Ce poate insemna "o tumoare la un deget"?

Ce poate insemna "o tumoare la un deget"? | Autor: iren

Link direct la acest mesaj

Sorei mele- tot ei, biata...- i-a fost gasita o tumoare la un deget, in loc de-un presupus neg, sau ceva de genu asta...Peste o luna i se dau analizele, dar pina atunci fierb, shi nu numa io.
Poate fi cancer de piele? Ea nu merge la solar, dar a stat in soare, ca au stat la curte pina de curind, cind au reushit sa se mute in apartamentul dat de ANL. Ce shanse sint sa fie tumoare maligna? Of, nici nu shtiu, concret, ce intrebari sa pun...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Iren, nu mai asteptati o luna sa i se dea rezultatul.Sa mearga la Bucuresti si sa-si faca analize amanuntite.
Tumoarea poate sa fie si benigna. Intai intereseaz-te daca respectivul neg si-a schimbat culoarea si structura, daca a crescut, daca au aparut ulceratii. Daca da, s-ar putea sa fie probleme, insa si daca Doamne fereste este o tumoare maligna, cancerele de piele pot fi extirpate usor si au sanse foarte mari de vindecare, cu CONDITIA sa se actioneze rapid. Exista anumite tipuri de cancer de piele care se raspandesc rapid in organism. Sfatul meu este sa nu astepte o luna si sa-si faca analizele. E posibil sa nu fie decat o sperietura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fausta_ro spune:

Daca primeste raspunsul peste o luna este foarte probabil ca deja proba de tesut a fost trimisa la un laborator de anatomie patologica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Bine, dar o luna mi se pare extrem de mult....cum poti sa astepti atata? Daca Doamne Fereste este un cancer de piele,poate sa evolueze destul intr-o luna. Intr-o tara civilizata, cred ca ti se da rezultatul in maxim o saptamana. Mie asa mi s-ar parea normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Iarina, sora mea este la Bacau, nu poate veni la Bucureshti deocamdata, din pacate. Am intzeles ca atita trebuie sa dureze analizele, nu shtiu in ce constau shi de ce tre' sa treaca asha de mult...
Saraca mama, imi zicea de sor'mea: mama, cind da Ramona telefon, parca-s shtirile de la ora 5, de fiecare data imi da veshti rele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

oooh, iren, iar necazuri cu surioara:(

eu nu ma pricep deloc, dar tot asa, as grabi lucrurile, as cere alta opinie...nu poate sa vina la mama ta in Bucuresti?

eu stiu un medic bun dermatolog



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fausta_ro spune:

@iarina, eu mi-am scos doua alunite la Bioderma si rezultatul de la biopsie a venit tot intr-o luna. Cat despre tari civilizate, rezultatul la biopsia de endometru facut in vest mi-a venit dupa 3 saptamani. E vorba de tehnica analizei, nu de delasare sau rea vointa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Asa o fi fi Fausta, daca esti trecuta prin asa ceva te cred. Numai ca io de pilda, cred ca m-as da de ceasul mortii o luna pana mi-ar veni rezultatul. Acum, daca i s-a luat deja o proba de tesut si i se face analiza,probabil ca si daca va veni la Bucuresti, va fi supusa aceleasi proceduri.
Iren multa sanatate surorii tale, speream sa nu aiba nimic si in perioada asta, pana primeste rezultatul, poate ar fi bine sa manance cat mai multe legume si fructe, sa bea ceaiuri si sucuri naturale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Multzumesc frumos, Iarina.
Ma oftic tare, ca tocma se angajase shi ea la o croitorie, pina se mai puneau pe picioare ca sa-shi ia mashina shi sa inceapa singura, shi acu alta belea...sper sa fie numa "o alta belea" shi nu ceva grav...oooffff...

Mergi la inceput