De ce face asa ?

De ce face asa ? | Autor: miruna28

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de 11 luni strange din dinti (2)si din pumni ca si cum s-ar enerva; si face asta de vreo saptamana-doua, din ce in ce mai des.De ce oare ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

FIe se enerveaza, fie se joaca. Cel mai des insa, copiii fac asa cind nu se fac intelesi sau cind nu li se indeplineste o dorinta. De obicei, manifestarile astea trec in jurul virstei de 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OrbuGabi spune:

Am si eu o fetita de 3 ani si 9 luni Alice-Cristiana, si ea face la fel strange din dinti ,pumni si tremura cand se enerveaza,dar face asta cam de 2 ani de cand am ramas insarcinata cu al 2-lea copil si nu a fost neglijata, dar ea mai strange din dinti (scrasneste)noapte prin somn foarte mult.Asta nu stiu sigur dar cred ca este pe sistem nervos.

Evolutia lui Martin:
[link=http://lilypie.com][img noborder]http://lilypie.com/pic/060907/hdua.jpg[/img][img noborder]http://b1.lilypie.com/4c32p3.png[/img][/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Cred ca ar fi bine sa observi in ce context se incordeaza "ca si cum s-ar enerva".Poate chiar se enerveaza ca nu poate ajunge intr-un loc anume sau nu i se da ceea ce cere,dar foarte bine poate sa-si exprime niste emotii,gen bucurie imensa,in felul acesta.


Miha


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Uf, si fiica-mea facea asa sa stii insa pe la un an si 3-4 luni, a tinut-o vreo doua saptamani cred (nu era zilnic) si am observat ca facea asa cand era inconjurata de bunici sau in general persoane care o alinta. Dupa acest gest zambea mandra . Si cand strangea din dinti se uita fix in ochii cuiva. Nu era din enervare, nu era din suparare nicidecum. Cred ca pur si simplu "se baga in seama".
Repet, asta a fost in cazul fiica-mii, chiar nu stiu ce poate cauza asta in alte situatii. Bafta si sa fie sanatoasa si frumoasa printesa ta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Al meu e mai precoce. face asa cam de o luna, deci de la vreo 9 luni. Numai la frustrare. Frustrare venita de la orice: somn, ca nu se poate urca undeva, ca nu poate ajunge cu mana la ceva, ca i-am luat din mana ceva "interesant". Niciodata nu face asta pur si simplu. Clar e "nervos". Dar pe langa ce zici tu ca face fetita ta, el mai si URLAAAAA!!!! Tare de-mi sparge timpanele!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Eu am asociat aceleasi semne cu cresterea maselelor,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

al meu la 11 luni nu avea nici un dinte, nu avea din ce strange deci :)
Dar pumnisorii ii incorda cand se agita, cand dorea musai ceva, si fornaia din nas, adica respira mai rapid si dadea si din picioruse totodata, facea vocalize...

acum la 2 ani si o luna, strange din dinti, din pumni, maraie si da eventual palme cui apuca, cand e superfrustrat, apoi ii pare rau si trece la mangaieri si gudureli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Hi, hi, si Vlad face asa! El mai mult face in joaca, este haios iar noi radem de el! Mai strange din pumni si se inroseste tot si cand nu reuseste ceva...cand se joaca el...

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Si Cristian face la fel si nu i-a trecut inca,dupa asta nu te si cearta?Al meu sa vezi dupa ce se inverveaza deschice pumnisorii si da din manute ca si cum imi explica ceva si eu nu inteleg.

Cristian - 31 mai 2005 "CEL MAI DULCE PRINT"
Cristian din burtic pana la un anisor
Cristian mot si chelut,poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Multumesc mult; se pare ca nu e ceva iesit din comun..

Mergi la inceput