grup de suport pt.renuntare la fumat

grup de suport pt.renuntare la fumat | Autor: nadyana

Link direct la acest mesaj

Fetelor,eu cae mereu ceream sfaturi despre parfumuri si cosmetice, uite ca acum am nevoie de sprijin intr-o problema care chiar ma depaseste.Astazi este a treia zi in care nu am pus nici o tigara in gura.Dar mi se pare cea mai grea zi.Cel putin cand vine ora pranzului si eu nu fumez,parca se invarte lumea cu mine, nu ma pot concentra, etc.
Din acest motiv fetelor dragi, vreau sa va rog pe cele care fumati si vreti sa va lasati, sa incercam impreuna, poate este mai usor si pe cele care v-ati lasat, sa va rog sa ne spuneti si noua cum ati facut.Eu, de ex., mi-am luat de la farmacie tigari fara nicotina-NTB-se numesc, dar sunt atit de rele(dar nu insuportabile).
Insa alta este problema:de can nu mai fumez maninc non stop fetelor.Ce-i e facut?Si voi ati trecut prin aceste simtome?Cum ati rezolvat situatia?
Oare ce sa fac si cum sa procedez?
Sunt constienta ca imi este mult mai bine.Desi imi place sa fumez, am observat o mare diferenta intre perioada cand fumam si perioaa aceasta de cateva zile.Sunt altfel, respir altfel, nu mai obosesc asa repede, de fapt nu ma mai doare plaminul si dimineata nu mai am acel gust neplacut in gura si nici nu mai tusesc.Si totusi, ceva imi a gandul sa merg sa cumpar din nou tigari.Am rezistat si azi vad, cel putin pana la ora asta.Asi vrea sa reusesc, sau macar sa nu fumez o vreme, ca apoi sa pot fumadoar o tigara la cateva zile la cafea.Sunt dintre voi care fumeaza doar o tigara la cateva zile si in trecut au fost fumatoare?
etelor care ati trecut prin asa ceva si ati reusit sa va lasati, va rog sa-mi spuneti cate zile dureaza perioaa critica?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

nadyana,bun subiect-am postat si eunul asemanator acu vreun an si la celelalte care au fost n-am mai participat macar
Dar de vreo saptamana iar ma bate gandul sa ma las de fumat(tu ai sanse mari daca ai rezistat 3 zile incheiate). Eu cel mai mult am rezistat aproape o zi,dar mergeam in urma fumatorilor de pe strada si intram in extaz adulmecandAm incercat si cu guma de mestecat...fumam cu ea in gura si tot asa.
Aici n-am vazut tigari fara nicotina...chiar o sa ma interesez de ele.Macar sa fumez paie ca dependenta de gest mi se pare mai crancena decat cea de tutun in sine.Pentru ca sunt momente pe care automat la asociez cu tigara-cred ca fiecare fumator stie ce zic.
Deci tu,in astea 3 zile ai fumat fara nicotina?Cat??
Mie mi-a adus mama asta-iarna niste picaturi de lasat de fumat numai ca am pierdut instructiunile si nu mai stiu cum sa le iauPoate stie totusi cineva despre ce-i vorba...au costat o gramada de bani,sunt doua sticlute mici ca picaturile de nas...daca ma ajuta cineva raman datoare
Pe sticluta scrie asa "MAI" produs vegetal contra fumatului


Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Initial creeata de nadyana
[...]fetelor care ati trecut prin asa ceva si ati reusit sa va lasati, va rog sa-mi spuneti cate zile dureaza perioaa critica?



Felicitari ca vrei sa renunti la tigari si tine-te tare pe pozitii!!

Eu m-am lasat in 2004, la fel am trecut prin simptomele descrise de tine, nici nu mi-am inchipuit ca ma pot simti asa rau si mancam tot ce se numea comestibil, am pus vreo 3-4 kile pe mine dar nu mi-a pasat eram prea disperata sa ma las de tigari. Ideea mea a fost sa nu-mi supun organismul la doua stresuri deodata si lasatul de fumat si grija kilelor...am scapat de ele mai incolo.

Prima saptamana e cea mai grea, am citit ca cei mai multi abandoneaza in primele 7 zile. Nu zic ca dupa aia gata ai scapat brusc, ci doar o sa iti fie mai usor sa rezisti la pofta de tigara.

N-am mai fumat deloc de atunci nici macar pufaita la o cafea, la mine e ori fumez ori nu fumez.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

In primul rand felicitari pentru ca ai luat aceasta decizie!!

Eu am renuntat la fumat acum 4 ani. Eram in vacanta si probabil asta m-a ajutat, dar fiindca tentatiile erau inca mari( fratele meu si amicii mei fumeaza intr-o veselie) m-am apucat de facut sport, practic am devenit dependenta de sport in perioada aceea. Daca mergeam in cluburi sau terase , unde se fuma, imi luam o punguta de covrigei!!1
Asa am reusit eu si, bineinteles multa VOINTA!!!!!
Bafta multa!!!!

eu
poze nunta

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

wow aici apar numai subiecte dupa nevoile mele

Si eu vreau sa ma las, am decis sa nu mai cumpar tigari, parca am inceput sa ma plictisesc de sportul asta...mai incercamsem sa ma las, dar se termina la 3 zile dupa cuparand tigari...si tot asa mincam orice, eram nervoasa peste poate...si....si
Cred ca guma de mestecat ar ajuta....de fapt eu cu asta am incercat in trecut, si tic-tac, mentos (tone de mentos) dropsuri mentolate....
nu stiu ce sa mai zic....sper sa reusesc dar sunt convinsa ca in primul si primul rand trebuie VOINTA!!!

mult succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Eu chiar reusesc sa ma las o zi-doua, pana vine la mine cineva care fumeaza. ATunci intru in transa .....de pofta si dau fuga dupa tigari.

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

nadyana,rezisti ???

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanalu spune:

e intr-adevar o chestiune de vointa. Nu exista fumat la 2-3 zile la o cafea. Ori te lasi ori nu. Si eu am incercat sa le reduc, sa fumez mai rar, dar oricand gasesti un motiv sa aprinzi tigara. De aceea trebuie sa fii hotarata sa le lasi definitiv. Ca sa nu rontai mereu mesteca guma 9eu mestec si acum , dupa mai bine de un an). Ca sa nu te ingrasi fa sport.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Da fetelor dragi, inca rezist cu ajutorul Bunului Dumnezeu.Ieri a fost cea mai grea zi de cand m-am lasat.Astazi este mult mai bine.Ieri m-am trezit foarte devreme, adica pe la ora ,30 imineata si stateam in pat si ma ganeam la ce schimbari se petrec:adica nu mai este gustul rau si amar dimineata cand ne trezim, nu mai tuseaqm, nu ma mai dor plaminii(nici inainte nu ma dureau, dar simteam o presiune uneori, adica nu era ca acum) si asta dupa doar 2 zile de nefumat.Cam la astea m-am gandit toata dimineata de ieri.Greul a inceput pe la ora 9,30, adica ora cand tr.sa beau cafeaua si sa fumez.Sunt sigura ca imi era f rau si pt faptul ca eu ma gandeam mereu la tigari si mi se parea iesit din comun faptul ca m-am lasat.Dar, fetelor, vreau sa spun ca pana pe la ora 4 credeam ca innebunesc.Nu ma puteam concentra, ma durea carnea pe mine, parca aveam halucinatii, in sensul ca nu prea intelegeam ce e cu mine si ce e in jurul meu, mi se parea ca am frisoane, etc.Tot dimineata pe la ora 11 m-am dus la plafar sa-mi cumpar picaturi tabac stop si dna. de acolo (pe care o cunosc) mi-a spus ca si ea s-a lasat de fumat mai demult 2 saptamini si s-a ingrasat 7 kg.Deci, va dati seama, dupa ce eu abia ma abtineam sa nu-mi iau tigari, acum mai auzeam si lucruri negative despre renuntarea la fumatCum sa va explic, fetelor, era ca si cum in interiorul meu se bateau 2 forte:una se lupta pt ca eu sa nu fumez si sa rezist si cealalta se lupta ca eu sa fumez.In fine, dupa ce am mers la plafar, am trecut pe la alta cunostinta, tot la un magazin,nefumatoare, si am rugat-o sa-mi spuna ceva rau despre tigari ca nu mai pot, aproape renunt.Si uite asa, a venit ora 4, a trecut o prietena pe la mine(si ea a fumat si are vreo 3 ani de cand s-a lasat) si am vb. pana pe la 7 si..desi am baut o cafea..nu mi-a venit pofta de tigara, ba din contra, incepusem sa ma simt mai bine.Dupa ce a plecat prietena mea am fumat o tigara din aceea fara nicotina, dar nu neaparat ca simteam nevoia, ci pt. ca plecat in vizita si m-am gandit sa nu ma apuce dorul e tigara.Pe la 8,30 am plecat in vizita.In tot acest timp m-am motat, m-am aranjat, am incercat sa-mi admir tenul si sa-mi dau seama ca, desi nu m-am lasat decat de cateva zile de fumat, deja se cunoaste pe tenul meu.In vizita am fost la fostul meu prieten, despre care va spuneam ca am tinut mult la el.El fumeaza, desi aseara nu a fumat cat am stat eu, insa am discutat despre tigari si puteam chiar sa-i cer o tigara.Dar, ceea ce mi s-a parut f interesant si vreau sa va spun si voua ca sa va incurajez si pe voi, va rog sa ma credeti fetelor dragi, chiar nu am simtit nevoia deloc.Eu care, cu cateva ore inainte asi fi dat 1 milion pt o tigara si cu cateva zile inainte can stateam de vb. cu cineva fumam un pachet in cateva ore, acum ajunsesem chiar sa nu vreau sa fumez.Si nu imi era rau deloc, chiar ma simteam extraordinar de bine.Am stat in vizita vreo 4 ore, dupa care am venit acasa, unde nu am vrut chiar eloc sa fumez nici macar o tigara fara nicotina, desi aveam.Si asa s-a incheiat a treaia mea zi fara tigara.Ce mi s-a parut foarte interesant a fost faptul ca, desi e ieri dimineata sunt sigura acasa(eu cand pleaca parintii mei undeva fumez ca turcul pt ca nu tr sa ma ascund de nimeni) si desi am fost si pe la prietenul meu cae imi spunea ca de cand ne-am despartit a avut o relatie si chiar tine la ea, desi s-au despartit, cu toate astea eu nu am simtit nevoia sa fumez.Si chiar ma gandeam asa trecator aseara la faptul ca, cum am putut eu sa fiu dependenta de tigari.Adica mi se pareau cu totul inutile.Mi-am dat seama ca obiceiul de a fuma o tigara atunci cand suntem neroase, vine doar din mintea noastra si nu prea are de a face cu realitatea.In trecut, doar daca auzeam e la cineva ceva de fostul meu prieten, ce sa mai vb e faptul sa aud din gura lui ca a tinut si poate tine la alta fata si chiar sa-mi arate pozele ei, asi fi fumat 2 pachete odata, dar acum..nici nu am simtit nevoia.
Astazi m-am trezit pe la 11, m-am spalat si m-am apucat e facut salata, am pus muzica,mi-am gasit ocupatie.Abia pe la 12,30 am umat o tigara fara nicotina,desi nu cred ca simteam nevoia.Am umat azi vreo 7 tigari fara nicotina, poate chiar 8, dar am vrut sa termin pachetul pt. ca sa va aca rezist miine si fara ele.Pt. ca miine este duminica si nu prea am de unde sa le iau si nici nu mai am chef sa dau 150000 lei pe pachetul ala.pana acum mi-am luat 2 pachete.Poate nu ma apuca miine dorul de ele, cel putin sper.
Ce mi se pare extrem de interesant, sunt foartele care se lupta parca in interiorul meu.De ex. astazi mi-am luat catelusul si am plecat cu masina pana la cineva.In masina ma gandeam ca mie chiar imi place sa fumez si imi spuneam ca, dupa 2 luni de nefumat am sa fumez o tigara la cafea odata la cateva zile.Si, in secuna imediat urmatoare am vazut un afis mare pe strada, pe care il stiam mai demult, dar caruia nu-i dadusem importanta prea mare, si pe cae scria:"FUMATUL UCIDE.NU TE LASA INSELAT"Deci mereu can mi se intimpla sa ma bata gandul sa fumez, imediat vine ceva care sa ma sustina sa nu fumez.
Cam asa au trecut ultimele 2 zile ale mele fetelor dragi.Am baut picaturi din acelea anti tabac si mult, foarte mult gel de aloe, cam cate 1 bidon pe zi, adica termin al treilea bidon in seara asta.
Am sa va spun miine daca pot sa rezist si fara tigarile alea fara nicotina.
Mamica dulce, pai in prima zi cand m-am lasat am umat cam jum. de pachet din acelea fara nicotina, in a doua zi, cam 12, iar al doilea pachet m-a tinut de alaltaieri seara.Aici se gasesc in farmacii, costa 150000 lei si sunt estinate folosirii pe durata scurta, in sensul ca le folosesti sa-ti satisaci obisnuina pe durata in care organismul se detoxifica.si apoi incet-incet renunti si la alea.o sa vedem.sper sa reusesc.macar am realizat un lucru bun, i-am facut caou organismului meu cateva zile fara fumat.si credeti-ma fetelor ca se vede deja.
Dar, totusi,nu mi se mai alatura nimeni>?este mult mai usor aca incercam impreuna.Ce spuneti?Nici eu nu prea am incredere in fortele mele de obicei si mi-ar prinde si mie bine sa stiu ca am aliati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Aaaa, am uitat sa va spun ca in zile am pus 1 kg.si ca maninc non stop, dar nu va descurajati in cauza asta voi cele care doriti sa renuntati la fumat pt. ca, cred ca pofta asta de mincare vine tot din mintea noastra.Am sa vad miine, can chiar vreau sa ma abtin si de la mincare.ezolv eu si cu mincareacel putin sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Nadyana, parerea mea este ca poate nu ar trebui sa mai cumperi tigari fara nicotina pentru ca ele chiar daca nu au nicotina intretin reflexul de a fuma si pe langa ca organismul trebuie sa se curete de nicotina si psihicul trebuie sa munceasca sa "uite" de acest reflex.
Am citit ca renuntarea la fumat e mai grea decat renuntarea la droguri din cauza efectului psihologic: ma ingras, n-am ce face cu mainile, imi place sa fumez, nu merge cafeaua fara tigara etc etc gramezile de motive ce au fumatorii:)), la droguri adictia este se instaleaza foarte rapid spre deosebire de tigari dar actioneaza mai mult asupra organismului de acolo si simptomele foarte urate la renuntare.
Mai bine mananca sau fa orice altceva care nu are legatura cu tigarile si obiceiul de a fuma si daca ai posibilitatea sa stai macar o perioada departe de fumatori si locurile in care se fumeaza.

Oana_B

Mergi la inceput