gem de gutui

gem de gutui | Autor: nushulica

Link direct la acest mesaj

vreau sa fac gem de gutui am luat 3kg nu fac mult...ideea e ca nu stiu cum procedez??ca la orice alt gem??cat zahar pun?si ce altceva mai pun?lamaie ? sau .... as vrea sa ma ajutati cu retete probate
multumesc frumos

INGRID

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Nu am facut nicodata dar stiu ca se face ca oricare alt gem. Se rad iar zahar pui in f-tie de cat de dulce vrei sa fie. E bun cu bucatele de nuci usor prajite, puse la sfarsit.

Andreia, ingerasul nostru mic (23.05.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Ingrediente:
1 kg zahar, 1 kg gutui, 3 linguri zeama de lamiie, ½ baton vanile, 3 pahare apa

Gutuile se curata de coaja si se rad pe razatoarea speciala. Se pot taia si cu cutitul, in acest caz este bine sa lucreze doua persoane, pentru ca gutuile se inrosesc daca stau mai mult timp taiate. Se pune siropul la fiert, la primele clocote se adauga o lingura de zeama de lamiie si dupa ce s-a legat, se trage cratita pe margine, reducindu-se focul si se pun gutuile. Dupa ce reincep clocotele, se adauga si restul de lamiie, iar atunci cind este gata se pune vanilia. Se incearca si daca siropul sta bob, dulceata este suficient de legata. Se ia spuma si se rastoarna in alt vas. Rece, se toarna in borcan.


"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

eu fac asa: la 2 farfurii de gutui rase o farfurie de zahar.pun la fiert pana devine sticloasa gutuia.adaugi vanilie,miez de nuca faultativ.eu mai pun si frunze de la o floare aromata ,dar nu stiu cum se numeste.nu las sa se raceasca pun cald in borcane si dau la cuptor 5-10 min.nu las sa se faca sirrop zaharul cu fructe ci il pun imediat la foc.

Poze:http://pg.photos.yahoo.com/ph/ciotica/my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Adi,am vazut gutui in Piata Sf.Spiridon cu 50.000 kg!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Na,ca iar a aparut raspunsul inaintea intrebarii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Initial creeata de nushulica

vreau sa fac gem de gutui am luat 3kg nu fac mult...ideea e ca nu stiu cum procedez??ca la orice alt gem??cat zahar pun?si ce altceva mai pun?lamaie ? sau .... as vrea sa ma ajutati cu retete probate
multumesc frumos

INGRID



De unde ai luat si cat e kg.?
Vreau si eu sa fac,sa-mi spui ce reteta ai facut si cum a iesit.

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Pe mine ma intereseaza reteta de peltea!Din cite imi aduc aminte se pun si cotoarele de la gutuiasa o fi sau gresesc?
Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Va mai dau o idee! soacra mea face din cojile de gutui peltea. Pune cojile si zaharul la fiert si la sfarsit adauga sare de lamaie. Daca va intereseaza va spun si cantitatile numai sa o intreb.

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si LUCA (28.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Da,si eu stiam ca se face peltea din cotoare si coji.Are mama acasa o carte de Sanda Marin si are reteta acolo.Daca nu gasiti pana maine o sun.

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Ingrediente: 1 litru zeama in care au fiert gutuile, 1 kilogram de zahar.
Se aleg gutui frumoase, de preferinta mici, galbene, coapte si fara pete. Se spala, se sterg cu o carpa de puful de deasupra, se taie in patru si fiecare sfert inca in doua. Nu se curata de coaja si nu se scoate mijlocul care contine o cantitate de materie gelatinoasa. Se pun intr-o cratita cu apa, pe masura ce sunt taiate, socotind 2 litri de apa la 1 kilogram de gutui. Se adauga si cateva mere cretesti rosii, taiate in sferturi. Se lasa sa fiarba o ora, la foc mic, pana ce gutuile sunt atat de moi, incat pot fi strapunse usor cu coada unui chibrit. Se lasa sa se limpezeasca zeama inca o jumatate de ora si se trec printr-un tifon des.

La un litru din aceasta zeama limpezita se pune 1 kilogram de zahar. Se lasa intai pe marginea aragazului pana se topeste zaharul, apoi se fierbe la foc bun, luand spuma de cate ori este necesar. Se ridica de pe foc atunci cand este legata si se toarna fierbinte in borcane.


"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

sheherezada

Mergi la inceput