nodul la tzatzica fetitza de 4 luni

nodul la tzatzica fetitza de 4 luni | Autor: vivighe

Link direct la acest mesaj

Vreau sa stiu daca s-a mai confruntat cinva cu chestiunea asta:

De cateva zile(3-4)am observat ca o tzatzica a fetitzei(4 luni) este mai roz si putin umflata.Am palpat-o si am simtzit ceva ca un nodul.Nu o doare ca nu a schitzat nici un gest iar la cealalta nu are nimik.Am intrebat doc. de familie si mi-a zis ca e posibil de la hormonii din carnea de pui.Cand i-am spus ca ea nu mananca deloc carne de pui(nu am ajuns acolo cu diversificarea),ci numai lapte praf,piersica si cereale...n-a mai zis nimik.Am sa intreb si pediatra dar as vrea sa stiu si alte pareri,daca au mai existat cazuri similare.
Va multzumesc.


poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/vivighe/my_photos
filmulete www.dropshots.com/vivighe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Mara mea, chiar luni, acum 2 zile. Numai ca Mara are 1 an...

Citeste aici si mai vb, ok?!

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=84380

Claudia, mamica de baietel 2 ani si 9 luni si de fetita 1 an

Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Nop...la ea nu e asa...n-a fost precedat de punctuletz alb sau ceva de genul asta...pur si simplu mamelonul e ushor rozaliu si umflatura e foarte discreta.Sincer nu cred ca s-a lovit de ceva pt ca nici pe burta nu se intoarce singura(doar intr-o parte...acum isi ia avant sa se intoarca si pe burtik),iar jucarii n-are decat d-alea moi)

poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/vivighe/my_photos
filmulete www.dropshots.com/vivighe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Daca mergi la pediatra sa-mi spui si mie, te rog, ce ti-a spus!

Claudia, mamica de baietel 2 ani si 9 luni si de fetita 1 an

Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Sigur ca-ti spun.Va veni pediatra acasa sapt viitoare(maine plecam din Buc).Sa vedem cum mai evolueaza.

poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/vivighe/my_photos
filmulete www.dropshots.com/vivighe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelapriboi spune:

Fetita mea a patit asa la ambii sani si avea 2 luni .I-am pus comprese cu rivanol din 2 in 2 ore si am tinut-o bine bandajata.Cam intr-o luna s-au retras.Dar am aplicat asta dupa ce a vazut-o pediatra si ea mi-a recomandat sa fac asa.


ANGELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Revin si eu cu raspunsul.am fost la pediatru si ne-a trimis la un chirurg pediatru.Bebe are MASTITA...nu mi-a venit sa cred,dar asa e.A stors-o putzin acolo si a ieshit un lichid asemanator cu colostrul.Ne-a spus sa-i punem comprese cu rivanol(punem o compresa seara pe acre o fixam cu leucoplast si pe care o umezim tot timpul cu rivanol(a zis ca tre' sa fie umed mereu).Dupa 2 zile am fost la control...a mai stors o tura...si continuam pana maine cand ne ducem iar la control.sa speram ca va trece cu rivanolul asta...daca nu trebuie incizat

poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/vivighe/my_photos
filmulete www.dropshots.com/vivighe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Imi pare tare rau!!! Deci a avut dreptate pediatra mea sa-mi dea antibiotic din prima... Oare la voi de ce nu ar functiona antibioticul, pt ca Rivanoulul ala mi se pare cam "inofensiv"?!

Claudia, mamica de baietel 2,9 ani si de fetita 1,1 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Si fetitza mea a avut probleme cu ambii sani. De la primul consult la pediatra a stors-o si cred ca 1 luna de zile am pus comprese cu rivanol, mergeam des la consult sa vada evolutzia. Am inteles ca aceasta criza hormonala se explica prin un transfer prea mare de la mama la fetitza a hormonilor. La mine sunt 2 cauze, eu am avut tratament puternic cu estrogen de la 4 luni de sarcina si colostru cam de la 6 luni. Se poate intampla sa aibe si scurgeri, gen menstruatie si cred ca orice mama s-ar speria la asa ceva. Antibiotic se recomanda daca se infecteaza, eu ma bucur ca am scapat fara, pentru ca avea doar 2 saptamani. Probabil cu antibiotic se dezumfla mai usor, dar hormonii tot in sange sunt si in timp scade nivelul. Ma mira insa ca a aparut asa tarziu. Si cu rivanolul este greu sa mentzii compresele umede, plus ca efecte se vad in timp dar sper sa nu fie nevoie de interventzie chirurgicala.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Eu am doua fetite si la amandoua dupa ce s-au nascut au avut umflaturi la sani. Explicatia pediadrului a fost cea pe care au dat-o fetele mai sus,cea cu transferul de la mama la copil. Cea mica a avut chiar si o mica scurgere rozalie pt care n-am facut nimic. Pt sani puneam pe fiecare un ghemotoc de vata imbibat bine cu rivanol si legam cu un tifon in jurul trunchiului (mi-a fost frica sa pun leucoplast sa nu faca alergie de la lipiciul lui!). Avand in vedere ca nu se prea misca bb, nu are cum sa se deplaseze de la sani tampoanele.... Si le-a trecut la amandoua, in cat timp, am uitat... Da' eu nu i-am stors (si nici dr) nici-un san.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada2001us spune:

eu am 35 de ani si am un nodul dureros la san,mai ales in saptamina CM ,mor de durere,imi poate spune cineva unde se pot face mamografii?si daca trebuie programare?

Mergi la inceput