PURICI ... va rog sfaturi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Eu am dat cu regent ca sa omor gandacii. In nici un caz nu m-as hazarda sa pulverizez in locurile unde are acces copilul. Este totusi o otrava! Copilul nu are voie sa inhaleze nici macar spray si noi zicem ca e ok daca linge un pic de otrava?! E adevarat ca nu linge suficient cat sa ajunga la spital, ori mai rau, dar totusi... ceva mai multa grija nu strica, zic eu...

Cat despre ideea ca puricii de la animale nu trec la om, este o vorba din batrani. Si bunica-mea spunea la fel. Si are dreptate! In sensul ca nu stau pe om ca pe caine, care are blana! Insa trec si pe la noi, gusta putin si se duc acasa, la adapost, in blana cainelui! Ies la plimbare prin casa si pe unde mai pot ei sa sara! Doar nu ati vrea sa-i vedeti stand pe noi si misunand prin parul nostru ca in blana animalului!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Noi am avut purici la mare. Am stat intr-un apartament inchiriat si inaintea noastra venise o familie care trecuse pe la tara pe la parinti si probabil adusesera de acolo cu tot cu bagaje. Cert este ca m-au piscat de eram plina de bube, ma mancau de nu puteam sta. Pe Filip l-au piscat doar in doua trei locuri iar pe sotul meu nu l-au piscat deloc. Ca sa vedeti si voi ce bafta pe mine...
Ideea este ca am cumparat FLIT pentru insecte: muste, tantari, purici etc. si am dat in jurul paturilor, pe langa mobile, pe covor; au disparut imediat in locurile unde am dat. Problema e ca au ramas prin cele unde nu dadusem, adik in bucatarie, dar am revenit si acolo si incepuse sa fie mai bine.
Oricum piscaturile lasau bube mancacioase pentru cateva zile asa ca degeaba n-am mai capatat altele noi ca m-au mancat aste vechi.
Invazie de purici... incredibil!

Andreea mamica lui Filip Stefan


Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Pana la urma mie mi-este frica sa dau cu regent sau altceva toxic prin locurile unde se plimba copilul...m-am mai interesat si toate sunt toxice, cu grad mai mare sau mai mic; regent este, de ex. gradul 3 de toxicitate, asta inseamna toxicitate medie; e facut de BASF; mai exista K-othrine, care cica e mai putin toxic decat regentul dar totusi toxic; asta e facut de Bayer;
nu stiu exact care-i solutia in afara unei curatenii stricte; mai aprofundez;
cine are vreo idee, va rog!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput