Puroiul in gat!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Acum am ajuns de la medic. A zis ca nu ii mai face exudat ca e de natura bateriana. Mai are doar cateva punctulete in gat si ne-a dat augumentin care cica e mai bun la gust si poate il ia, mergem si maine sa ii spunem daca inghite medicamentul sau nu.
Daca ar fi dupa mine nu o-as da antibiotic deloc dar mi-e frica sa nu dam in ceva mai rau.
Multumim

si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA-DATA spune:

tyaa, Klabax este un antibiotic a carui subst.activa e claritromicina.este o macrolida,indicata in cazul puroiului in gat si este eficient(testat pe copilul meu anul trecut cand a primit initial eritromicia si ospen suspensie-si nu a trecut,in final a trecut cu Klacid).
Klacidul e tot claritromicina si Lekaklor e tot claritromicina.Si eu am luat Klabax,comprimate filmate si numai cu ele am scapat de pneumonie ,dupa ce m-au intoxicat altii cu zinat si penicilina injectabil.Are spectru larg.
Totusi este groaznic la gust,mai ales suspensia,daca nu pregatesti copilul sa o ia repede si apoi sa-i dai repede sa bea ceai,dar cu paharul,nu cu paiul sau biberon ca ramin bobitele alea cu gust amar.Odata si al meu a dat afara ,insa nu l-am mai fortat 10min,apoi am incercat sa-i explic ca daca nu ia face injectii,asa ca l-a luat.Eu ii distrag atentia:"Uite zboara pasarica si a plecat,unde e,fac un mic teatru.Dupa ce ia ii dau ceva dulce sa-i schimb gustul.Vezi ca intotdeauna se ia dupa ce a mancat.
Despre Augmentin nu am o parere prea buna,insa dr. e mult mai in masura sa aprecieze daca e indicat sau nu.

eva

Mergi la inceput