............ cu prune

............ cu prune | Autor: Victoria

Link direct la acest mesaj

deci...m-am procopsit cu un lighean de prune, de alea grase si frumoase...am facut tarta...de aia ca un pandishpan in care arunci pruna, aluatul creste pe langa, etc.Compot si gem a facut soacra, mai dati-mi si mie o idee ce as putea face cu restul, ca mi s-a acrit de vesnica tarta...sau poate aveti alte retete, sa mai schimb.

Multumesc anticipat,

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ECMI spune:

tuica?

http://photos.yahoo.com/ph/c_ghimis/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=8491" target="_blank">galusti cu prune

Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Artemis, multumesc mult. Mi-e si frica sa le fac, ca imi plac asa d emult ca imi vine sa le mananc pe toate deodataaa

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Lasa ca am facut eu acum o saptamana si am pus cam multa faina, nu stiu ce s-a intamplat, au iesit mai degraba grenade cu prune! Nu au avut succes decat prunele, partea exterioara s-a aruncat.

Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Artemis, eu am postat la subiectul cu galuste si am spus ca aluatul iese super de super daca puneti doar o lingura de faina si restul gris de grau. Nici vorba sa iasa tari, reusita e grantata. Am dat reteta la mai multa lume si toate au zis ca a iesit. Eu fac din 1 kg. de cartofi, 2 oua, 3 lg. ulei, 1 lg. zahar, 1 zahar vanilat, 1 lg. faina, gris cat cuprinde, ca sa nu se lipeasca de mana. Si le lucrez cu mana pudrata cu faina. Cartofii ii curat si ii pasez asa fierbinti, imediat dupa ce se fierb, nu-i las sa se raceasca. Si cam atat.

Victoria, daca te tenteaza, poti sa faci. La prune le scoti samburele si pui zahar cu scortisoara si pui o pruna intreaga (sper doar ca nu ai prune din alea mari mari, ca atunci e cam greu sa pui intrega. Din pacate, alte retete cu prune nu stiu, galustele sunt singurele chestii pe care le fac cu prune.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Alynutza, merci mult. Asa o sa fac. Nu prea am insa mana buna la dulciuri, mare minune daca imi iese ceva cum trebuie! La mancaruri insa.......


Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Poti incerca o prajitura.Eu am facut-o si este excelenta!
250g faina, 125g unt sau margarina, 125g zahar pudra, 4 oua, 1 praf de opt, 1/2 lamaie, 250g zahat tos, 1 kg de prune.
Untul se freaca 2 minute cu zaharul pudra, se adauga galbenusurile pe rand, amestecand dupa fiecare, un varf de cutit sare,o lingurita zeama de lamaie si putina coaja rasa si la urma faina amestecata cu praful de copt.Se amesteca toate fara sa se framante.Se intinde foaie de 1cm grosime dupa forma tavii.Se pune in tava neunsa (eu n-am intins foaia ci am asezat aluatul cu lingura in tava acoperita cu hartie de copt).Foaia se presara cu o lingura de gris apoi se pun fructele.(Eu am pus prunele taiate in jumatate, cu partea bombata in jos si am presarat deasupra scortisoara).Se da la cuptor 20-30 minute.In acest timp albusurile se bat spuma tare , se pune apoi zaharul tos si o lingura zeama de lamaie si se bate pana se intareste bine albusul.Se scoate prajitura din cuptor si se pune repede albusul.Se da din nou la cuptor la foc mic sa se prinda spuma.
Se face usor si e foarte buna.Sper sa-ti placa!

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Artemis, tin pumnii sa iasa bine. Una din fetele la care am dat reteta zicea exact ca si tine, ca nu prea ii reusesc "bucatarelile", dar asta i-a reusit. Poti sa te gandesti ca faci o mancare, nu un dulce, poate tine figura.

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Camelia, multumesc mult de tot, o sa o fac!!!

Galuste nu fac.Sa nu radeti de mine, dar imi plac asa mult ca m-as indopa cu ele si..in ce ma priveste, nu e cazul deloc.

Abia astept s-o fac si sa vad ce iese...Singurul meu dubiu sunt alea 2o-30 de minute de tinut pana sa torni albusul...depinde de cuptor..cam cum ar trebui sa arat prunele, de exemplu,inainte sa torni albusul?

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Victoria fa galuste.... ca venim noi sa le mancam .

Cristina

Mergi la inceput