Mancare din dovlecei

Mancare din dovlecei | Autor: Bianca_C79

Link direct la acest mesaj

Fetelor,

imi sugerati si mie cateva retete din dovlecel. Stiu ca se poate face pane sau mancarica. Pentru mancarica nu stiu exact reteta. Cu cat mai putina faina la reteta cu atat mai bine. Daca stiti cumva ceva rete la cuptor ar fi super.
Va pup. Pa.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

intr-un acces de modestie iti recomand asta:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83155
o fo foarte buuuuuuuuuuun!



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


papadie,
am sa incerc miine reteta ta, n-am incat de un veac dovlecei, thks!


eu ii pregatesc foarte simplu, si-i folosesc drept garnitura la chiftele sau friptura: ii razalesc pe ochiurile mari, ii pun la foc cu putin ulei, cind scade apa dau focul foarte incet si pun o lg. de faina cu 2-3 lg. de smintina si patrunjel sau marar;


"If you talk to God, you are praying; If God talks to you, you have schizophrenia. If the dead talk to you, you are a spiritualist; If you talk to the dead, you are a schizophrenic."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

dovleceii sunt moartea mea! uite cateva retete 'preferate':

1_ dovlecei umpluti: fierbi dovlecei mici, taiati pe lung (daca au seminte, le scoti inainte). eu nu ii curat decat daca au coaja foarte urata, altfel ii las cu coaja. dupa ce au fiert (incerci cu furculita, de obicei fierb in 15 min) ii scoti la scurs si la racit. apoi pui peste ei diferite kestii: sos tartar, branza frecata cu usturoi si marar, maioneza cu usturoi, sau orice alt sos de acest gen iti surade
2_ dovlecei umpluti cu carne: se folosesc dovlecei mai grosi, ii scobesti in interior si ii tai cat sa intre in cratita (de inaltimea unui ardei umplut, sa zic. ii umpli cu aceesi compozitie ca si pe ardeii umpluti
3_ mancarica o fac ca orice mancarica: ceapa+morcovi+ardei tocati, lasi putin la innabusit in ulei+apa, pui dovleceii tocati si la final bulion. sare piper, etc... si alta varianta e pilaful de dovlecei, pun intai orezul si dupa aia cand e aproape fiert dovleceii bucatele...
pofta buna


_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )

grecia 2006

DACA DRAGOSTE NU E, NIMIC NU E!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Mancare de dovlecei cu cartofi

Ingrediente: 4 dovlecei potrivit de mari, 4-5 cartofi, 1 lg. untura, 1 lg. unt, 1 ceasca smantana, 1 lg. faina, marar, sare

Se curata dovleceii, se taie rondele de grosimea unui creion, se sareaza si se lasa 10-15 minute. Se sterg cu un stergar, se tavalesc in faina si se prajesc in untura. Cartofii se curata, se taie felii subtiri si se prajesc de asemenea in untura. Se asaza intr-o cratita un rand de cartofi, un rand de dovlecei si se presara marar tocat, apoi din nou un rand de cartofi, un rand de dovlecei si inca un rand de cartofi. Se toarna peste ei, astfel asezati, smantana si se sareaza. Se dau la cuptor, iar cand mancarea este aproape gata se pune o lingura de unt, intinzand untul pe toata suprafata ei. Se serveste fierbinte cu putin marar tocat deasupra.

"Pentru Barbye, una dintre noi - trebuie sa ajuti!"
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

snitele de dovlegel:se prepara ca si snitelele de pui,ies o minunatie!

se mai pot face in felul urmator:se dau dovlegeii curatati de coaja prin razatoarea mare,se amesteca cu 1-2 oua,se sareaza dupa gust.se pun cu ajutorul unei linguri in ulei incins.

22,KEN(1nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Calesc o ceapa, pun boia si marar, apoi torn lapte si pun dovlecelul ras mare (care in prealabil se tine cu sare si se stoarce). Se fierbe bine, se adauga smantana, sare si putin piper.
Se asorteaza cu felii de slaninutza prajita ...si

prima zi de scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca_C79 spune:

Scuze fetelor ca imi raspund singura la subiect...dar am aflat reteta asta super buna, am si incercat-o si am vrut sa v-o impartasesc si voua ...e super buna....

Ingrediente:
3-4 dolvecei mai mici, o ceapa, un ardei rosu, piept de pui (sau orice fel de carne), 2 rosii, branza, marar si condimente pentru gust.

Se taie dovlecelul in bucati ( in lungime) mai groase (sa zic cam cat degetul). Se aseaza in tava. Ceapa si areiul taiate marunt se calesc bine. Cand s-au calit se toarna peste dovlecel. Peste ceapa se pune bucati de carne (taiate mai marunt ,asa bite size) condimentata cu sare piper, boia. Peste carne un rand de rosii taiate felii rotunde. Peste care rand va place voua puteti presara sare , piper si marar.
Bagati tava la cuptor si cand s-a facut carnita presarati branza razalita sau cas si mai dati-o la cuptor pana se topeste frumos.

Deci....recapitulare....un rand de dovlecel taiat felii, un rand de ceapa si ardei rosu calite, un rand de carnita (eu am pus piept de pui) un rand de rosii taiate si la sfarsit un rand de cas razalit.
Iese ceva super de tot.

Pofta buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

BIANCA - Uite ca am sa fac si eu mancarica ta!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput