Sarcina in cazul unui ciclu neregulat

Sarcina in cazul unui ciclu neregulat | Autor: DELL

Link direct la acest mesaj

Fetelor,am si eu o intrebare.Este vreo una dintre voi care sa aiba ciclu neregulat(30-40zile)si sa fi ramas insarcinata?Daca da,sunt curioasa de un lucru:cum s-a calculat la voi varsta sarcinii?
Eu am o mare problema si anume:UM a fost pe 12 august ,dar ovulatia a fost la 25 de zile dupa calculele mele.Dr mea se confrunta cu o mare problema:luand in calcul UM ar tb sa am 8 sapt si ea ma tot sperie ca la ecograf inca nu se vede embrionul,nici activitate cardiaca,iar sarcina e oprita in evolutie!!Dar dupa socotelile mele azi,as cam avea 4 sapt de la conceptie iar beta Hcg-ul este in crestere.Acum 2 zile era 10200.Ce sa fac?PT ca dr imi zice la fiecare intalnire ca ar tb sa ma internez in spital si sa imi faca chiuretaj!Dar atata timp cat beta Hcg-ul este in crestere iar eu am toate simptomele ca as fi insarcinata cum sa renunt asa usor?
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
AJUTATI_MA<VA ROG <CA SUNT DISPERATA!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

DELL felicitari pt sarcina!
in primul rand incearca alt medic. nu ii inteleg pe cei care nu au nimik sigur, dar fuga la chiuretaj!!!! asta e chiar culmea!!!
eu zic sa mai ai putintica rabdare si o sa se si vada. eu aveam 8 sapt cand am fost la eco si s-a vazut decat sacul ovular, nu si embrionul.
incearca macar alt ecograf (incearca la Iosup, spui ca e o urgenta, nu cred ca nu te va primi), daca nu alt medic. si ce fel de eco iti face? transvaginal sau normal? (la mine a fost normala eco.)

eu iti dorresc sarcina usoara si bb sanatos si... nici sa nu te gandesti ca ar fi o problema!

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Eu am ciclu neregulat (20-90 zile) dar am ramas cu stimulare si stiu ultima data a ciclului. Pe mine nu m-a intrebat pana acum nici un medic altceva, decat care e ultima data a ciclului. Ca eu le puteam spunea cand e facut bebe exact, ca stiam, fiind facut cu stimulare. Eu te sfatuiesc calduros sa incerci si un alt medic. Din cate stiu eu, se ia in considerare UM pt calcularea varstei sarcinii. Mai ales avand in vedere faptul ca ovulatia nu e niciodata o data sigura, chiar si cand ai ciclu regulat.
Nu vreau sa te sperii dar daca nu vede embrionul in uter, sa nu fie o extra-uterina pt ca la asta creste Beta HCG. Mai mergi si la alt medic, de urgenta. Cel putin eu asa te sfatuiesc.

Catalina 27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Eu am ciclu neregulat si sunt insarcinata dar inca nu am fost la dr.

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

si eu am ciclu neregulat si am un baiat de 1,5 ani.la mine este cam la 30-45 zile.varsta sarcinii o stabilea la ecograf dar si la ex. ginecologic.ma mai intrebau ca UM afost 29 iul,nu 29iunie.de regula ovulatia este cu 14 zile inainte de menstruatie.cel care a nimerit fix data nasterii a fost calculatorul de aici de pe Dc.la cand vine barza.si moasa a fost f. aproape cand mi-a zis cu o luna inainte ca nu ma apuca Pastele gravida,si am nascut in vinerea Floriilor.
de acord cu Catalina ca poate fi o extrautrina,dar inainte sa iei o decizie mergi si la alt medic.un consult ginecologic clasic nu ti-a facut nimeni?testul de sarcina ce zice,ca de analiza de care spui nu stiu ce inseamna.in cazul unei extrauterine apar semne evidente si e nevoie de operatie,dar nici nu fa chiuretaj doar ca nu e sigura dr.daca tu stii ca e de 4 sapt sunt de parere sa-ti asculti imima.si dupa calculele mele era mai bine de cat mi s-a spus la eco.

Poze:http://pg.photos.yahoo.com/ph/ciotica/my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DELL spune:

In primul rand va multumesc din suflet pt raspunsurile voastre prompte.Mentionez ca ecografiile au fost endovaginale.Sigur nu este sarcina extrauterina pt ca s-a vazut ca e in uter.In legatura cu testele de sarcina,am facut doua,si ambele au fost pozitive!
Acum 2 zile am fost si la alt dr.care mi-a zis ca daca am norocul sa fi ramas insarcinata atunci cand sustin eu ,atunci sarcina arata normal ca pentru aproape 4 sapt(doar sacul ovular nu si embrion).Numai ca azi dimineata iar am fost la dr mea care din nou m-a periat ca nu se vede embrionul si ca deja ar fi trebuit!(chiar si activitatea cardiaca ar fi tb sa se auda-spuse ea).Nu stiu ce sa mai cred si simt ca innebunesc!Voi ce stiti la ce varsta a sarcinii(din momentul conceptiei)tb sa se vada embrionul si sa se auda cordul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_pur spune:

Buna,

eu am mentruatie neregulata(30-90 zile) aparuta acum 3 ani din cauza stresului, si acum sunt gravida. nu ne mai protejam de 11 luni dar nu am avut grija sa urmaresc cand poate avea loc ovulatia si asa mai departe si habar nu am cand s-a intamplat.

cum am schimbat o gramada de doctori 1 in franta si ramas cu 3 ginecologi (germania si 2 in elvetia), toti m-au intrebat de data ultimei menstruatii dar dupa ce le-am zis cum e treaba cu menstruatia in cazul meu, varsta sarcinii a fost dedusa din estimarile echografiilor -> 2 doctori au zis sunt gravida in numarul de saptamani corespunzatoare atunci cand am fost la consultatie si ce e mai important e ca voi naste pe 8 martie. asa ca mai asteapta si fa inca o echografie, eu prima am facut-o la doctorul francez la 5-6 saptamani care mi-a zis ca e posibil sa fiu insarcinata si mi-a facut 1000 te teste de sange. apoi dupa inca 4 saptamani a zis ca sunt gravida dar el nu declara sarcina pana la inceputul lunii a patra si a trebuit sa-i cer eu vitamine chiar daca din cauza sarcinii pierdeam mult fier... ceilalti doctori au fost simplu socati.
eu zic sa consulti inca un doctor. crede-ma cateodata e necesar...si trebuie sa ai mare incredere in doctorul cu care vei ramane.

o zi buna si sper sa revii cu vesti bune
anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DELL spune:

quote:
Originally posted by ada1976

Si eu am avut ciclu neregulat de cand ma stiu. Ultimul ciclu l-am avut pe 30 martie, dar stiu exact data conceptiei de la ultimul ciclu pt ca sotul meu a fost plecat. Data conceptiei a fost pe 29 aprilie, si asa a fost mai usor ca dr si cu mine sa tinem socoteala varsteo sarcinii. Acum am 25 de saptamani.


ada1976,daca tu spui ca l-ai conceput pe 29 aprilie ,zi-mi te rog daca iti mai aduci aminte , pe ce data a vazut dr ta embrionul la eco si a ascultat bataile inimii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada1976 spune:

Si eu am avut ciclu neregulat de cand ma stiu. Ultimul ciclu l-am avut pe 30 martie, dar stiu exact data conceptiei de la ultimul ciclu pt ca sotul meu a fost plecat. Data conceptiei a fost pe 29 aprilie, si asa a fost mai usor ca dr si cu mine sa tinem socoteala varsteo sarcinii. Acum am 25 de saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuC1010 spune:

Buna Dell,

Intr-adevar daca beta HCG este in crestere este sarcina. Repeta analiza cam la 2-3 zile. daca sarcina e in uter ar trebui sa se dubleze. Oricum mai cere parerea unui medic si fa o echo la un ecografist bun (ex Iosup).
Nu ceda asa usor

bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Buna!
Si eu am CM neregulat 35-45zile.
Am avut o sarcina orpita in evolutie, si am fost la un eco in ziua 28-a ca aveam dureri si surpriza aveam doi foliculi de cate 19-20mm.In luna respectiva am si ramas insarcinata doar ca sa oprit in evol la 9 sapt.
La a doua sarcina a fost tot monitorizata si ovulatia a fost in ziua a 17-a(tratament de stimulare+declansarea ovulatiei), si pe tot parcursul sarcini punea la ecograf atat ultimul CM cat si perioada CM,si am vazut ca se midifica intotdeuna varsta sarcini cu 3 zile (diferenta 17-14).
Daca beta HCG e in crestere eu zic ca totul e normal, si cat priveste cand misca prima data ca sa se ia dupa asta la mine a miscat pe la 20sapt. si tot nu eram sigura daca imi chiraie matele sau e ceva miscare acolo.



Ana si Maria

Mergi la inceput