menstrual cup in loc de tampoane

menstrual cup in loc de tampoane | Autor: PrincessL

Link direct la acest mesaj

poate fetele din strainatate cunosc mai bine subiectul. eu am nimerit din greseala pe un site unde vorbeau despre menstrual cup (mooncup parca era cea pe care am gasit-o) cica sunt vreo 4 producatori. in romania nu a aparut inca dar vroiam sa intreb daca foloseste cineva asa ceva si cum e?
pentru mai multe informatii cautati pe google mooncup. este ca un tampon dar facut din silicon sau ceava nu nu exista risul sindromului toxic. m-ar interesa pentru ca eu nu pot folosi tampoanele interne pentru ca nu le suport..am o reactie alergica..dar ma gandeam ca asta poate ar fi bune.
astept feedback

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

http://www.mooncup.co.uk/index.html

Am citit si eu despre dispozitivul asta pe site-ul pe care l-am scris mai sus si m-a convins. Daca ar exista la noi as incerca cu placere sa vad daca mi se potriveste. Nu vad de ce sa nu mearga. Iar faptul ca se refoloseste....e super!!!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Am inteles ca este ecologic si trebuie sterilizat intr cicluri. In rest e de ajuns sa fie spalat si atat.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Interesant
Asteptam sa apara si in Romania.



Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Interesant!
Dar eu una nu as avea incredere sa folosesc asa ceva....

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Nu ma asteptam sa apara asa ceva pe piata ! Eu voi ramane fidela produselor pe care le folosesc acum.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

quote:
Originally posted by Iubika

Interesant!
Dar eu una nu as avea incredere sa folosesc asa ceva....

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!



De ce???

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Ideea nu e tocmai sa se expulzeze?Daca ramine tot in interior mi se pare aiurea.Ca un dop!Si dimensiunile mi se par cam ciudate....
Parca ar fi un biberon !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Am mai citit despre acest dispozitiv, dar nu l-as incerca niciodata. Mi se pare aiurea sa versi acea cupa si sa iti speli "tamponul" Cand au iesit atatea lucruri de unica folosinta , noi incepem sa spalam la absorbante. Sincer mi se pare o aberatie.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

numaioana, si eu cred la fel ca anda141.

Nu stiu, nu as avea incredere.... lichidele se si varsa...

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Eu zic ca are utilizare prea restrinsa. Trebuie sa fii acasa si in timpul zilei. Baile publice ies din discutie iar noaptea devine inutilizabil. Unul din rolurile tampoanelor e sa mentina si zona uscata tocmai ca sa fereasca de sindromul toxic. Daca cupa respectiva nu e medicata cu vreo substanta, riscul de aparitie al bacteriilor in mediu cald lichid e prea mare.
Si apoi neigienic sa folosesti chiuveta pentru asa ceva, parerea mea,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput