Cu ce stil vestimentar te identifici ?

Cu ce stil vestimentar te identifici ? | Autor: iulissa

Link direct la acest mesaj

Zilele trecute citeam urmatorul articol:
"Cand te uiti in dulap, ai senzatia ca toate hainele tale au ceva in comun? Sau atunci cand iti cumperi ceva nou de imbracat, observi ca ai tendinta de a alege de fiecare data modele similare - fie ca e vorba de tricouri sport, fuste cu volane sau sacouri severe? Daca raspunsurile sunt afirmative, stai linistita. Nu faci nimic gresit, pur si simplu iti urmezi «stilul».

Pana la urma, ce este stilul? Hai sa-l denumim mai simplu - este personalitatea vestimentatiei tale. Este tendinta innascuta de a favoriza anumite tipuri de haine in defavoarea altora. Unii spun ca e vorba de o mostenire genetica, dar eu cred ca se bazeaza pe un soi de intuitie, pe ceea ce stii ca ti se potriveste, te face sa te simti de milioane si, in acelasi timp, in largul tau." (preluat din 121.ro)

Si nu m-am putut abtine sa ma intreb...Hmmm

Dragele Mele, stimabili domni, va provoc la discutii:

ce stil aveti ?
ce vi se potriveste ca o manusa?
ce haine sunt pe inima voastra si de unde le procurati?
Branduri favorite.
Ce va nemultumeste la brandurile romanesti in momentul de fata?

Eu am listutza pregatita:
In primul rand calitatea proasta a materialelor/finisajelor;
Monotonia de modele/culori: Uniformele standardizate..modelele aproximativ identice
Slaba pregatire a fortei de vanzari

Variante raspuns:

Romantic / elegant
Conservator / clasic
Elegant / Sexy
Sport / lejer
Modern
Nu conteaza
Trendy / natural
Ai propriul stil
Junkie / combinat
Stilul ingenuu
Stilul dramatic / rock
Altul: cu exemple

Iulica Nevestica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulissa spune:

Stilul meu preferat este:
Elegant / Sexy

Peste 60% din timp ma imbrac asa. Este tinuta mea office si imaginea care-mi aduce succes in afaceri.

Dar asta nu inseamna ca nu adopt si alte stiluri, bineinteles in functie de "specific". Ador stilul Sport / lejer, e pe locul 2 in preferinte, urmat de Trendy / natural.

Imi plac firbrele naturale: bumbac, in, ador catifeaua si satinul, matasea naturala si voalul, dantelariile si imprimeurile florale semitransparente, volanele diafane si fusta cambrata peste genunchi.

In materie de culori, pastelurile, crem, bej, Negru si rosu. Culoarea inimii mele este verdele.

In materie de Branduri: Guara, Steilman, Sfefanel si Victoria's Secret( hainutze), Agent Provocateur, Franco Rossi si Infiore (lenjerie), Bata si Casa Teo (papucei /posete ) bijuterii cu "pietre" si aurul alb , rubinele si perlele.

De unde le iau..de peste tot unde merg..iar unde nu pot ajunge fac comanda, pe internet sau la prieteni. Mare nerabdare mare pana vine pachetelul..dar merita

Aceeasi Iulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

Sport / lejer

"Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472


Pozeeee

Mancarica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

eu am haine din absolut toate stilurile, dar il oprefer pe cel elegant, clasic, romantic si sexy toate deodata



No, vidiazni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.natalia spune:

Stilul meu este clar Natural / Trendy

ce-mi place...ador lana, bumbacul, stofa de calitate

urasc la produsele autohtone: finisajele proaste, atele care curg, cusaturile cu ata proasta, fermoarele, modelele de nasturi, captuseala de 2 lei...chilotzeii jolidon care se rup dupa 3, 4 spalari

si ma mai gandesc ..apropo de Guara, Iulissa, stii ce captuseli de proasta calitate au

nu cumpar marca ..cumpar ce-mi place mie si ce-mi sade de minune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Eu prefer stilul casual.

Sigur, trebuie sa-mi cumpar si haine business si elegante si imi place sa ma imbrac elegant in contextul potrivit dar stilul pe care il prefer toata ziulica este casual (ce bine ar fi sa ma pot imbraca la serviciu asa!)

Unul din magazinele mele preferate (pacat ca-i in UK) este www.next.co.uk/index.asp" target="_blank">Next.

De unde imi procur hainele? Pai de unde... din Bucuresti, Galati si spre fericirea mea din alte tari atunci cand plec si mai nimeresc si reduceri uraaa...

Imi plac hainele (dar si lenjeria) de la Etam, Zara si Mango(selectiv), French Connection, River Island, New Look si United Colors of Benetton. Or mai fi si altele dar le-am uitat acum.

La culori depinde... mi se pune uneori pata pe-o culoare si un timp imi cumpar haine numai din gama respectiva. Penultima data cand am fost la Paris am facut-o lata si mi-am cumparat aproape numai haine din gama mov. Altfel imi plac mai toate culorile dar nu port bejuri, marouri decat f.f. rar.

Brandurile romanesti? Lasa de dorit, calitatea raportata la pret....

Edit: Mi se pare ca la noi in tara stam foarte prost la capitolul lenjerie... foarte putine culori si variante, diversitate pauza, preturi fantastice pt ceva mai de calitate.


Everyone is entitled to be stupid, but some abuse the privilege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

stilul casual in mod sigur ! asta mi se potriveste
si jocelyn ma faci sa plang dupa magazinul next .........acolo intr-adevar haine si nu numai, de calitate
la culori depinde ... am avut anul trecut o probleme cu orange deci ... nu am un criteriu anume
de unde le cumpar? pai bucurestiul are ...slava cerului destule magazine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

oricare...numa bocanci sa fie:)))




Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sport / lejer ma ajuta 10 ore de stat in birou si alte 4 alergate prin parc (cromatic votez cu negru si rosu )


Daria & Giulia (2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

sport/lejer

"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

In mod sigur ma caracterizeaza elegant/sexy, dar pentru ca toata ziua nu fac altceva decat spala/plimba/culca/hraneste copil ...la acest moment e bun doar sport/lejer..pana face 2 ani si ma reintorc la servici.

RAZVAN MIHAI – puiul meu drag

Mergi la inceput