Sarcina in cazul unui ciclu neregulat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu aveam ciclu neregulat - cam la 40 de zile. Dupa testul pozitiv de sarcina facut acasa am fost la doctor unde am repetat testul - tot pozitiv si am facut si echo la care se vedea bb,era activitate cardiaca. Varsta sarcinii mi-a "gresit-o" doctorul cu o saptamana (luand in calcul, desigur, UM), dar apoi, la urmatoarele masuratori a corectat-o comparand dimensiunile si varsta sarcinii din tabel cu ce se vedea la mine. Aveam de fapt 8 saptamani si a spus 9.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

Dell,SCHIMBA DR.pai asta te stresseaza de inebunesti.fii si tu un pic mai releaxata si incredete in instinctul tau.mie dr. mi-a facut luni eco si mi-a zis sa revin la control peste 3 sapt si eu am nascut in aceeasi sapt. vineri.cand am fost prima oara la el mi-a zis vr.sarcinii cu 3 sapt. mai mica de cum stiam pana atunci.asa ca fii barbata.
din cate stiam eu inima incepe sa bata la 40 zile de ca conceptie.de ce nu te uiti pe pagina de inceput aici pe DC la odiseea sarcinii-40 sapt.acolo e descris cam ce se intamlpa in fiecare sapt. si vezi ce zic ei de inima.a,si miemi-a zis prima dr. la care am fost sa revin pt. un consult pe la 5 luni sa nu fie o sarcina oprita in evolutie.trage tu concluziile desrpe dr. astia.

Poze:http://pg.photos.yahoo.com/ph/ciotica/my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DELL spune:

Fetelor,daca nu ajung eu la Spitalul de nebuni,tot e ceva!La insistentele dr mele mi-am repetat beta Hcg-ul azi dimin la un cab particular,pt ca ea tot sustinea ca sarcina mea e oprita in evolutie iar crestera beta HCG-ului este o eroare de laborator(adica cel din spital).Numai ca surpriza a fost si mai mare cand mi-am luat rezultatul:46931!!!Acum 3 zile era 10200!!Nu stiu ce sa mai cred.Acum dr mea ma sperie ca cica ar fi o mola si tb sa ma internez de urgenta!!!Mentionez ca , cu 2 ore inainte de recoltare am luat 2 UTROGESTAN.Sa fi influentat in vreun fel valoarea?Totusi valoarea mea se incadreaza in limita valorilor normale pt sapt 4-5 de la conceptie(4000-100200).
Astept cu nerabdare raspunsul vostru!Numai voi ma mai puteti linisti pana luni la ora 3, cand am programare la alt dr .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_b spune:

Dell mai ai un pic de rabdare si cred ca o schimbare de medic e binevenita. Din experienta personala: la 4 sapt. de la conceptie s-a vazut sacul ovular, iar la 5 saptamini de la conceptie s-a vazut ca este sarcina gemelara cu ambii embrioni avind batai de cord. Toate ecografiile au fost transvaginale pina in luna 3. La 2, la 4, la 6 si la 8 saptamini de la conceptie am avut fie scurgeri maronii, fie hemoragii. De la 2 saptamini (de la conceptie) am tratament cu utrogestan si gravibinon, iar ulterior s-a adaugat si no-spa.

Monica x2 17+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Dell, si eu dupa prima sarcina am avut cicluri lungi, intre 33 si 42 de zile.
Eu cred ca am ovulat prin ziua 21-25, atunci s-a intamplat sa facem neprotejat, si s-a si prins, spre bucuria noastra

Initial dr. mi-a calculat termenul ca fiind la sfarsitul celor 40sapt incepand cu prima zi a ultimului ciclu, apoi pe la 10sapt. s-a vazut diferenta, la masuratori iesea bebe mai mic cu o saptamana.
Dr. mi-a corectat data probabila a nasterii ca fiind mai tarziu cu o saptamana fata de cum imi spusese la inceput.

Mai bine asteapti o saptamana si repeti eco, nu ai ce pierde.


Iti doresc sa fie cu ochisori si sarcina usoara



Katink cu Surpriza si Dulcineea mea Emma-Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carme spune:

sunt foarte curioasa voi, fetele care aveti ciclu neregulat si sunteti insarcinate, cum vi-ati dat seama ca ati ramas ?
si eu am ciclul foarte aiurea, si m-am saturat sa sper si apoi sa fiu dezamagita ca nu e sarcina nici de data asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Draga Carme,
Si eu aveam ciclu neregulat inainte de-a ramane insarcinata. Cum mi-am dat seama ca ramasesem? Pai trecuse ceva timp de la ultimul ciclu si nu se-ntampla nimic, asa ca mi-am luat un test de sarcina si...am aflat!Ai rabdare, o sa ti se-ntample si tie!

mariavlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Initial creeata de DELL

Fetelor,am si eu o intrebare.Este vreo una dintre voi care sa aiba ciclu neregulat(30-40zile)si sa fi ramas insarcinata?Daca da,sunt curioasa de un lucru:cum s-a calculat la voi varsta sarcinii?
Eu am o mare problema si anume:UM a fost pe 12 august ,dar ovulatia a fost la 25 de zile dupa calculele mele.Dr mea se confrunta cu o mare problema:luand in calcul UM ar tb sa am 8 sapt si ea ma tot sperie ca la ecograf inca nu se vede embrionul,nici activitate cardiaca,iar sarcina e oprita in evolutie!!Dar dupa socotelile mele azi,as cam avea 4 sapt de la conceptie iar beta Hcg-ul este in crestere.Acum 2 zile era 10200.Ce sa fac?PT ca dr imi zice la fiecare intalnire ca ar tb sa ma internez in spital si sa imi faca chiuretaj!Dar atata timp cat beta Hcg-ul este in crestere iar eu am toate simptomele ca as fi insarcinata cum sa renunt asa usor?
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
AJUTATI_MA<VA ROG <CA SUNT DISPERATA!!!



Dell, si eu am fost in situatia ta. Si ciclul meu era neregulat si desi am avut simptome de ovulatie la ziua 14, se pare ca am mai avut o ovulatie mai tarziu, dupa 10 zile, cand s-a si prins bebelusa.

Parerea mea: cauta alt medic. Atata timp cant nu ai crampe, dureri de burta, febra si stii clar ca ai ciclu neregulat, medicul care vrea sa te chiureteze e un cretin!!!

E inca devreme sa se vada activitate cardiaca. Cauta un ecografist bun, fetele ti-au dat cateva nume si mergi la un control si la o discutie. Mie mi-au zis varsta bebelusei dupa masuratorile de la prima ecografie. Daca nu exista data clara a UM, atunci vasrta sarcinii se determina dupa masuratorile fetale (sapt 7-8). Pot garanta ca functioneaza, bebelusa mea mereu a fost in grafic si medicul s-a ghidat mereu dupa DPNul indicat de masuratori. Apropos, masuratorile fetale de la inceputul sarcinii sunt cele mai relevante si pot determina foarte precis varsta embrionului.

Referitor la activitate cardiaca. Am fost la medic prin sapt. 7 si cateva zile, confrom calculeleor dupa UM. Si activitatea cardiaca era neregulata si slaba. Am stat cateva zile pana sa merg la o eco "profesionista" si doctorita de acolo a zis ca masuratorile, activitatea si totul e conform unei sarcini de 6 sapt., deci cu 10 zile mai mica decat calculata.

Nu te stresa. Daca vrei, mai poti astepta 1-2 saptamani si apoi sa mergi la eco, pt a vedea exact evolutia sarcinii, dar nu te lasa pe mana unor doctori care vor sa repare ce nu e stricat.

Iti tin pumnii si nu te lasa usor!!!



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici


Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by carme

sunt foarte curioasa voi, fetele care aveti ciclu neregulat si sunteti insarcinate, cum vi-ati dat seama ca ati ramas ?
si eu am ciclul foarte aiurea, si m-am saturat sa sper si apoi sa fiu dezamagita ca nu e sarcina nici de data asta...




Carme, eu am facut test pur si simplu din intamplare, inainte sa platim bilete pt RO. Nu simteam nimic, imi era doar f sete si mergeam mult la baie, dar fiind mijlocul verii, am pus-o pe seama unei dezhidratari. Si nu eram genul sa fac teste peste teste. Asa ma apucase atunci, ca am zis sa fac un test inainte de a ma usura de cateva mii bune de dolari pt zborul in RO.

Eu nu ma mai stresam de ciclu. Imi faceam "partea", ca sa zic asa, si am invatat cum functioneaza organismul meu si ce semnale imi da.

Multa rabdare si optimism!!!

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici


Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DELL spune:

Revin la acest subiect deschis de mine in octombrie,dupa o pauza de 9 luni de zile...Fetelor va dau un sfat:nu va luati dupa unii dr care vor sa recurga foarte usor la chiuretaj spunand sec:"nici o problema:punem punct si o luam de la capat".Eu mi-am dorit foarte mult acest copil si nu m-am lasat usor convinsa de parerea a 3 dr care spuneau ca sarcina e oprita in evolutie si trebuie sa fac avort de urgenta!Si iata rezultatul dupa 9 luni de zile:o minunatie de baiat!Norocul meu a fost ca am dat peste un dr extraordinar care a mers din aproape in aproape si nu s-a grabit sa-mi spuna sec:"nici o problema:pui punct si o iei de la capat".Inca o data fetelor va spun:aveti MARE GRIJA LA CE DR MERGETI!!!!!

Mergi la inceput