angajare pe nepotisme

angajare pe nepotisme | Autor: andrada_

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!


Va urmaresc demult desi abia acum va scriu pentru prima data.

Aud des ca posturile bune se dau pe pile. Din pacate am ajuns si eu sa ma lovesc de problema asta. Imi doream sa lucrez la o anumita firma dar fara pile nu ajung nici macar la interviu. Am colegi care prin facultate s-au tarat la propriu si acum lucreaza la una dintre cele mai bune firme din oras. Si pe pile s-au angajat bineinteles. Acum daca ii intreb cum au ajuns sa lucreze, ce interviuri au avut, ce teste au dat imi spun ca nu mai stiu ca au trecut cateva luni. Dar sub nici o forma nu ar spune ca s-au angajat pe nepostisme...tot ei erau cei care cu cativa ani in urma spuneau ca au un var/unchi/sora...etc. la firma respectiva. Si eu acum sa ii cred ca s-au angajat acolo pe baza cunostintelor dobandite in facultate...cand media lor generala abia trece de 7. Si nu e vorba de unul sau doi, ci de vreo 20... ca firma e mare. Am spus ca imi doream sa lucrez...pentru ca daca fara pile nu se poate, mai sunt si alte firme.

Voi cum ati obtinut primul job? Ati avut un job bun de la inceput? Sau trebuie sa pleci de jos...si in timp sa ajungi la firma care iti doresti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Nu e bine sa generalizezi. In primul rand daca firma este cu adevarat "buna" cum zici tu, atunci nepotismele nu isi au locul: nimeni nu vrea sa duca in cap o firma angajand mediocrii numai pt ca au rude acolo (lucru pe care eu nu l-am mai auzit decat la intreprinderile de stat). Apoi sa nu confundam "pilele" cu recomandarile : daca o persoana de incredere angajata in firma respectiva recomanda pe cineva este de multe ori o questie constructiva pt firma respectiva. Si pe de alta parte, nu este absolut necesar ca un om care "s-a tarat" prin facultate sa fie , multi din cei care au invatat extraordinar s-au dovedit a fi incapabili de a face o cariera din domeniul respectiv.


RAZVAN MIHAI – puiul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada_ spune:

Nu generalizez. Vorbesc doar de firma asta. E buna firma pentru ca platesc foarte bine si sunt intr-un domeniu cu mare cautare in momentul de fata. Noii angajatii au parte de stagii in strainatate, si oricat de nepriceputi ar fi dupa un astfel de stagiu devin foarte pregatiti pentru jobul pe care il au.

Nu vorbeam de recomandari, ci de nepotisme. Recomandarea ti-o face un fost sef/coleg de servici/un profesor...si in nici un caz verisorul care lucreaza in firma respectiva. Si stiu de cazurile de care spui, ca au luat note mai mici in facultate(poate pentru ca nu le placea sa invete teoria si la practica sunt asi) iar la job s-au dovedit a fi exceptionali, dar cazurile astea nu sunt asa de numeroase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

andrada. daca tu ai fii sef undeva ai angaja-o pe verisoara ta? sau pe un necunoscut? sa stii ca notele din facultate nu folosesc la nimic ,conteaza cum te prezinti la interviu un primul rand- ala e primul contact cu viitorul sef

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by michelle7

andrada. daca tu ai fii sef undeva ai angaja-o pe verisoara ta? sau pe un necunoscut? sa stii ca notele din facultate nu folosesc la nimic ,conteaza cum te prezinti la interviu un primul rand- ala e primul contact cu viitorul sef

Michelle




pai si daca necunoscutul e mai bun ca verisoara ... ?!

din ce spui tu, Michelle, se deduce ca oricum ar "da" la interviu (daca mai ajunge la el !) un necunoscut, o verisoara are prioritate.

eu cred ca un sef adevarat ar trebui sa-l angajeze pe cel mai bun; de multe ori, cariera managerilor depinde mult de activitatea subalternilor; ca sa nu mai zic ccc ca un manager adevarat ar trebui chiar sa se fereasca sa angajeze neamuri tocmai pt a nu fi acuzat de favoritisme (sau sa le angajeze prin proceduri f transparente, interviuri cu o comisie mai mare, din care sa faca parte si alti manageri); in fine, practici si practici, depinde mult de firma si de sef

Andrada, pe de alta parte gindeste-te la faptul ca nepotismele in unele firme nu se opresc la stadiul de interviu/angajare, ci continua si ulterior in activitatea profesionala: avansari, salarii, bonusuri, etc.; este posibil ca odata intrata (pe drept) intr-o astfel de firma sa fii frustrata ulterior de aceste practici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by MaryP
Apoi sa nu confundam "pilele" cu recomandarile : daca o persoana de incredere angajata in firma respectiva recomanda pe cineva este de multe ori o questie constructiva pt firma respectiva. Si pe de alta parte, nu este absolut necesar ca un om care "s-a tarat" prin facultate sa fie , multi din cei care au invatat extraordinar s-au dovedit a fi incapabili de a face o cariera din domeniul respectiv.



De acord.
Eu daca as fi patron mai degraba as angaja pe cineva recomandat, pe care "sa stiu de unde sa-l iau", decat pe unu de pe strada. Numai parerea mea.

Iar cat despre cei cu note numai de 10, in afara de cateva specializari (gen medicina, matematica, fizica).. ii prefer clar pe cei mai .. obisnuiti.. dar mai ancorati in realitate, si cu abilitati ce nu au legatura cu toceala pt un anume examen.

Asta am invatat de la cineva care are mii de oameni in subordine: notele super-bune cateodata nu fac 2 bani, conteaza calitatea si firea omului.


Primul job l-am obtinut asa: cum o amica, care lucrase din cand in cand pt ei, si careia i se propuse jobul, nu-l vroia => m-a trimis pe mine. Am avut interviurile de rigoare, m-au placut si m-au angajat.

Inainte de asta refuzasem eu un job din anumite motive (ce tineau de clauzele contractuale), job pe care il obtinusem in urma unui anunt din ziar.

In ambele cazuri era vb de firme germane.

Ruxandra & Matei (4,5 ani) & sotul drag
_

Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite
sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

sa va povestesc doua chestii legate de treaba asta.

1_ la noi in oras functioneaza o firma destul de mare, cu patronaj german. sistemul lor de angajare este urmatorul: trebuie musai sa ai recomndare de la cineva din interior ca sa ajungi la interviu. sau daca cumva ai ajuns intamplator, in urma vreunui anunt din ziar, cu siguranta nu ai sanse egale cu cei care au aceasta recomamndare.
mai mult, fiecare angajat (vb aici de muncitori) are dreptul sa-si aduca
2 sau 3 rude in firma.

2_ sotul meu este manager la o firma micutza. si mi se pare mie ca are o politica 'sanatoasa' in domeniu: nu angajeaza rude/ prieteni buni. pur si simplu, nici nu discuta! in felul asta reuseste sa fie impartial, iar rudele/ prietenii respectivi, daca sunt cu adevarat meseriasi, isi pot dovedi talentele in alta parte, sunt o multime de firme!

cam asta ar fi, bineinteles ca la stat inca functioneaza pilele si relatiile, dar cred eu ca sunt multe alte tari pe planeta unde se intampla tot cam asa!

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )

grecia 2006

DACA DRAGOSTE NU E, NIMIC NU E!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

quote:
Originally posted by anamaria
(...) cam asta ar fi, bineinteles ca la stat inca functioneaza pilele si relatiile, dar cred eu ca sunt multe alte tari pe planeta unde se intampla tot cam asa!



Se intampla, cum nu!
Doar ca nu se vorbeste de "pile" sau de "relatii" sau de "nepotism". Aici se numesc "recomandari" si de obicei nu costa nimic.
Vorbeam cu cineva care spunea ca ce vedem noi in ziare si pe internet, anunturile de locuri de munca reprezinta doar 20 % din oferta. Restul sunt pentru... persoanele cu recomandari.

Asa am obtinut si eu postul actual : seful meu incercase fara succes sa gaseasca pe cineva care sa-i convina (prin anunturi in ziare), sotul meu i-a propus sa ma ia pe mine de proba, poate merge, si iata ca s-au implinit 5 ani de cand sunt pe post.




..............................................................................................
"C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne". Kyo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by ruxandra_sb

De acord.
Eu daca as fi patron mai degraba as angaja pe cineva recomandat, pe care "sa stiu de unde sa-l iau", decat pe unu de pe strada. Numai parerea mea.




unu' recomandat poate sa fie OK, dar numai dupa "interviurile de rigoare", nu ?

ca daca angajezi oameni numai dupa cum itzi "recomanda" unu' sau altu', inseamna ca degeaba mai esti manager (ca printre altele tre' sa stii sa-ti angajezi oamenii (potriviti) cu care sa lucrezi/pe care-i conduci)...

o recomandare poate completa un CV (la unele firme chiar se cer in mod expres recomandari) sau te poate ajuta sa sari etapa trierii CV-urilor si ajungi la interviu, fara a-ti garanta insa si reusita

tot parerea mea ...

eu inteleg de la Andrada ca ea are o problema ca nu poate ajunge nici macar la un interviu unde sa aiba ocazia sa arate ce pregatire are, ce poate etc.

Andrada:
- daca acest fapt este real si la firma aia iti trebuie pile sa ajungi la interviu ce garantii ai ca mai departe lucrurile se desfasoara corect (adica interviul) si ca ai sanse reale de reusita?
- daca sunt numai prsupuneri de-ale tale, bazate pe zvonuri si/sau parerea pe care o ai despre fostii colegi (reala sau nu, nu conteaza), atunci incearca totusi sa abordezi direct pe cei de la firma respectiva: trimite CV-ul si o scrisoare de intentie sau incearca sa ajungi la o intrevedere cu o persoana din conducere si prezinta-te (cine esti, ce faci, ce experienta ai, arata-le dorinta ta de a face parte din echipa lor etc. etc.)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by lu.more

quote:
Originally posted by anamaria
(...) cam asta ar fi, bineinteles ca la stat inca functioneaza pilele si relatiile, dar cred eu ca sunt multe alte tari pe planeta unde se intampla tot cam asa!



Asa am obtinut si eu postul actual : seful meu incercase fara succes sa gaseasca pe cineva care sa-i convina (prin anunturi in ziare), sotul meu i-a propus sa ma ia pe mine de proba, poate merge, si iata ca s-au implinit 5 ani de cand sunt pe post.

..............................................................................................
"C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne". Kyo



Lu.more,
mie nu mi se pare ca asta e un caz de nepotism/pile, tu nu ai dat pe nimeni la o parte ca sa fii angajata, chiar ai venit intr-un moment in care patronul tau era in impas dupa atitea cautari in care nu gasise pe nimeni potrivit; in plus, sunt sigura ca ti-ai dovedit calitatile, din moment ce ai ramas pe post

a fost, probabil, mai mult o oportunitate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Da cum altfel ???
habar n-am ce inseamna ghilimelele... dar cred ca nici nu vrau sa stiu

... si asa se distreaza unii de amorul artei, tesand povesti, dand mai departe cu daca si cu parca.... cautand un cuvintzel sau o virgulitza de care sa se lege....in loc sa transpire la propria compunere

Ruxandra & Matei (4,5 ani) & sotul drag
_

Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite
sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput