Agresivitatea la copil de 16 luni

Agresivitatea la copil de 16 luni | Autor: OlgaTarziu

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor.
Va cer iar ajutorul...
Baietelul meu Tony are 16 luni. De la inceput a fost un copil plin de energie si cu o personalitate super puternica. A inceput sa ne loveasca sau muste de ceva timp. Am incercat sa-i spun un "nu" ferm nu a functionat. Apoi am incercat sa-l detensionez si de cate ori ma lovea il luam in brate, ii vorbeam calm si ii spuneam ca mama nu aproba ceea ce face- a functionat cam pentru o luna apoi s-a intors la obiceiurile lui. Acum am inceput o alta metoda. Ii spun nu iar la a doua lovitura sau a treia il duc frumusel in camera lui de unde ma poate vedea prin geam dar nu poate deschide usa. Sufera cumplit dar il tin asa doar un minut maximum. Incep sa vad ceva schimbari dar nu sunt sigura ca e bine.
Vreau foarte mult sa rezolv aceasta problema pt ca e puternic si daca incepe sa faca acelasi lucru cu un copil il termina, plus ca nu acceptam agresivitatea ca metoda de comunicare in casa noastra. Sa mai spun ca sunt cand vanata la un ochi, cand cu buza umflata si mai am putin si raman fara par? Am observat ca face asta cand e frustrat, foarte incantat, cu prea multa energie, cand il ignor vezi-doamne sa spal vase 5 minute ( vine si ma musca de picioare), de prea mult drag.
Va rog mult ajutati-ma si spuneti-mi ce a functionat la copii vostri sau daca stiti din auzite ceva. Si de asemenea sa stiu ca ceea ce incerc acum( un scurt Time out) poate da roade si il aplic cum trebuie.

Olga

We're walking in the air
We're floating in the moonlight sky
The people far below are sleeping as we fly
-Nightwish-

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magga spune:

Olga, iti dau un pont.

Nu trebuie niciodata sa pedepsesti un copil de 16 luni incercind sa faci apel la un setiment de responsabilitate pe care la virsta asta nu poate sa-l aiba. nu trebuie niciodata sa il certi pe el insusi ci partea corpului cu care a facut prostia. te-a muscat? spune-i sa spuna gurii lui sa fie cuminte sa nu mai muste. pune-l chiar sa ii dea singur na-na (usurel cu minuta lui) gurii. nu el e de vina, ci gura, mina, piciorul.

e prea mic sa priceapa ca tu nu ai nimic cu el daca il pui in tarc, ii iei jucaria preferata sau alta pedeapsa de genul asta. cu citire de la madam françoise Dolto si pe cuvint de onoare de mamica de mitza de 19 luni ca functioneaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cius22 spune:

Da, Magga are dreptate...functioneaza...Victor(2 ani si 3 luni) isi cearta manutza si chiar se face ca ii da na-na cu celalta mana cand face o prostioara...

Bafta si...rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

.olga,e doar o faza!!Fi-meu zgaria ca o matza turbata la varsta aia si doua luni mai tarziu era doar o amintire.Nu cred ca arati in halul in care aratam eu,nici un cm de piele de pe fata nu mai era intreg.Tati n-a avut rabdarea mea, a facut ce-a facut cand nu eram io de fatza,sa nu se ajunga la divort probabil dar cupilu' era pasnic in prezenta lui.Eu eram varza.Dar,cum am spus,pe la 1 an si 8 luni a inteles ca nu e cazul sa se manifeste asa si a renuntat.Spune-i de fiecare data ca nu e frumos,ca te doare,sau e aua sau buba ,prinde-l de manutza,spune-i sa nu muste si o sa inteleaga ca nu e bine.si time-out e bun,daca merge.
Fi-meu a mai avut o faza la 3 ani ca batea copiii la gradi(asta ca are o problema cu vorbirea si,dat fiind ca nu se exprima,isi facea dreptate singur-si cum arata de 5 ani,cu fortza aferenta era cam spaima grupei).I-am explicat in toate felurile posibile ca nu e bine-nimic!!Mult am avut de tras cu asta,nervi,stress,pedepse,teorie,am ajuns sa evit parintii de rusine ,duceam si luam plodu' ultimul -pana facea figuri sa ma muste pe mine cand nu faceam dupa muschiu' lui.Si intr-o zi i-am bagat manutza in gura si l-am obligat sa muste tare ,sa vada cum e sentimentu' .Asa am rezolvat-o,dar,cum am spus,avea deja 3 ani.
Voua va mai trebuie vreo 2 luni de rabdare,ca se lasa singur de sporturi extreme.
sa auzim de bine,
anca

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Si al meu a mai avut scapari cu lovitul dar l-am corectat imediat. Citisem ca nu are voie (chiar daca are numai 7-8 luni) sa loveasca si l-am atentionat de mititel ca nu e voie i-l tineam de minuta si-i spuneam ca ma doare si sa NU mai loveasca. A functionat si acum (2 ani si 3 luni) cind mai are scapari si macar mimeaza gestul i-i spun ca nu e frumos si ne suparam si eu si sotul si 5 min. nu vorbim cu el. Oricum probabil din cauza asta e total nonviolent si chiar in parc daca-l pocneste un copil nu face nimic doar se uita la mine intrebator. Chiar i-mi pun deja intrebari daca nu e cazul sa-l invat sa se bata totusi. Nu e deloc placut sa-l duci in parc si sa accepti ca alt copil sa-l pocneasca si sa vezi ca mama copilului sta impasibila pe margine si nu schiteaza nici un gest ba chiar eventual e mindra de cit de descurcaret e copilul ei.

Liliana si Dani

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Olga cand a aparut comportamentul asta? S-a petrecut ceva atunci? De ce crezi ca e legat? Nu mi se pare o tragedie daca aplici Time-out, insa pt. efect trebuie sa respecti niste reguli (ca de ex: nu-l ameninta nicidata cu el, pune-l de fiecare data cand face asta, nu-l lasa mai mult de 1 minut- regula varsta=minute, dupa ce iese din time out nu discuta despre ce a facut- comporta-te normal). Evita situatiile care il provoaca. E ceva in neregula, confuz si cu exprimarea ta : "cand il ignor vezi-doamne sa spal vase 5 minute ( vine si ma musca de picioare), de prea mult drag." Analizeza de unde vine inconsecventa...ce ai vrut sa spui cu asta?

Vera & Iulia Maria (17 octombrie 2005)



POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

godzila el de la inceput a fost mai agresiv. Realizezi ca noi nu-l batem si nu tipam la el. Ca despre atentie.... E un copil care are nevoie sa stau 24 ore cu el. Nu am voie sa fac nimic, nici sa fac mancare, nici curat, nici o secunda la calculator. Trebuie sa ma joc cu el, are nevoie de foarte multa atentie. De obicei fac treburile prin casa cat el doarme ceea ce nu e deloc simplu in conditiile in care se trezeste de nu stiu cate ori pe noapte. Daca ma intind si eu cu el putin e normal ca trebuie sa ii rapesc vreo 5 minute sa spal vase de exemplu. Ei el nu suporta. Deci nu vrea singur. Ma tot analizez si nu gasesc altceva ca posibil triger a manifestarii lui.

Normal ca s-au amplificat putin manifestaril;e pe masura ce crestea, ce mobilitatea lui crestea. Plus ca el umbla de la 9 luni, acum alearga. Se joaca mereu cu copii mai mari. Propabil ca frustrarea e legata de lipsa de comunicare. Prietenii lui au 2-3 ani si e normal ca vorbesc.

mamica dulce si eu sper sa fie doar o faza. Am ajuns la time out ca altceva nu a functionat oricat de consecventi am fost.

magga apoi daca nu fac ceva o sa am probleme si mai mari cu el. Sper sa nu inceapa sa muste copii prin parc ca de pleznit ii mai plezneste. Se enerveaza cand ii ia vreoun copil cu forta vreo jucarie. Nu suporta sa auda ca ii spune cineva "nu" si-l enerveaza cand aude copii tipand.

Oricum va multumesc din suflet pentru raspunsuri. Ce bine ca la voi liliana si cius s-a terminat...

Olga

We're walking in the air
We're floating in the moonlight sky
The people far below are sleeping as we fly
-Nightwish-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

olga,hai ca ne intalnim si la subiectul asta....culmea e ca si baiatul meu,care are 1 an si 9 luni,se comporta la fel...si el are nevoie de atentie maxima,nici el nu ma lasa la calculator,in bucatarie,in baie daca sunt,vine dupa mine,pe cuvant,nici la toaleta nu mai pot sta si eu,ca omul!a fost o perioada cand se speria f tare,numai daca tipa un copil,iar daca l lovea,plangea pana se invinetea....acum,de vreo 2 luni,loveste copiii,aceeasi copii cu care se joaca in parc...am observat ca e ca o chestie de disputare a suprematiei...mai nou,a inceput sa i si impinga,ieri a trantit o fetita cu tot cu tricicleta,fetita s a lovit f tare la cap si a facut un hematom urat de tot,iar acum o saptamana tot la fel,a trantit alta fetita,care a cazut si si a spart buza...pur si simplu nu mai stiu ce metoda sa mai adopt,l am certat,l am si lovit la fund,pt ca pur si simplu m a disperat,am plecat acasa imediat ce a lovit un copil,nimic n a avut efect..culmea e ca el intelege tot ce face,spune,DAII,BUBA,CAPU ,adica dariei i am facut buba la cap,cand ii spun ca mergem la copii,primul gest pe care l face e sa ridice palma,semn ca i bate....nu mai stiu ce sa mai fac,au ajuns sa l stie de frica toate mamicile,ma gandesc sa l izolez o perioada,adica sa nu l tin pe langa copii,sa stam mai mult singuri....of,e greu daca ai un copil cuminte,sa intelegi cum e cu un mic terorist....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

interesanta metoda povestita de maga .. si Alexandru are usoare tendinte de a fi agresiv, in special cand are frustrari/ cand i s-a interzis ceva. noi am incercat pana acum sa-i explicam, dar la 1an si 2luni se vede ca nu functioneaza de fiecare data.. nu mi se pare ok sa aplici metoda supararii sau a indiferentei, eu cred ca naste frustari si mai mari, la nivel emotional.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia52 spune:

Nu va speriati! Agresivitatea dispare odata cu varsta. Unii copilasi asa isi manifesta ei iubirea. Am avut grija de un baietel, avea un an si zece luni. In momentele lui de iubire fata de mine, de mama sau tata, musca ne plesnea peste fata, ochi etc. De cate ori se intampla astfel de lucruri, chiar daca era destul de dureros, nu il certam. Ii aratam locul muscaturii, il intrebam daca eu fac asa ca el. Era foarte atent si ma asigura ca nu o sa mai faca. Dar... uita bineinteles, o luam de la capat. Cu iubire si rabdare nici nu stiu cand au disparut aceste manifestari.
Multa sanatate, Lucia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

monalac sa sti ca nici eu nu am liniste in baie. Am si uitat cu e sa faci ceva fara spectator

Tia time out-ul nu inseamna indiferenta... E doar o metoda, habar nu am daca va functiona sau nu. Sincer sunt terminata deja si am nevoie sa gasesc o solutie.

lucia sper sa fie cu zici si sa treaca de la sine.

Oricum multumesc din suflet pentru ajutoruul vostru. Habar nu am in concluzie ce sa fac si cum, voi continua o vreme cu time out-ul si apoi daca nu functioneaza... Nu mai stiu. Poate ca ma asteptam sa gasesc mai multe mamici care au trecut prin asta. Sa cred ca Tony e printre putinii cu astfel de probleme.

Olga

We're walking in the air
We're floating in the moonlight sky
The people far below are sleeping as we fly
-Nightwish-

Mergi la inceput