Pentru aspirante!Povestea mea -partea 1

Pentru aspirante!Povestea mea -partea 1 | Autor: lili

Link direct la acest mesaj

Fetelor,
iata ca ma aflu din nou pe lista aspirantelor la un bb.
Este pentru a treia oara. Din pacate am pierdut pana acum 3 sarcini,am schimbat mai multi dr., am facut o tona de analize si am urmat numeroase retete naturiste sau cu pastile.
Acum am ajuns la o concluzie....
BB nu vine neaparat cand vrem noi ( poate doar in cazurile ideale)ci atunci cand vrea Dumnezeu!
Am ramas insarcinata imediat dupa ce ne-am intors din luna de miere in 2000.Am considerat atunci ca Dumnezeu ne binecuvantase. Era prima oara cand ramasesem insarcinata, eram emotionata si f.f. fericita .
Imi doream f. mult un baietel.. era visul meu... sotul meu nu avea preferinte...totul a decurs normal ma simteam bine , nu avusesem cine stie ce greturi,la eco la Olimp la 18 saptamani aflasem ca este fetita... si este bine dezvoltata si sanatoasa, col 3,8 cm inchis.
La 23 saptamani si 2 zile ( era duminica seara , in 17 decembrie )m-am uitat impreuna cu sotul meu la filmul "Noua luni " si ne-am amuzat copios...noaptea pe la 2 am inceput sa am contractii ( nu foarte dureroase) ...dar nu m-am speriat..am luat un scobutil si am adormit la loc, dupa o ora deja am pierdut dopul gelatinos, am alergat repede la spital ( cu masina)dr. Ranga - de la Giulesti(la care mersesem in mod regulat in fiecare luna de la inceputul sarcinii ,la cab. particular Lira, si careia ii dadusem o caruta de bani)avea telefonul inchis.Am fost consultata de catre dr. de garda , care a incercat sa ma linistesca desi se vedea pe fata lui ca este foarte grav...M-au dus in salon fara sa-mi faca nimic si mi-au dat un scobutil.Eu nu aveam experienta, nu stiam ce mi se intampla si nimeni nu-mi spunea.. eu credeam ca daca m-au internat nu se putea intampla nimic rau..La ora 7 am sunat-o din nou pe dr.... nu mi-a raspuns.. La ora 9 deja aveam niste contractii groaznice, abia ma abtineam sa nu tip..In halul ala , si fara sa-mi explice nimeni nimic m-au dus la eco...unde o asistenta fara nici un pic de inima mi-a spus la intrebarea mea despre ce mi se intampla sa merg in salon sa astept dr.( nu o voi uita niciodata.. n-am intalnic un om mai fara inima .. cu cata rautate a tipat la mine.. La ora 10 apare dr.Ranga.. care intr-o scarba totala spune" ce ai mai lili acum te apuca si pe tine, inainte de sarbatori.. "
Au urmat apoi clipe de cosmar , cu dureri groaznice,in care nimeni nu-mi explica nimic.. La 12 mi-a rupt apa si am simtin cum micuta mea cobora, m-au pus pe masa si la cateva munute am adormit.M-am trezit in salonul de reanimare langa care, un dr.tampit urla la o pacienta sa nu mai tipe asa.. ce , nu ia placut cand a facut-o.. acum sa sufere...am plans aproape 2 ore, nimeni nu m-a bagat in seama.. Dr. nu a venit nici atunci nici ziua urmatoare..Mi se lua temperatura si mi se faceau analize.. atat..
A 3 a zi am profitat de lipsa asistentei si mi-am citit fisa.. Stiti ce scria?! Avort spontan 23 saptamani,fat de sex feminin 550 g nascut viu, este trimis la sectia imaturi.Am crezut ca a cazut cerul pe mine..Era ora 10 noaptea.. disperata ies pe coridor intreb unde sunt copii, cred ca in acele momente aveam o privire de nebuna, ma ratacesc pe scari, in sfarsit ajung, intru pe o prima usa , bb dormeau linistiti.. o mamica isi alapta puiutul si il privea cu drag.. era fericita.. disperata ma uit la numele de pe incubatoare.. au in jur de 1 kg.. toti... Un incubator gol.. ma gandesc ca acolo a fost dar s-a dus.. de fapt era sectia de nou nascuti, ies afara vad o alta usa , sectia prematuri si imaturi... intru .. erau in jur de 20 de incubatoare , bb cu zeci de fire erau monitorizati.. unul micul de tot plangea.. ma gandeam o fi ea? de dupa un paravan iese o asistenta care urla sa ies afara fara sa asculte vreo explicatie ...Ies si astept vreo 2 ore pe sala ..iese in sfarsit o asistenta, interb .. imi spune ca nu are pe nimeni cu numele asta.. incerc sa intreb dupa data.. dar. nu ma asculta si pleaca..Trece o asistenta mai in varsta .. o intreb si intra inauntru si iese si-mi spune , ca minunea mea nu arezistat pana sus...murise...
Sunt sigura ca nu o adusesera sus desi se nascuse vie si ( ulterior am aflat din alte experiente triste) ca poate traii si 2 -3 ore dupa.Sunt sigura ca asa vie cum era o aruncasera la cos..Doamne de ce nu m-au lasat sa o tin in brate sa po vad sa-i vorbesc?!
Dupa 4 zile a venit si Dr. Ranga care imi spune senin" de ce plangi draga , faci tu altii,,si la intrebarea mea daca nu avea sanse de supravietuire imi spune " ce draga vrei un handicapat la usa "A dat-o pe asistenta afara si isi astepta spaga>>.
Din prima mea experienta am tras niste concluzii :
-nu intotdeauna dr. laudati de alte paciente sunt si buni;
-daca ar fi venit cand am sunat-o prima oara si mi-ar fi aplicat perfuzii si antispastice, sarcina era salvat ( caci nu aveam membranele rupte sau copilul coborat)
- nu intotdeauna chiar daca le dai spaga se si ocupa de tine ( fiecare consultatie la Lira costa 300.000 lei( in 2000), si ii duceam si cate o atentie de fiecare data( vin, flori, parfumuri,etc)
La Lira facea pe receptionera mama dr. care fuma in sala de asteptare non-stop( desi eram multe gravidute) si statea cu geamul deschis.Daca venea vreo cunostiinta a dr. o primea peste rand.. uneori am stat la ea in sala de asteptare si cate 3 ore, desi aveam programare.
Aceasta este prima mea istorie nefericita... restul il voi povestii dupa.. acum am ochii in lacrimi si seful meu ma cheama la o sedinta.
Va multumesc ca existati.Lili

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simona_ spune:


Citind povestea ta m-au trecut fiorii. Sincera sa fiu nu mai am cuvinte.Ceea ce este mai dureros este faptul ca cei care ar trebui sa lupte pentru viata unui om, adica medicii, sunt primii care renunta. Poate scarbiti sau satui de cate au vazut, renunta prea usor si asta ii trece dintr-o categorie in alta din oameni in criminali. Nu au nici o scuza, si apoi cum poti sa ii spui unei femei care tocmai si-a pierdut copilul ca poate face altul sa nu mai faca atata taraboi. Eu cred ca l-as fi strans de gat.
Ce sa mai ... criminali in toata regula.
Cat despre tine, esti o femeie foarte puternica si sunt sigura ca in aceasta lupta cu viata tu vei iesi invingatoare.

Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

DUMNEZEU SA-TI DEA PUTERE draga mea Lili...impreauna ne-am bucurat si impreauna am plans de doua ori...urmatoarea va fi cu rasete si bucurie cu siguranta,ai incredere.
Multe avem de invatat de la tine...esti foarte puternica si cu siguranta intr-o buna zi o minune mica o sa te strige:MAMA !!
Iti tin pumnii pentru maine si ai un loc special aici intotdeauna.
Credinta precede miracolul.
Cu drag,Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Lili draga mea am plans citind povestea ta, nu se poate asa ceva..sunt alaturi de tine si D-zeu sa-ti dea puterea sa-ti realizezi visul.
Pia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Draga Lili, Am plans alaturi de tine cand am citit povestea ta...
Amara coincidenta, si pe mine m-a chiuretat dr. Ranga cand am pierdut sarcina anul trecut.. A fost ca in Evul mediu, noaptea, intr-un cotlon mizer din Giulesti (desi dadusem spaga...), si in timp ce urlam de durere, frustrare si neputinta pe masa aia, ea si cu asistenta si-au relatat cu lux de amanunte reteta de pui cu ciuperci, deranjate fiind de tipetele mele... A fost ca intr-un film de groaza, suprarealist, daca nu as fi trecut eu prin asta nu as fi crezut...Nu au vrut sa-mi faca anestezie, ca sa nu se chinuie sa ma care de pe masa pana in pat, si am indurat totul pe viu.
Si acum mai am cosmaruri, si sunteti singurele carora am povestit asta pentru ca stiu ca intelegeti..

Iti tin pumnii Lili, sa reusesti, sa reusim...

V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Dragele mele,

citind cele traite de voi, mi s-a rupt sufletul in bucatele.....nu stiu daca acum cand plang pot sa gasesc vreo explicatie acestor nemernici de oameni care nu au pic de suflet si ...minte!
Nu am cuvinte sa va zic decat sa aveti mare grija de voi cu credinta ca Dumnezeu le vede pe toate si ca totul intr-o zi va fi bine!
Poate ca asta trebuie sa traim noi pentru a avea intr-o zi o minune.....dar. doamne e cumplit cand traiesti astfel de momente....

Va pup pe toate si aveti speranta! poate e cel mai banal lucru pe care-l puteam spune!
O viitoare mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Lili, draga mea, cum de pot exista asemenea creaturi ?!!! Doamne, cum pot exista!? Mi s-a facut pur si simplu pielea de gaina cand am citit povestea ta. Cum sa mai ai curaj sa incerci ? Cum sa mai fii optimist?
Si cu toate astea, trebuie sa fii tare si sa crezi in sufletul tau ca Dumnezeu nu ii supune la greutati decat pe cei pe care ii iubeste, pentru a-i intari si pentru a-i pregati mai bine pentru viata.
Multa credinta in suflet iti doresc!
Altfel ... no comment!


Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariela spune:

No comment !!!!!!!!!!

Lili,draga mea,eu am ramas fara cuvinte.Nu stiu ce sa-ti spun.E de neconceput ca asemenea creaturi care - si spun doctori sunt de cele mai multe ori numai femei.Eu cred ca sunt rele, invidioase , geloase ,
proaste , chiar daca au ajuns , Dumnezeu stie cum , sa fie doctorite.
Sa le fie rusine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Doctor Ranga asta nu este femeie ?
Sa-i fie rusine.Eu as impusca-o si pe ea si pe altele care nenorocesc sute de mii de oameni.Ii mutileaza si fizic si psihic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

Draga LILI povestea ta este ingrozitoare.Parca se intampla in film si nu in viata noastra.Este ingrozitor sa-ti doresti un bb dupa care sa vina un nenorocit de medic pe care nu-l intereseaza viata ta si sa astepte doar spaga.
Ai o putere foarte mare, nu renunta , cauta cauzele si cel mai important lucru nu renunta. Am si eu o cunostinta care a pierdut doua sarcini cam la 6 luni.Ce a fost in sufletul ei numai ea stie dar cand i-am povestit ca si eu incerc sa am un bb de 3 ani si nu mai vine tot ea a fost cea care m-a incurajat si mi-a spus sa nu renunt.E adevarat ca acum ea are o fetita de un anisor si jumatate, dar prin faptul ca nu a renuntat mi-a dat multa putere si mie.
Dumnezeu sa te jute sa treci peste toate si sa-ti dea putere multa iar data viitoare sa fie cu ochisori.E adevarat si eu imi pun de multe ori intrebarea :"- Cu ce am pacatut pe lumea asta sa nu pot fi mamica?", dupa care tot eu ma consolez ca ce-i al meu e pus deoparte si continui sa sper ca data viitoare o sa fie mai bine.
O zi minunata si o viata la fel.


Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura miu spune:

MULT CURAJ LILI IN CONTINUARE

primul pas l-ai facut ..acela de a-ti povesti amarul..esti o fata puternica chiar daca nu crezi asta..

sa ne rugam sa avem cat mai putine cazuri din aceste nefericite printre noi...

poate daca ne scrii si mai comunici cu noi o sa-ti fie un pic mai usor..aici am gasit numai persoane super dragute..

numai bine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Draga Lili,eu cred ca le-as fi luat de git si pe asistente si pe medic!!Cind ma gindesc ca eu am nascut intr-un loc unde toata lumea e calma si ti se vorbeste frumos,se ocupa de tine si de bb!!!Iar in Rom mai exista asemenea creaturi in spitale!!!!Cred ca Dumnezeu le vede pe toate si le va da dupa sufletul lor.
Iti doresc din tot sufletul o sarcina usoara si un bb frumos si mincacios.
Te pupa Corina si Anna

Quand il sent l'heure venue, le guerrier de la lumière abandonne
tout et
part pour l'aventure dont il a tant rêvé .
( Paolo Coelho)

Mergi la inceput