prelungire CIC de la 2 la 3 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Sora mea a nascut un copil cu care a tras multe. Pe baza tomografiilor si a celorlalte investigatii ar fi putut primi pe bune un certificat de handicap si sa mai stea un an acasa. Dar dr copilului i-a spus sa nu cumva sa faca asta, sa ii puna "eticheta" de handicapat pentru o viata. Nu stiti ce aduce viitorul, ce meserie vrea copilul sa faca si cand si daca se va lovi de acest certificat. Asa ca eu zic ca e total nepotrivit...pe langa partea ilegalitatii, spagii si faptului ca se consuma banii publici pentru falsi handicapati in loc sa mearga la cei ce au nevoie.
Eu incep maine munca cu inima grea, dar pentru nimic in lume nu as scoate copilului un astfel de certificat.

Cristina si ghighiloi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

aissa


Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Stati putin, am impresia ca vorbim de lucruri diferite sau in necunostinta de cauza. Acel certificat de handicap este valabil doar 6 luni sau 12 luni, perioada in care acel handicap poate sa treaca. Si altceva: niciunde in tara asta(si din cate stiu nici in strainatate) la viitorul job nu ti se cere fisa cu vaccinarile, asa cum ati scris, sau acest certificat. Dati-mi si mie un exemplu unde s-a cerut asa ceva. Stiu ca fisa sau adeverinta cu vaccinarile ti se cere numai la studii, dar ce legatura are asta cu certificatul de handicap? Credeti cumva ca daca are un astfel de certificat nu se fac copilului vaccinarile?
Si altceva: de ce spuneti mereu ca i se pune eticheta de handicapat pt toata viata? Este o rusine sa ai un handicap? Sau daca ai un handicap care se vede mai conteaza daca ai sau nu certificat? Tot asa vei fi etichetat, si cu certificat si fara, pt ca opinii ca cele care le-am vazut aici le auzi peste tot.
Sunt convinsa ca sunt multe persoane care imi dau dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

victoriamaria am o rugaminte la tine: anunta-ne si pe noi DACA vor reusi cunostintele tale sa scoata acea hotarare si acel certificat. M-ai facut tare curioasa. Dureaza si 4 luni pana reusesti, m-as mira sa se poata asa de repede, am inteles ca in curand vor implini copiii 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

BUNA,SUNT O MAMICA A UNUI COPIL CU DIZABILITATI.NU E FRUMOS CUM VORBITI.SI CEEA CE SPUNETI VOI MI SE PARE CA NU SE POATE.O SA COPII CE AM SCRIS PE ALT FORUM ,CA SA VA RASPUND:
Anic79 ,da-mi si mie adresa forumului.As intra si eu cu multa placere sa zic vreo 2.In primul rand nu mi se pare bine spus "pers cu handicap"-urat suna,foarte urat.De ce nu spuneti "persoana cu dizabilitati"?Suna mai bine.Sau suna mai bine pt persoanele care sunt in astfel de situatii.Si inca ceva:de unde stie Victoriamaria ca acei copii nu au nimic?Si la mine toata lumea stie ca Andrei este operat la inima si nimic mai mult.Si nu dau explicatii nimanui.Asa ca poate copiii nu sunt perfect sanatosi si parintii nu vor sa spuna.Vorba ta,Anyc ,nu cred ca pot sa mituiasca atatia medici.
Eu cunosc un caz cand copilul nu statea decat in pat si avea retard major neuro si nu i s-a acordat gradul care trebuia.Cum o sa se acorde unor copii sanatosi.Eu nu cred ca se poate....Dar cine stie?!?...
Poti sa copiezi mesajul si sa-l trimiti.Numai ca vreau si eu sa intru pe forumul respectiv.Nu vorbesc despre persoane dar vorbesc despre "persoane cu handicap"!!!!!! Embarassed Embarassed Embarassed Evil or Very Mad Evil or Very Mad Twisted Evil Twisted Evil
Le-as trage vreo 2. Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)

"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

http://community.webshots.com/user/krysadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Crissa (Krys)

Mergi la inceput