Credeti ca m-am resemnat sau am abandonat?

Credeti ca m-am resemnat sau am abandonat? | Autor: danangie

Link direct la acest mesaj

Salve la toti,

Deci....problema mea....de fapt nu e o problema.....ci doar incerc sa ma conving daca m-am resemnat sau am abandonat ideea de avea un copil. Deci.....in iarna anului 2004 eu cu sotul meu ne-am decis ca vrem sa avem un copil. Treecusera 3 luni si nu se intamplase nimic. Atunci am mers la medic intreband care ar fi problema. Aia cand a auzit ca am abia 3 luni de cand incerc nu s-a preocupat si nu e ca m-a bagat prea mult in seama. Pe urma am inceput sa caut pe internet informatii si asa am dat peste acest forum Despre copii. M-am inscris si am inceput sa intru destul de des la "endometriste,etc". Doar ca intrasem intr-un ritm de a ma monitoriza......temperatura bazala, recoltari de sange, urmarirea ovulatiei, cumparat nu stiu cate chestii pentru a prinde ovulatia asta, prestat la comanda.....ce mai devenisem obsedata, isterica atunci cand venea mestra....extrem de dezamagita cand testele erau negative........eram toatl data peste cap. Pana cand in decembrie 2005 s-a ivit ocazia sa ne mutam intr-un alt oras......la un serviciu unde se platea bine. Doar ca aici la acest spital....contractul de munca e facut in asa fel incat nu beneficiez de concediu medical, de odihna sau de maternitate. Castig mai bine dar nu beneficiez de aceste lucruri. Am zis.....ca pentru moment voi merge cu acest contract....asa voi face bani pentru a face mai multe investigatii pentru a afla de ce nu raman. Doar ca.......la revelionul lui 2006 Alin ( sotul meu) m-a cerut de sotie. Deci, obiectivul meu se schimbase: sa strang bani sa fac nunta. Am facut nunta, am fost in luna de miere...si iaca uite cum am ajuns in septembrie fara sa ma gandesc ca tre' sa incep investigatiile. Problema e ca.........de cand nu ma mai monitorizez.....stau bine. Nu mai sunt stresata, simt gustul in a face dragoste cand vreau. Si fac dragoste fara sa ma feresc. Daca vine , vine. Daca nu .....voi astepta rabdatoare . Nu voi mai incepe sa ma monitorizez. Ca sunt sigura ca si stresul acestor monitorizari au contribuit la faptul ca nu am ramas gravida. Si uite asa.....astept ca D-zeu sa ma ajute ca odata si-odata sa raman.
Doar ca o prietena de-a mea mi-za zis: cred ca daca ai sti ca nu ai putea sa ramai gravida nu ai mai fi asa resemnata. Voi ce ziceti? M-am resemnat sau am abandonat ideea?

Cand te-a inselat cineva odata e vina lui, cand te-a inselat a doua oara e vina ta



POZELE MELE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dacia spune:

Eu una, mi-as face imediat toate analizele si mie si sotului sa stim de-o treaba nu?Poate e ceva minor.Eu am 2 copii si cred ca nu exista bucurie si implinireb mai mare decat de a fi mama,de a da viata unui copil.Irina si Edy Irlandezu'cel scump!(5 noiembrie 2002)

Poze cu noi la 2 anisori
http://danielirina.tripod.com/mypersonalsite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboo spune:

si eu cred ca ar trebui sa va faceti amandoi analizele si sa vedeti cum stati. poate stresul la care te-ai supus este de vina. dar daca este el vinovat? (poate este el mai lenes, ca s-au mai vazut cazuri). si atunci trebuie sa faca el teatamente nu tu.

sanatate, si sa va dea Domnul un bebe frumos si sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

De acord cu fetele , sa va faceti niste investigatii amandoi cap coada, sa vedeti care este problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Daca nu v-ati facut inca analizele faceti-le intai amandoi ca sa stiti cum stati (desi inteleg ca cel putin tu ai fost la medic).
Daca nu aveti probleme, relaxeaza-te. Eu am ramas insarcinata foarte greu, dupa cativa ani de teste si incercari fara rezultat. Intr-un final am intanlit o doctorita care mi-a spus ca problema mea e faptul ca sunt prea stresata de atatea incercari si mi-a recomandat sa nu mai trec 6 luni pe la ea. Dupa vreo 4-5 eram deja gravida. Asa ca mie personal mi-a folosit relaxarea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onyxg1998 spune:

Uite eu am ramas insarcinata dupa 3 luni de cand imi propusesem sa raman si cand m-am dus in Romania la parintii sotului cu Vladut, mi-au spus ca sotul meu era suspect sa nu poata face copii, pentru ca a avut la o varsta destul de avansata oreion.
In fine, dupa 3 ani (octombrie 2004) am decis sa incercam sa avem alt copil, si pana in ziua de azi nu am reusit sa raman insarcinata. Mi-am facut destule analize si imi spuneau ca este totul bine, ca din moment ce avem deja un copil nu se poate pune problema de infertilitate, dar cine stie?
Te sfatuiesc daca vrei cu tot dinadinsul sa ai un copil, incepeti amandoi cu analize si nu te obsesiona, cand vine, vine si atat. Bucura-te de momentul respectiv si nu te mai gandi "oare de ce nu am ramas?"

Pupik de la Onyx si Vlad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

danangie - sa incerc sa-ti explic cum stau lucrurile din punctul meu de vedere. Pe de o parte, ai facut bine ca ai lasat deoparte stressul, monitorari, analize etc. (ceea ce as vrea sa fac eu, dar nu reusesc in totalitate). Pe de alta parte, insa, daca totusi e ceva timp de cand incercati constient sau nu si nu s-a intamplat nimic ... eu m-as preocupa. Sau, mai bine zis, pt. linistea mea sufleteasca as face tot ce se poate (analize tu, el ... etc.) sa vedem ce nu-i in regula. In mare sunt cam in situatia ta ... dar am sa ma mobilizez in lunile urmatoare sa vad care-i problema. Si sa stii ca nu ma voi da batuta niciodata ... voi face tot ceea ce se poate pana la verdictul final, ala urat, pe care nu as vrea sa-l aud. Sunt totusi optimista ...inca!!!!!!! Fruntea sus si ai sa vezi ca va fi bine! Bafta!


Petro

Azi e ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Foarte bine ai facut ca ai reusit sa iti gasesti linistea.
Stiu foarte bine ce stres implica aceste tratamente si cat de mult rau pot face intr-un cuplu.
Daca tu ai hotarat sa nu mai faci nimic e foarte bine.Iubiti-va fara restrictii si atunci cand va veti face amandoi probleme ca nu vine bebe incepeti investigatiile.Nu te mai lasa purtat de val pentru ca stresul e un factor negativ mult mai important decat orice boala in aparitia unui copil.
Eu zic ca nici nu ai abandonat ideea de a fi mama si nici nu te-ai resemnat.Pur si simplu te-ai linistit.Felicitari!




Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

ASI da.....asa cred si eu............ca m-am linistit, dar pe deoparte parca imi este frica sa incep din nou cu analize , monitorizari,etc. Pe urma.....da aveti dreptate ca ar trebui sa stim daca suntem ok amandoi dpdv medical dar vedeti..............al meu sot nu prea vrea sa faca anumite analize cum ar fi spermografia. De-atatea ori i-am explicat ca el poate fi cauza si nu eu...........dar se uita la mine si rade....zice ca el e sanatos,etc. Poate si din aceasta cauza am lasat balta analizele.etc. Dar cum am mai zis.....eu am prestat oricand si in perioada ovulatiei....dar nimic. Nu am ramas. Chiar daca ar fi trebuit sa ma feresc, dat fiind ca am acest tip de contract in care nu beneficiez de maternitate.....eu nu ma feresc. Dar nici asa nu se intampla nimic. Multumesc de raspunsuri.

Cand te-a inselat cineva odata e vina lui, cand te-a inselat a doua oara e vina ta





POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Danuta, daca e sa fie, va fi. Oricum, nici setul complet de analize si pt tine, si pt Alin, nu are cu ce dauna, cred eu. Multa bafta si sa vii curand cu vesti bune!!! (Mi-e dor de tine pe mess!)

FUEGO--Iasi-27 august 2006:
http://good-times.webshots.com/album/554258099jrgPvZ
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ralnied/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Ciudat contractul pe care l-ai semnat. Nu credeam ca exista asa ceva (adica fara concediu de odihna macar). In sfarsit, cum te-au sfatuit si fetele, niste analize nu strica oricum. Dar nu are sens sa te stresezi. Cand va fi sa fie, va veni si bb.

Mergi la inceput