Povestea mea - partea a 2 a

Povestea mea - partea a 2 a | Autor: lili

Link direct la acest mesaj

Dupa prima sarcina pierduta am avut probleme cu sanii, aveam lapte si erau durerosi... aratau atat de rau ca mi-a fost rusine mult timp sa ma dezbrac de fata cu sotul meu.( stiu ca e penibil?!)
Am mers la medicul de familie si i-am povestit ce s-a intamplat si mi-a dat o serie de analize .Am vazut ca avusesem toxoplasmoza dar nu aveam acum( igG pozitiv,Igm negativ)si dr. a ajuns la concluzia ca ar fi o cauza de pierdere a sarcinii.. dar nu este nici o problema pe viitor.. am facut tratament cu Sumamed..A fost o concluzie gresita ( din pacate am aflat asta ulterior pe pielea mea )
Numaram zilele si timpul mi se parea ca trece asa de greu... dr. spusese sa astept totusi minim 3 luni ca sa incercam iar...
si am inceput incercarile.. metoda cu temperatura, vitamine..sex, sex , sex pana la epuizare, devenisem atat de obsedata si ma gandeam numai la asta, plangeam de fiecare data cand.. venea ciclul ..
eram epuizata ... Dr. Hamid de la Filantropia era un dr.dragut de care am fost jenata la inceput, dar psihic m-a ajutat foarte mult. Dupa ce mi-a facut analize hormonale a ajuns la concluzi ca prolactina este usor de tot marita...( prolactina ramassese marita din cauza lactatiei ) si mi-a recomandat Dostinex - 2 pastilute ( cei drept destul de scumpe ).In paralel am urmat o cura cu ceaiuri pe care a urmat-o si Karina ..Dupa numai o luna eram insarcinata... exact cand nici nu ma asteptam.. si nu o facusem strict dupa calendar..
Urmarind apoi graficul cu temperaturi am observat ca ovulatia la mine avea loc cam a 10 - a 11 a zi ( deci prestam degeaba inainte )
cata fericire... eram in al noualea cer..
Uitandu-ma pe net vad ca exista o infectie care poate afecta fatul CITOMEGALOVIRUS.. Inaintea mea aflase Karina ca are virusul , dupa am aflat eu...( poate se trasmite prin calculator..???!!!)dar am mers la Olimp unde mi-a spus ca nu sunt probleme mari daca nu sunt deformatii sau alte defecte de formare..
l-a prima eco mi s-a spus ca oul este usor hipoton si am luat Utrogestan...Bb era bine.. Cand eram in 2luni si jumatate , tocmai venisera parinti mei in vizita la noi... eu.. foarte fericita...
noaptea am avut senzatia ca trebuie sa merg la baie.. dar surpriza m-am trezit intr-o balta de sange si curgea... m-am dus repede la spital... internare, perfuzii, sangerarea nu s-a oprit timp de o saptamana... Dupa, dr. mi-a spus ca trebuie sa ma hotarasc caci am pierdut mult sange, aveam si infectia prezenta, si o usoara dezlipire de placenta... deci ..Nu vroiam sa -l pierd... dar upa inca cateva zile de chinuitorae asteptare si rugaciuni.. nu s-a oprit si ma simteam tot mai rau...
Si asta a fost a 2 a sarcina....
greseli pe care le-am facut :
- am ramas imediat insarcinata , dupa administrarea Dostinexului.
- m-am speriat enorm din cauza virusului ( intrdevar este periculos dar am doua exemple concrete ca % de infectie la fat este mic... deci inexistent - baietelul dulce al Karinei , si fetita unui coleg de serviuciu)si nu mi-a facut bine acest lucru..
Lili

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michandro spune:

Lili, ce pot sa spun! Citesc si raman fara cuvinte! (Am citit si prima parte.)

Sper ca in curand sa te bucuri de un sanatos si nazdravan!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Lili, inteleg eu prost, sau tu te-ai dus la clinica asta, Olimp si la prima si la a doua sarcina? Daca da, de ce ?!!!!
Adica de ce, daca prima experienta a fost asa cum a fost ?
Altfel, inca .... no comment
Dumnezeu e sus si vede!

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura miu spune:

doamne, cand ma gandesc ca mai ai inca o a treia intamplare dupa cele povestite...
este un prag din viata ta care tb sa-l treci cu bine...nu te mai gandi numai la greseli....
sa-ti de dumnezeu multa lumina in suflet si sa treci peste asta
lala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

La Olimp se fac eco , si cei doi dr de acolo sunt foarte buni : Dr.pop si Dr.Iosup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

Draga Lili,

Tot ce pot sa spun e ca suntem cu gandul si sufletul
alaturi de tine

Samurai-lady si bb Ken.

Mergi la inceput