PE CINE NU LASI SA MOARA NU TE LASA SA TRAIESTI

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_mea spune:

quote:
Initial creeata de onyxg1998

Am si eu o intrebare:

Ce credeti despre zicala: PE CINE NU LASI SA MOARA, NU TE LASA SA TRAIESTI??

Pupik de la Onyx si Vlad


Onix buna zicala,buna si este f. adevarata,de obicei cam asa se intampla,pe cine ajuti ala iti frange inima, face pe mata blanda pana isi vede sacii in carutza ,printr-o situatie asemanatoare trec eu chiar acum cu cumnatica mea,am ajutat-o nu am lasat-o sa moara si acum nu ma lasa ea pe mine sa traiesc,mi-a strigat niste cuvinte f.f grele,mi-a rupt inima din mine,of...Doamne si cat am ajutat-o eu pe ea,cum or putea face unii oameni asa ceva ,ce inima pot avea,cum po uita asa de repede ajutorul care la primit si cum pot jigni asa de usor persoanele care ia ajutat cand au fost la greu,eu pe acesti oameni i consider oameni fara "inima"-"caini".M-am fript cu o ciorba, de acum in colo suflu si-n iaurt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadya spune:

O varianta mai populara a zicalei incepe cu "facerea de bine..."
Zicala asta nu-i musai sa se aplice numai in cazuri "grele" si sa ne faca sa renuntam in a-i mai ajuta pe ceilalti la nevoie. La mine de obicei se aplica in treburi marunte: ma ofer sa ajut pe cineva si nu stiu cum ma trezesc ca-i fac eu toata treaba. Pun o vorba buna si aflu mai tarziu ca m-am strofocat degeaba, ba chiar mai trag si ponoasele.
V-am zis varianta populara, pt ca eu la ea apelez cand mi se intampla cate un neintamplat din asta; si de obicei, zicala in sine ma amuza si ma face sa las totul sa treaca de la mine. Iaca asa, nu ma invat minte si mai ajut si alta data!

Creta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili81 spune:

Onyx am citit si celalalt subiect creat de tine. Stiu despre ce este vorba. Acum macar esti mai bine? Sotul e cu tine..cu voi, sau tot cu verisoara?
Nu stiu cum poti sa rezisti, eu cred ca ii puneam fata-n fata si-i dadeam cap in cap
Ce se poate intampla mai rau decat s-a intamplat deja?

http://pg.photos.yahoo.com/ph/liliana_ignat/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Initial creeata de onyxg1998

Am si eu o intrebare:

Ce credeti despre zicala: PE CINE NU LASI SA MOARA, NU TE LASA SA TRAIESTI??

Abia lunile trecute am inteles simnificatia proverbului, caci l-am trait pe pielea mea.

Pupik de la Onyx si Vlad




Eu cred ca o urma de adevar tot exista undeva. Si eu mi-am luat-o cu "ajutorul". Am ajutat si am dat de la noi timp si bani si energie, ca mai apoi sa ne auzim barfe pe la spate. Sau in alt caz sa incepem sa fim criticati pe fata si sa ni se dea cu flit si sa fim tratati ca niste servitori. Si tot asa.

Am ajuns la concluzia ca mai bine imi vad de familia si de viata mea. Si cine are nevoie de ajutor si il cere, sa i-l dau cu toata inima. Dar sa nu ma voluntariez sa ajut omul aflat la ananghie, caci uita repede dupa ce greul a trecut si ajunge sa considere ca i se datora acel ajutor.

Mi s-a intamplat asta de foarte multe ori. Si tot nu ma invat minte. Tot pun suflet si energie si apoi sufar ca un caine cand mi se intoarce spatele si nici macar un telefon nu mai primesc dupa nopti nedormite si bani cheltuiti incercand sa ajut.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by J G

Nu fata aia ti-a stricat casa, ci sotul tau. Adica era fara aparare in fata ei? E handicapat si trebuie tinut sub observatie tot timpul? Daca nu era ea, era sigur alta!
Nu zic ca e frumos ce a facut ea dar el e vinovat, nu ea. Din pacate nu ne putem muta pe o insula pustie ca sa ne aparam sotii de ispite.

J si Carla (05.02.2006)



E nevoie de 2 pentru un tango!!!! De vina sunt amandoi!!! Dar ea cu atat mai mult cu cat nu a stiut sa respecte ajutorul primit. Chiar daca el i-a facut avansuri sau propuneri indecente, tipa ar fi trebuit sa aiba bun simt si sa refuze macar de dragul lui Onyx si pt ajutorul primit de la ea si sa ii spuna despre situatie. Asa ar fi fost corect si ar fi demonstrat ca are bun simt si ca apreciaza ajutorul primit. Nu sa sara in patul lor conjugal.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

pentru sotul tau intotdeauna va exista "o verisoara"...cel care inseala odata, inseala de mai multe ori (afirmatia bazata atat pe propria experienta cat si a altora)

problema nu a constat in a face bine sau a face rau

e un lucru frumos sa faci bine, urat e ca nu ni se raspunde cateodata cu aceiasi moneda

referitor la zicala care ai mentionat-o cred ca avem 3 alternative:
- sa faci un bine si sa speri ca cineva acolo sus te vede
- sa faci un rau si sa iti asumi riscul ca se poate intoarce impotriva ta
- sa nu faci nici bine, nici rau.."ca apa sfiinta" ar spune unii





meg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Nu degeaba s-au nascut zicalele astea.E adevarat, daca n-ai trait-o pe pielea ta nu ai de unde sa stii. Isi vor primi rasplata cu varf si indesat, nimic nu e intamplator.

Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

quote:
Originally posted by NinaR

Nu degeaba s-au nascut zicalele astea.E adevarat, daca n-ai trait-o pe pielea ta nu ai de unde sa stii. Isi vor primi rasplata cu varf si indesat, nimic nu e intamplator.

Nina



Subscriu!

Mirela









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Citind celalalt subiect deschis de tine am vazut legatura cu acesta.Imi pare rau ca ti-ai pierdut linistea..centreaza-te pe tine si copil,fii optimista si pozitiva! Nu te impiedica de trecut pt ca n-ai sa poti avansa .Ce a fost a fost!Nu poti schimba nimic din trecut dar poti schimba prezentul si viitorul.Depinde de tine!Chiar daca te doare ,priveste inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

quote:
Initial creeata de onyxg1998

Am si eu o intrebare:

Ce credeti despre zicala: PE CINE NU LASI SA MOARA, NU TE LASA SA TRAIESTI??

Abia lunile trecute am inteles simnificatia proverbului, caci l-am trait pe pielea mea.

Pupik de la Onyx si Vlad




Din pacate e adevarata!

Maria


RAZVAN MIHAI – puiul meu drag

Mergi la inceput