reteta mici

reteta mici | Autor: adrienne12

Link direct la acest mesaj

Dragelor nu stiu daca a mai fost vreo reteta de mici pe acest forum insa vreau sa va dau reteta asta. ies super gustosi si sint usor de facut. 3.2 lb(1/3 porc, 1/3 miel,1/3 vita)1 can (14.5 oz) beef broth1.5 tablespoon bicarbonat3 linguri garlic powder1 lingura garlic salt(ori 3 linguri usturoi pisat)1lingura paprika(boia dulce)1/2 lingura piper1/2 lingurita chilisare

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Eu am facut reteta www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=8794" target="_blank">asta si au iesit niste mititei deliciosi.(de regula ii iau gata facuti,numa' buni de pus pe gratar,dar se mai intampla sa nu gasesc si atunci recurgem la reteta..)
O zi faina.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Normal baza la mici e amestecul de carne, sa fie si de vita si de porc si de oaie si sa fie nu o carne prea slaba. Si apoi supa de oase, usturoiul, sarea si piperul. Pe linga astea in functie de gustul fiecaruia se mai baga si alte condimente ca in cele 2 retete. Aaaah si normal mustarul si berea:)Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Eu fac niste mititei preabestiali, vorbeste lumea, asa:
carne de miel tocata (ideal ar fi sa gasesc de oaie dar nu gasesc)500g
carne de porc tocata 250 g
amestecate cu CORIANDRU -asta e obligatoriu la carnea de miel
putin cimbru si putin busuioc
sare, piper, usturoi la greu, boia f. putin usturata
o lingura de bicarbonat
supa de oase (iau o pulpita de miel gata impartita si o pun la fiert. pun la mici max o cana de zeama. de restul fac bors de miel.)
inainte de a pune micii pe gratar unge gratarul cu un pic de sunculitza. ies yammy io taman am devorat o tava de mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

si cand sunt pe gratar..turnati si bere pe ei...un deliciu...vezi poze (mancarica)!!!!

"Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472


Pozeeee

Mancarica


Mergi la inceput