biberon (suzeta) anticolici

biberon (suzeta) anticolici | Autor: pareja

Link direct la acest mesaj

azi am auzit prima data termenul prin telefonul fara fir. cineva a cumparatdin italia pt altcineva care a zis cuiva etc. eu sunt chiar in italia dar nu stiu ce este, cum arata, care e principiul de functionare, daca exista si in ro etc. nu am gasit informatii pe forum, nu functioneaza search. stie cineva ceva? mersi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Exista din cate stiu eu niste tetine anticolici, de la Nuk, parca, si biberoane anticolici de la B Free (nu stiu daca am scris corect). Atata doar ca la mine nu a functionat niciunul (ca dealtfel nici o alta metoda, solutie etc). La noi colicii au trecut doar cu... timpul. Poate voi aveti mai mult noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalimana spune:

Sunt f multe tipuri de biberoane/tetine anticolici. Noi am avut de la farlin, evenflo, nuk, eram disperati cu colicile fetitei asa ca am incercat si toate ceaiurile posibile: babydrink, baby tea, baby calm, cu fenicul de la milupa, plus bonnisan, debridat, sab simplex... Vrei sa stii rezultatul? Nici unul. Asa cum a scris si Georgeta, doar timpul le-a venit de hac. Rabdare maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Bibe anticolici... La noi nu au functionat deloc!

RAZVAN MIHAI – puiul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaMIZZI spune:

Noi am folosit si inca il folosim chiar daca nu mai e cazul, biberonul anti colici B-free. Am fost multumita, daca ca sa vezi avantajele trebuie sa folosesti doar biberoane anti colici, fara sa le alternezi cu biberoane normale, noi am cumparat 4. Au o structura diferita si gasesti produse de mai multe firme.


Pupici

Alina- mama de bebe Keane-Peterhttp://www.fotothing.com/alinaMIZZI/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pareja spune:

am mai intrebat o colega italianca ce a nascut anul trecut. ea a zis ca sunt cele care "scot aerul" !!!! ????? adica nu ajunge aer in stomacul bebeului. cica toate care se fabrica acum sunt anticolici (sau asa crede ea). deci se pare ca nu inseamna nimic.

mersi de raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pareja spune:

quote:
Originally posted by alinaMIZZI

Noi am folosit si inca il folosim chiar daca nu mai e cazul, biberonul anti colici B-free. Am fost multumita, daca ca sa vezi avantajele trebuie sa folosesti doar biberoane anti colici, fara sa le alternezi cu biberoane normale, noi am cumparat 4. Au o structura diferita si gasesti produse de mai multe firme.



raspunsul tau l-am vazut doar acum. cum e structura aia diferita? imi detaliezi te rog? eventual un foto sau link (nu am gasit ceva lamuritor cu google) dupa ce sa ma uit? pe cutii nu am vazut precizat decat varsta, daca se poate steriliza sau nu la microunde etc. m-am uitat si prin marile magazine cu raion de bebe si la chicco si prenatal. daca intreb la magazin sunt sigur ca imi vinde oricare din ele pe post de anticolici ca doar latini sunt si ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaMIZZI spune:

uite gasesti aici mai multe detalii chiar si poza http://www.babybfree.ro/
De sterilizat eu le sterilizez in sterilizator electric Avent pt 6 sticle. In ce priveste biberonul sunt dintr-un silicon moale si este bebicului nostru i-a placut mult. Sunt la fel ca si celelalte pe numere in functie de varsta copilului, eu nu am gasit sa cumpar fara sticla asa ca am cumparat nr 2 si 3 de la Avent fiind unicele care le-am gasit sa se potriveasca sticlei B-free.
Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.Pupici


Alina- mama de bebe Keane-Peterhttp://www.fotothing.com/alinaMIZZI/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pareja spune:

mersi mult. da, mai am nevoie de un pic de ajutor. am hotarat sa comand asta:

http://www.promed.ro/index.php?categ=001600010011

e buna promotia de 2 buc la 52 RON (sau cea cu sticla mai mare la 55?). ce trebuie sa mai comand? cate tetine de schimb? sunt pe varste? copilul urmeaza sa se nasca luna asta si as vrea sa comand o singura datra tot ce va avea nevoie la acest capitol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Sotia ta nu vrea ori nu poate sa alapteze? Ca daca va alapta, nu vei avea nevoie de biberon prea curand!
Cat despre biberoane anticolici, scrie pe ele ca sunt anticolici. Exita si alte tipuri decat cele prezentate acolo. Mult mai ieftine si mai simple... Si cum dadea cineva un sfat pe DC, mai demult, smecheria cu inghititul aerului este (valabil pentru ORICE biberon) sa nu inchizi etans capacul, ca sa se poata elibera aerul putintel... Bebe va trage usor lapticul, nu va face pauze de intrare a aerului. Cat despre colici, daca e sa aiba, o sa aiba! O sa-l ajutati sa scoata aerul afara (vestitul ragait!) si cam atat puteti face eficient!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaMIZZI spune:

Asa cum spunea si GANDACEL poate nu ve-ti avea nevoie de biberoane daca mamica va reusi sa alapteze. In ce priveste pretul nu pot sa-ti dau sfaturi, noi le-am cumparat direct din magazin, am luat cele mari la pretul de 5€ bucata. Biberoanele sunt pe numere in functie de varsta nr1 pana la varsta de o luna, nr2 pt lunile 2 si 3, din luna a 4-a nr3. Sunt numerotate in functie de numarul de orificii ale biberonului. Si noi am folosit initial biberoane Avent, dar noua B-fee ne-a fost de mare ajutor. Depinde insa si cat de intense vor fi colicile.
pupici[http://www.fotothing.com/alinaMIZZI/dual]


Alina-mama de bebe Keane-Peter

Mergi la inceput