echinaceea la copil 2 ani eficace?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Ne-a recomandat si noua dr Isoprinosine,cate 1/2 pastila pe zi,timp de 10 zile.Azi i-am dat a treia oara asa ca nu pot sa spun daca are sau nu efect.

Voiam sa intreb cum reusiti sa le dati pastilele astea?Eu intreaga (adica jumatate de pastila)n-am curaj sa i-o dau sa nu se inece,taiata bucatele mici si "ascunsa" intr-o lingurita cu mancare am incercat si mi-a scuipat-o pe covor,pisata si dizolvata intr-o lingurita cu apa...a luat-o pana la urma dar e foarte amara si cum ma vede cu lingurita in mana cum fuge si striga "NU!NU!NU VREAU!".Acum deja s-a prins ca in lingurita e ceva cu gust rau si habar n-am cum sa procedez cu el maine dimineata.

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana70mari2003 spune:

Si eu am dat si dau copiilor mei isoprinosine si ursuleti.Multumita, oarecum de ei, mai ales de cel dintai.Isoprinosin-ul il dau pisat in suc de fructe si la noi merge!Sanatate la toti piticii!

anamaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Am citit acum vreun an ca au facut un studiu si echinacea e la fel de eficienta ca si un pahar de apa rece.
Nu este medicament ca atare dar este o substanta care introdusa in organism are tot felul de efecte asa ca faptul ca le dati copiilor chiar si chestii naturiste tot are o oarescare actiune in corp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by Jasmine
Voiam sa intreb cum reusiti sa le dati pastilele astea?


I-o pisam si i-o amestecam cu laptele din biberon pe care stiam ca-l bea tot.

Ruxandra & Matei (4,5 ani) & sotul drag
_

Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite
sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

quote:
Originally posted by ruxandra_sb

quote:
Originally posted by Jasmine
Voiam sa intreb cum reusiti sa le dati pastilele astea?


I-o pisam si i-o amestecam cu laptele din biberon pe care stiam ca-l bea tot.

Ruxandra & Matei (4,5 ani) & sotul drag
_

Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite
sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)



Da' e amara si mi-e teama ca n-o sa vrea sa bea laptele.
Offf...

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamescu spune:

Nu stiu de care echinaceea luati voi de spuneti ca e amara,dar eu iau cea facuta de celebra firma H...... care face si spirulina la noi si va pot spune ca pustiului meu de 3 ani ii dau de la 1,3 ani in sucul de portocale
(cu compot sau apa plata amestecat)in sticla cu taf.Nu afecteaza culoarea sucului si nici gustul si cura de 3 sapt este la noi acum de 2 capsule pe zi in aceeasi sticla.Eu am gustat si niciodata nu am simtit diferenta.Ca sa nu mai spun ca pastrez acele mii de capsule pt cand va creste mare si nu va vrea sa ia decat pastile care aluneca pe gat asa cum faceam eu si ca noi mai avem cure de spirulina1,5 gr/zi +echinaceea 1gr/zi in sticle colorate de energizante cu taf ca sa nu vada culoarea la spirulina si ii pun mai mult suc de portocale sau de care vrea el atunci ca sa nu simta nici o diferenta.Problema este sa nu ii dau inaite de masa ca ii taie putin mai mult pofta de mancare.Cat despre raceli va spun ca medicul isi facea cruce cand l-a consultat odata la 7 zile dupa o bronsita.Eu de atunci ii dau asa ceva,caci nu am vrut sa ii dau antibiotice pe care le mai luase si inainte cu 2 saptamani.L-am tinut sub supraveghere stricta si atunci(acum 2ani) a fost ultima data bolnav grav.In rest, cand la noi este epidemie si se imbolnaveste si el, se vindeca fara nimic alopat,doar cu siropuri si cataplasme +doza mare de ech cu spir sau homeopat in doar 3 zile,maxim 4;ceea ce scuzati-ma ,dar nu cred ca e de neglijat.


Binecuvantata cu suflet pereche-R. si cu un scop luminat in viata-Tomas Cristian,asteptand un bebelus in ianuarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

MAMESCU - Ii dai baiatului tau de 3 ani, Spirulina? Se da, ca nu stiam?! Iar Echinaceea cu ce doza ai inceput la 1 an? Zi-mi ca sa incep si eu!

Merci!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamescu spune:

Eu am luat spirulina,calciu biologic si fier biologic pe fiecare sarcina si alaptare,mai putin zilele cand mi-era greata de orice si am fost excelenta la analize fara alte suplimente.Bineinteles ca medicii stiau ca iau chimicalele recomandate.Iar echinaceea iau cand simt ca am racit ,doza dubla si ma crezi sau nu am dati cand adoua zi nu am nici un simptom.Acelasi lucru il fac si cu pustiul meu:de la 1 an si 2-4 luni? din oct-nov pana in martie ii dau echinaceea in 3 sapt tratament4 pauza,tot asa.Cand era mic si sanatos ii dadeam o capsula hofigal pe zi,iar daca racea,ii dadeam la inceput 2/zi.Acum,la 3 ani ii dau 2 caps pe zi si 2 caps de spirulina (1gr total)in suc.
REZUMAT CE II DAU:oct-nov pana in martie:echinaceea:2 caps/zi+spirulina 1,5gr/zi(dar acum ii dau 1 gram caci ii scade pofta de mancare ,pt ca are si giardia).
toata vara,ii dau 1 caps de calciu biologic in zilele de stat in soare mult si de plaja si in cele in care nu mananca lactate
iarna:ii mai scap cate un fier biologic in ciorbita.

TOATE pastilele sunt naturale si facute de firma amintita.Iar atat timp cat copilul meu era in spital pe 1iunie a.c. operat de hernie inghinala ,avand si giardia al 2 lea puseu(acum e la al treilea),fiind alergic la unt si nu mai stiu la ce(nu am facut toate testele) si la toate analizele el a iesit super sanatos,cu eozinofilele f bune,pot spune cu inima pe inima ca sigur e de la spirulina cu echinaceea data,chiar daca medicii in spital se uiatau crucis la ce spuneam eu despre spirulina.Ca si fapt curios,mi-am dat seama acum 3 sapt caci pustiul meu nu facea urticarie pe timpul trat cu spirulina ,asa ca am reinceput spirulina pe care ma obisnuisem sa nu i-o mai dau de la operatie care a fost epuizanta pt noio toti.Nu ii poti spune unui copil de 2,6 luni sa stea locului in pat ca e operat;a fost un chin pt el si mine care sunt insarcinata .
Sper sa te ajute!
Irina


Binecuvantata cu suflet pereche-R. si cu un scop luminat in viata-Tomas Cristian,asteptand un bebelus in ianuarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Pepsi, de unde ai luat tu tinctura de echinaceea please?

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 " target="_blank"> Povestea nasterii!

Am un anisor deja!

2 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

MAMESCU - Multumesc mult! Si sarcina usoara!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput