Cat timp se fierbe ficatul?

Cat timp se fierbe ficatul? | Autor: Hildegard

Link direct la acest mesaj

Fetelor, vreau sa-i dau ficat la Stefan. L-am fiert in lapte 15 min.
E bine? Sau cat se fierbe?

multumesc

PRAJITURI

Veronica si Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 9 luni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

vad ca nu raspunde nimeni ...si eu i-am dat ficat lui cezarica al meu, mai rarutz...asa cam 1-2 ori p eluna, asta pt ca nu am de unde sa-l cumpar proaspat de langa casa ...iar congelat nu-i dau, in fine...eu il fierb in apa cam 30 de min ...cred ca e suficient sau o fi prea mult??? poate ne ajuta cineva...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

NU DATI FICAT LA COPII???

CINE NE AJUTA!

VA RUGAM FRUMOS



PRAJITURI

Veronica si Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Se fierbe cam 15-20 de minute, pana il intepi cu furculita si nu iese sange.Eu il fierb in apa nu in lapte si i-am dat ficat la Razvan odata pe saptamana.



Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraa spune:

eu am incercat de vreo cateva ori sa-i dau ficat si nu am reusit...decat atunci cand am facut pt noi la cuptor a papat si el cateva bucatele cu mare pofta
cred ca 20 min sunt de ajuns
trebuie urmarit sa nu fie fiert prea mult ca se intareste..eu nu prepar mancare niciodata cu timp
pofta mare bebicilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Tocami am luat ficatelul de pe foc, dupa ce l-am fiert in apa cu ceva laptic, cam 40 de minute. Dar asta ca am vrut io sa fiu sigura ca e bine fiert, dar si io stiu de 20 de minute.

PS - Hilde, tocmai vroiam sa intreb pe forum la noi cat sa-l fierb...

Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 si www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

OK, multumesc de raspunsuri

PRAJITURI

Veronica si Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

20 de minute, asta ca sa nu-si piarda din calitati. Se poate fierbe si mai mult, dar atunci degeaba il mai dati...ca ramane doar gustul din el.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Numeioana, asta era....bravooooo.
ficatul isi pierde din calitati daca e prea fiert.
De fapt si pentru noi adultii daca ti prea mult pe foc ficatul,isi pierde din calitati....fierul



PRAJITURI

Veronica si Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

Eu ii dau ficat de pui Mateei cam de 2 ori pe saptamana cate 2 ficatei odata- la recomandarea medicului( ficatul e cel mai bogat in Fe ). Il fierb max 20 min. Mateea il papa cu mare placere.Noi luam ficatel proaspat pe care il punem in pungulite - portionat- la congelator si il folosim cand avem nevoie. II dau de la 6,5 luni si nu am avut pb. ....si nici cu anemia...

Gabita si Mateea Ioana 7.12.2005
www.dropshots.com/new.php?userid=125123&cdate=20060818&cimg=0" target="_blank"> Mateea la mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emasto06 spune:

Eu stiam ca ficatul depoziteaza toate substantele toxice pe care le inghite pasarea, animalul..dupa caz. Inclusiv cele provenite din medicamente si alte "aditionale" de stimulare a cresterii. Pe scurt, dintre toate organele animalului sau pasarii, este cel mai toxic .Din aceasta cauza eu am evitat sa dau ficat copiilor mei. Prefer alte surse naturale de Fe.

Eu asa stiu. Voi ce stiti despre asta? Ati intrebat medicii, sau mai bine nutritionistii? Ce recomanda?

Sanatate multa.

Mergi la inceput