cu ce se poarta?

cu ce se poarta? | Autor: rory76

Link direct la acest mesaj

Am o intrebare: ce fel de machiaj se potriveste unei tipe cu parul negru, ochi caprui si fata nu foarte alba dar nici maslinie? De exemplu, merge un ruj batand spre violet? sau mai bine unul rosu? Ochii cum se machiaza? Merg mai bine bijuteriile din aur sau din argint? Dar unghiile cu ce culoare merge sa le pictez? Help, please!

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dacia spune:

Eu sunt pentru cat mai natural,orice culoare ai avea parul,ochii....Machiajul mult si strident imbatraneste...
Si...imi place aurul alb....Acum,depinde ce preferi tu.Gusturile sunt atat de diferite.......Irina si Edy Irlandezu'cel scump!(5 noiembrie 2002)

Poze cu noi la 2 anisori
http://danielirina.tripod.com/mypersonalsite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

In general machiaza-te in functie de ce ai sa imbraci, iar culorile foloseste-le pe care te avantajeaza. Este foarte relativa descrierea ta. Dar exista niste reguli dupa care te poti baza. Una dintre ele este sa nu te machiezi la fel de puternic si la ochi si la gura. Devii vulgara. Daca iti accentuezi ochii atunci gura da-o doar cu un ruj si un creion in ton cu rujul, dar pale amandoua.
In cazul bijuteriilor se poarta orice, dar nu combina tipurile de aur sau aur cu argint. Desi unele persoane cu tin cont de acest aspect nueste unul bun.
Apoi, nu ai specificat ocazia pentru care te machezi. Conteaza foarte mult!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nume spune:

Salut Rory,
se poarta ``natural``, fara contraste.
Asta inseamna un fomd de ten foarte apropiat de culoarea pielii tale. Da ca nu gasesti unul identic ia-l pe cel mai apropiat o nota mai deschisa (toamna si iarna).Fondurile de ten sunt pe 2 tonalitati: galben sau roz(in functie de brand). Alege intotdeauna gama care merge pe galben.

(Sub fondul de ten: crema hidratanta si eventual o baza iluminatoare.)

Pudra f. fina(granulatia ffff mica), altfel ``incarca`` tenul. Aceeasi culoare cu fondul de ten.

Fard de obraz: mergi pe piersiciu, in extrema-caramiziu(culori analoage apropiate de castaniu, culoarea parului si a ochilor), niciodata violet sau roz.

Ruj gloss incolor sau f. deschis, bej-rosiatic, bej-maroniu, caramiziu. Se poarta si rujurile stralucitoare, incearca nuantele cele mai naturale. Daca vrei sa dai culoare mergi spre rosu, nu violet/roz. (Violetul este analog apropiat cu albastru si complementar cu verdele, inteleg ca nu ai ochii de culoare deschisa, deci nu prea merg niciodata.)

Fard de pleoape ivoire, nisipiu, ocru, maro, negru eventual, daca vrei verde... Pt. contrast turqoise sau albastru deschis. Se poarta culorile metalizate dar poarta numai daca esti f. tanara, altfel se strang si dau un aspect obosit. Daca ai riduri foloseste numai culori mate.

Unghiile: lac incolor. Lac incolor cu alb sau bej(daca vrei sa le pictezi).

Poti sa porti orice bijuterii dar se poarta argintiu, culoarea inoxului(daca mergi pe argintiu la accesorizare incearca sa porti rujul cu reflexe argintii).

Sper ca te-am ajutat cat de cat. Ca sa te inspiri cauta in reviste, uita-te la modele care au cam aceleasi ``culori``ca tine si ghideaza-te dupa cum sunt fardate.

nume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Cat mai natural si in functie de ceea ce porti si de ocazie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

da, natural, sigur ca da...

ziua incerci un bej, neutru combinat cu un pic de auriu pe pleoapa superioara. Poti sa pui si dermatograf pe pleoapa de sus (numai sus, fiindca jos imbatraneste) si pui si mascara. Seara poti repeti figura cu creionul, pui fard gri argintiu si in coltul okiului langa nas pui un pic mic discret de roz pal sidefiu...un pic de roz sidefiu poti incerca si pe sub oki...si of course mascara...

rujul hmm... nu strident, eu sunt fan visina putreda, dar nu tare, il estompezi cu ceva, daca nu poti incerca un gloss. orice culoare iti vine bine, nu mov...

unghiile, mie imi plac doar cu lac transparent, discret, crem sau roz pal.



No, vidiazni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenaA spune:

quote:
Originally posted by miria_cristina
In cazul bijuteriilor se poarta orice, dar nu combina tipurile de aur sau aur cu argint. Desi unele persoane cu tin cont de acest aspect nu este unul bun.


Si totusi sunt inele combinatie de aur galben cu aur alb (bine ca aurul galben e foarte deschis) ... mie mi se par tare frumoase... nu-s nici eu de acord sa porti argin si aur, dar nici astea?

Mergi la inceput