operatie la nas

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

Bebi te-ai operat? si eu trebuie sa o fac, mi-au spus dr ca nu scap fara operatie dar o tot amin pt ca am auzit ca e foarte foarte dureroasa, chiar si sub anestezie simit cind loveste cu dalta in nas...si de aia am zis ca atita timp cit pot inca respira chiar si pe o nara o amin..dar sint si eu curioasa cum este caci e clar ca pina la urma tot acolo ajung;
astept impresii de dupa operatia de deviatie de sept...facuta in bucuresti nu prin alte parti unde probabil conditiile sint cu totul altele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Multumesc ca m-ati convins sa nu imi repar niciodata deviatia de sept. Daca am trait pana acum asa, voi trai in continuare.
Si oricum, pana creste asta mica nu are sens, ca imi tot prinde cate un cap in nas!

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab spune:

Eu am trecut printr-o rinoplastie si sunt multumita de rezultat.
M-am operat la doctorul Anghel, care era atunci (acum 4 ani) seful ORL de la Spitalul Coltea. Dar are si cabinet particular, si m-am operat acolo.

Mi-a facut o serie de analize inainte si am facut un tratament cu o sapt inainte pentru a pregati operatia. La operatie am facut anestezie locala dar m-a si adormit. Nu mai stiu cat a durat, oricum, n-am simtit nimic, iar la final am putut sa ma dau singura jos de pe masa de operatie si sa ma duc in pat. Am stat dupa aceea cateva ore in rezerva, pana cand doctorul a considerat ca sunt suficient de in putere si totul este ok pentru a pleca acasa. Deci daca merge totul bine, pleci in aceeasi zi acasa.

Acasa, important este sa ai pe cineva sa te ajute. Tb sa ai grija ce mananci, sa nu fie mancare care sa-ti solicite mult muschii gurii, si sa trebuiasca sa mesteci la greu, pt ca te va jena la operatie.
Cateva zile va trebui sa respiri pe gura....asta-i singura parte neplacuta la operatie, mai ales noaptea. Dupa ce-ti scoate pansamentele, tb sa te feresti cat poti sa nu te lovesti, sa nu stranuti. Din cauza asta se recomanda ca operatia sa fie facuta intr-o perioada cu risc scazut pentru a contacta o raceala care sa se lase cu stranuturi.
Vanataile de dupa operatie se vindeca destul de repede, acum depinde de fiecare persoana, oricum doctorul iti va da niste unguente/geluri care sa atenueze aceste vanatai.

Eu una spun ca se merita acest efort, eu sunt foarte multumita de rezultat, asa ca bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Sper sa fie bine si sa nu lipsesc mai mult de 2 saptamani de la serviciu.
Eu mi-am revenit imediat dupa cezariana, sper ca sa am acelasi noroc si acum. Nu stiu cum va fi cu vanataile.

Credeti ca are vreo importanta daca fumez? Trebuie sa opresc anticonceptionalele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Da, trebuie sa opresti anticonceptionalele. In principiu, acestea se opresc cu sase saptamani inainte de o interventie chirugicala programata. Intreaba si medicul care te va opera. Oricum, nu e de gluma cu ele. Sau cel putin la mine nu a fost. Eu m-am operat pentru o banala amigdalectomie acum 9 ani si era sa-mi pierd viata pentru ca luam anticonceptionale si nu am crezut ca trebuie sa-i spun medicului despre asta. Rezultatul a fost ca la o saptamana de la operatie mi-a venit ciclul, cu o hemoragie de nu mai stiam de mine. Si in inconstienta mea am stat acasa 7 zile, pana am ajuns la spital cu hemoglobina 4 si medicul a spus ca daca mai stateam putin muream! Asa ca, mare grija cu asta si tine-ne la curent cu rezultatul ca si pe mine ma bate gandul asta de mult timp! Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Bebico,a facut si sor'mea in iarna,dar la Sp.Sfinta Maria,nu stiu cum il cheama pe dr.,nu a durut-o in 3 zile a fost acasa!I-au dat un spray cu care isi dadea in nas ca sa respire bine!Tot ca si ocebine a facut si ea septoplastie!


"La vita e bella"
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

Am vb azi la telefon cu dr Badea, mi s-a parut foarte dragut. Din pacate am racit cam rau si azi nu ma pot duce. Maine il sun sa ma programez. I-am spus ca vreau deviatia de sept si sa-mi corecteze nasul... i-am zis sa-mi faca nas in vant ca eu m-am facut desteapta si el trebuie sa ma faca frumoasa. Radea si zicea ca poate o sa se indragosteasca de mine dupa operatie

Va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Astept cumare nerabdare sa imi mai dai vesti!!!
Poate ma convingi sa o fac mai repede!!

Bafta!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Vesti noi aveti????

Ca vreau si eu!!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput