vitamine "elevit"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns creola132001 spune:

Imi cer scuze daca nu am fost explicita.
Cand am fost insarcinata cu baietelul, am pus in primele 5 luni de sacina 2 kg, iar pana in momentul nasterii am pus 13-14 kg.
Iar daca pana acum... am surplusul acesta de 6 kg... cine stie la cate kg voi ajunge. Daca nu ar fi pofta de mancare...ce bine ar fi!
Oricum, nu voi renunta la vitamine.
Mariana,
Silviu 3.1 ani si 21 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

eu nu am luat vitamine pe "sarite" ca sa zic asa, adik o luna da, una ba, si tot am pus pe mine 18kg in sarcina, si am ramas cu 10 kg dupa ce am nascut. asa ca nu cred ca de la vitamine mi s-au pus kg acelea, si nici de la mancarea de care precizez ca nu am abuzat, ci este pur si simplu problema de metabolism. sunt persoane predispuse sa se ingrase si altele care au arderile mai bune si nu depun atat de repede kg pe zonele nedorite.
va dau un sfat: nu renuntati la vitamine pe motivul ca va ingrasati. este cea mai mare prostie asta! o sa aveti destul timp la dispozitie dupa ca sa va reveniti la forma de dinainte, dar oricum asta depinde de ambitia fiecareia dintre voi.
va doresc sarcini usoare in continuare
mirela+rares 19.08.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tasia spune:

creola132001 Eu am luat toata sarcina Elevit. M-am ingrasat 20 kg, insa primele 10 kg le-am luat in primele 3 luni iar restul de zece in urmatoarele, cresterea de greutate e mai mare la inceputul sarcinii. Daca nu vrei sa te ingrasi prea mult incearca sa te abtii de la dulciuri pt k au multe calorii si nu aduc aport de energie si vitamine. Daca tu crezi k e atat de greav k vei lua 5 kg in plus din cauza elevitului atunci renunta, iar daca tii ca bebelususl tau sa-si ea tot necesarul de vitamine si sa nu-i lipseasca nimik atunci continua pana la nastere cu Elevit. Eu voi lua si pe perioada alaptarii. Tu decizi ce este mai important pt tine, kg in plus le dai jos dupa nastere.
Succes


39 +
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Ia-le linistita in continuare daca singurul motiv pentru care vrei sa le intrerupi este ca te ingrasi prea mult! Eu am luat o buna parte din sarcina pentru ca abia reuseam sa inghit cate ceva, dupa nastere le-am intrerupt(perioada in care m-am ingrasat cel mai tare pentru ca incepusem sa mananc fffff mult!)Acum am inceput sa iau iarasi pentru ca inca alaptez si crede-ma ca nu m-am ingrasat mai mult decat eram...

Nicoleta si Alexia (21 aprilie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona71 spune:

buna fetelor!
Si eu iau elevit si sunt insarcinata in 8 sapt.La primul control mi-i le-a prescris .Aici le iei pe toata perioada sarcinii si cand alaptezi.Eu ma simt bine.Am greata in continuu dar nu cred ca ele sunt cauza.
La noi toate gravidele iau aceste vit.Sunt consideratae cele mai bune
Va salut pe toate

Mergi la inceput