Panadol-reactie alergica

Panadol-reactie alergica | Autor: oanab125

Link direct la acest mesaj

Acum 2 saptamani, baiatul meu a racit. Avea febra care nu ii scadea si de joi-noaptea pana vineri dupa-amiaza i-am dat Panadol la 5 ore si un supozitor. Vineri-seara febra ii trecuse, ii mai curgea doar nasul.In schimb a inceput sa i se umfle buza de sus f. repede. Am mers cu el la urgente, i-am spus ce i-am dat, concluzia: a fost intepat de ceva. De ce, nu stiau sa imi spuna. Am fost mirata, nu fusese afara si am plase la geamuri. A facut tratament, i-a trecut.
Aseara, febra mare din nou, 39,6 si nu ii scadea. Iar Panadol si 2 supozitoare.Azi din nou s-a umflat.M-am uitat pe prospect si scria acolo ca pot aparea astfel de efecte. De data asta i-am spus eu medicului ce cred ca are si mi-a dat dreptate. Este alergic la paracetamol. Ma intreb:daca nu ii spuneam , ce mai facea acum,ma interna, ii facea hemisuccinat, ii trecea si la urmatoarea raceala, o luam de la capat. Cei 2 medici de data trecura nu ar fi trebuit sa se gandeasca la asta? A mai patit cineva asa ceva? Sau doar al meu copil e mai sensibil? Acum ii dau Nurofen.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Oana, trebuie lamurit un lucru: i-ai dat o lingurita de panadol si doua supozitoare cu paracetamol in acelasi timp, fara interval de minim 4 ore intre ele? ca daca este asa e normal sa aiba aceasta reactie secundara - i-ai dat supradoza. data viitoare incearca sa lasi 4 ore intre administrari sau apeleaza la un alt anti-termic daca e cazul (nurofen de exemplu)

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Aceeasi intrebare ca Roxana ti-o pun si eu.
Eu de regula alternez, in caz de febra mare, paracetamol cu ibuprofen (date la 4 ore). La supozitor as apela doar daca temperatura e mare, copilul ar varsa sau nu ar ceda la sirop febra.

Cristina si ghighiloi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Da, cam in acelasi timp. Dar asa a spus medicul, cel putin nu a specificat ca ar trebui sa las o pauza intre ele. Nu ii scadea febra, algocalmin refuza sa ia si i-am pus un supozitor. Dar data trecuta i-am specificat medicului ca i-am dat 7 ml panadol si supozitor paracetamol si nu a spus nimic.Nu i-am dat 2 supozitoare in acelasi timp, ci la un interval de 5 ore, au fost 2 reprize de panadol si supozitor in acelasi timp la un interval de 5 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firutza spune:

Da, spun si eu ca si fetele:a fost prea mult!Eu ii dau(2,7 ani)in caz de febra peste 39 -5 ml.nurofen si supozitor novocalmin,tu i-ai dat din cate inteleg doza dubla de paracetamol(panadol+sup.paracetamol)ma mir cum de n-a zis dr.nimic;Eu stiu de la dr. noastra ca se administreaza combinat:astfel incat medicamentele luate sa nu aiba aceeasi baza:nurofenul contine ibupofren,panadolul paracetamol,novocalminul si nevralginul-algocalmin!cel mai bine roaga dr.de familie sa-ti scrie pe lista cum poti administra med.Sanatate multa si s-avem cat mai putina nevoie de medicamente!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

I-am dat 7 ml panadol, pentru ca asta-i doza pentru varsta lui. Am vazut ca la nurofen sunt alte cantitati.Acum m-am lamurit si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

este clar, a facut supradoza. asa ca alta data nu folosi doua forme farmaceutice diferite cu acelasi ingredient activ concomitent ca nu e bine deloc. acum a fost paracetamol.....dar la altele buba poate sa fie mult mai mare. alterneaza anti-termicele si va urez sa nu mai aveti nevoie de ele!
(algocalmin-ul picaturi i le pui repede pe limba....ca la cate ii dai nu mai are ce sa refuze. a propos, cati ani are?)

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

quote:
Originally posted by roxanaz
acum a fost paracetamol.....dar la altele buba poate sa fie mult mai mare.

Roxana


ce nu ti-au spus fetele este ca se poate muri urgent de la supradoza de paracetamol. Apar leziuni hepatice ce pot necroza si nu mai e nimic de facut.
Chiar anul trecut de Pasti a fost un caz, am vazut la TV., o mama si-a tratat ambii copilasi cu supozitoare de paracetamol (un copil de 1, respectiv 3 ani) si au murit amandoi, cel de 3 ani cu cateva zile dupa primul.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Mirela stai acum si tu nu o speria asa tare pe Oana. doza letala la paracetamol se situeaza undeva in jurul cantitatii de 5-10g probabil...cam greu de atins. nu stiu de ce caz vorbesti tu dar ma gandesc ca erau ceva probleme cu copilasii aceia.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Multumesc pentru sfaturi.Acum stiu ce s-a intamplat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar e bine de stiut ca afectarea hepatica incepe de la 150 mg/kg corp pe zi la copii si la adultii sanatosi doza letala e de 8 g (adica 16 pastile, vi se pare mult? nu e nici o cutie).

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput