dormitul pe burta la bebelusi - cat e de periculos

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Catrinutza sindromul mortii subite al sugarului are cea mai mare incidenta intre 2 si 3 luni au constatat finlandezii.
Pina in momentul in care se poate intoarce singur e de preferat sa nu doarma pe burtica si nici cu capul pe pernuta.

Dupa studiile facute de finlandezi am inteles ca cei mai expusi sint prematurii si baieteii nascuti iarna.
De la 6 luni in sus nu ar mai trebui sa fim ingrijorati ca se poate intimpla asa ceva.In orice caz sindromul este datorat dezvoltarii insuficiente al sistemului nervos central si extrem de rar.

In Finlanda la prematuri se da/inchiriaza acasa pentru o anumita perioada o salteluta speciala care imediat emite semnale daca ceva e in neregula cu respiratia copilului.De cumparat nu exista inca.

Coloana nu se deformeaza daca salteluta e buna.Acesta ar fi unul dintre motivele pentru care sint de preferat saltelute speciale de bebe si ni se spune sa nu il culcam pe bebe in patul adultilor.

Sabina 20+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Am råmas destul de surprinsa cind am citit ca unele mamici isi culca bebele pe burta.
Pina la virsta de 4 luni, cauza principala a mortii subite a bebelusilui este culcatul pe burtica.
Dupa 6 luni nu mai e nici o problema, daca bb doarme pe burta.

Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ce-am inteles eu:
moartea subita - SIDS -Sudden Infant Death Syndrome- nu inseamna sufocarea propriu zisa a bebelusului pentru ca ar fi stat cu nasul in perna, in cearsaf sau in saltea si nici pentru ca a regiurgitat si s-a inecat cu laptele. Nu, astea-s cauze clare.
Se vorbeste de SIDS atunci cand bebelusul moare dintr-o cauza necunoscuta, neelucidata nici macar in urma atopsiei. Acesti bebelusi mor practic in somn pentru ca "uita" sa mai respire. Pur si simplu li se opreste respiratia. Iar somnul pe burta este mai profund decat cel pe spate si de aceea nu este recomandat. Deci ideea e ca dormitul pe burta creste riscul de moarte subita in primele 6 luni, cu incidenta intre 3-4 luni. Oricum, este un fenomen rar. Da, daca toti pediatrii i-au acordat atentie si in atatea tari din mamele primesc aceste recomandari cand ies din maternitate, cred ca lucrurile merita sa fie luate in serios.
Ok, sigur ca sunt foarte multi bebelusi care, in perioada critica, dorm pe burta si nu patesc nimic. Dar sunt si altii, putini, intr-adevar, care n-au norocul asta.


Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

Ce-am inteles eu:
moartea subita - SIDS -Sudden Infant Death Syndrome- nu inseamna sufocarea propriu zisa a bebelusului pentru ca ar fi stat cu nasul in perna, in cearsaf sau in saltea si nici pentru ca a regiurgitat si s-a inecat cu laptele. Nu, astea-s cauze clare.
Se vorbeste de SIDS atunci cand bebelusul moare dintr-o cauza necunoscuta, neelucidata nici macar in urma atopsiei. Acesti bebelusi mor practic in somn pentru ca "uita" sa mai respire. Pur si simplu li se opreste respiratia. Iar somnul pe burta este mai profund decat cel pe spate si de aceea nu este recomandat. Deci ideea e ca dormitul pe burta creste riscul de moarte subita in primele 6 luni, cu incidenta intre 3-4 luni. Oricum, este un fenomen rar. Da, daca toti pediatrii i-au acordat atentie si in atatea tari din mamele primesc aceste recomandari cand ies din maternitate, cred ca lucrurile merita sa fie luate in serios.
Ok, sigur ca sunt foarte multi bebelusi care, in perioada critica, dorm pe burta si nu patesc nimic. Dar sunt si altii, putini, intr-adevar, care n-au norocul asta.


Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...





Iooi ce m-ai speriat! Eu nu o intelesesem asa...Si acum ce sa fac? Sa il dezvat? (are 3 luni jumate)

RAZVAN MIHAI – puiul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

N-am vrut sa te sperii, nu stiam cat are bb al tau.
Nu stiu, chiar nu stiu ce sa spun. Eu l-am pus pe al meu de la inceput sa doarma pe spate si s-a obisnuit asa, nici nu stia ca poate dormi si pe burta. Pentru bb presupun ca e mai placut pe burta, e posibil sa nu renunte asa usor, dar merita sa incerci.
Acuma sunt sigura ca multa lume o sa-ti spuna sa lasi copilul in pace sa doarma cum vrea, ca astea sunt exagerari, etc.
Eu, pe al meu, dupa ce-a invatat sa se intoarca singur si, bineinteles, ajungea pe burta, il verificam noaptea si il intorceam inapoi pe spate.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

eu l-am culcat pe radu pe cate o parte cat a fost micut. dupa ce a invatat sa se intoarca, in jumatate din timp dormea pe burta. dar nu imi faceam griji la varsta aia.

eu cred ca daca exista atatea recomandari cu privire la somnul bblusilor, de fapt referitor la pozitia in timpul somnului... de ce sa nu facem asa? sunt suporturi speciale ca sa stea bb pe o parte (sau un sul de paturica la spate), iar mie mi se parea f bine asa: bb avea spatele sprijinit, iar la burtica era partea cealalta a suportului. se trezea din 3 in 3 ore sa manance si, dupa ce il alaptam, il asezam pe partea cealalta. eram f multumita asa, ca bb dormea f bine, nici nu cred ca amortea (adica pe burta tine capul f intors, mie mi se pare mai incomod, dar asta nu e tocmai important).

la 6 luni jumate nu mi se pare nicio problema sa doarma pe burta. nu se sufoca si nici nu deformeaza coloana.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

N-am vrut sa te sperii, nu stiam cat are bb al tau.
Nu stiu, chiar nu stiu ce sa spun. Eu l-am pus pe al meu de la inceput sa doarma pe spate si s-a obisnuit asa, nici nu stia ca poate dormi si pe burta. Pentru bb presupun ca e mai placut pe burta, e posibil sa nu renunte asa usor, dar merita sa incerci.
Acuma sunt sigura ca multa lume o sa-ti spuna sa lasi copilul in pace sa doarma cum vrea, ca astea sunt exagerari, etc.
Eu, pe al meu, dupa ce-a invatat sa se intoarca singur si, bineinteles, ajungea pe burta, il verificam noaptea si il intorceam inapoi pe spate.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...



Eu sunt convinsa ca nu sunt exagerari, daca le privesc cum le-ai prezentat tu! Niciodata nu m-am gandit asa, dar acum inteleg totusi de ce scrie pe pernuta chicco de dormit pe-o parte (care zace acum aruncata in dulap) : de la 0 la 6 luni... Problema e ca bebele meu vomita muuult si in somn si mereu se inneca si de aceea l-am culcat pe burta. Dar eu dorm cu patul aproape de al lui si verific mereu daca nu a vomitat sau daca respira...
Totusi maine incerc sa il culc pe o parte...

RAZVAN MIHAI – puiul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Si totusi, fiecare bebelus cu felul lui...Al meu nu se mai trezeste la 3 ore, noaptea doarme 11 ore! Doar nu o sa il las pe o parte toata noaptea...Sau sa ma trezesc eu sa il intorc...ii stric somnul. El, cand e pe burta, se misca tot timpul, se poate foi, isi intoarce el capul dintr-o parte in alta...Habar n-am ce sa fac!


Ps. Kristinutza, tu cum dormi de ti se pare incomod cum ii sta capsorul cand e pe burta?



RAZVAN MIHAI – puiul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

mai fetelor eu una am citit de toate despre bebelusi dar de crescut l-am crescut cum am simtit eu ca este bine.fiecare este unic in felul lui(cum creste, cum se dezvolta etc).daca ne-am creste copii ca la carte......fiecare mamica face cum e bine ptre bebelusul ei si cum o indruma sentimentele ei de mama - parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

MaryP, hehe, pai asta e , ca si eu dorm pe o parte. nu-mi place pe burta ca mi se stramba gatul de tot.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput