Sport, dar cum?

Sport, dar cum? | Autor: Larra

Link direct la acest mesaj

Pentru a slabi , toata lumea recomanda in primul rand sportul asa ca am inceput sa merg la o sala de fitness si sunt complet bulversata fetelor. Sunt 2 intructori , unul o saptamana , altul o saptamana si fiecare are un alt stil. Primul imi spune ca pt a slabi sa fac doar cardio , fara nici un fel de greutati : banda , bicicleta , stepper , exercitii la saltea ...iar celalalt ma pune sa lucrez pe grupe de muschi dar cu greutati . Eu ce sa mai inteleg mai fetelor? Mie mi-e doar frica sa nu raman la fel de mare cu singura diferenta ca ma tonific, eu vreau sa slabesc , sa ma subtiez, am 30 de kg de dat jos . Pe care dintre ei sa-l ascult?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Pune-i fata in fata sa cada de acord .
Acuma, serios vorbind, ca sa slabesti si sa-ti modelezi corpul e neevoie de ambele: cardio pentru slabit efectiv, iar exercitiile cu greutati pentru tonifiere. Aerobicul, stepperul, banda, bicicleta, sunt pentru cardio, exercitiile la saltea si la aparate sunt pentru tonifieree . Sa fii atenta, exercitiile la aparate trebuie sa se faca cu greutati mici, insa trebuie sa faci multe serii ale aceluiasi exercitiu. Eu zic sa le spui tu clar ce vrei pentru tine, adica slabit si tonifiere, iar ei sa faca bine sa-ti faca un program de urmat pe hartie, care sa l econtina pe ambele. Mie personal imi denota o profunda lipsa de profesionalism (si pregatire daca-mi dai voie)"hartuirea" asta a lor. In fond nu e vorba de ei, care e mai destept, ci de tine, corpul tau si banii pe care-i platesti acolo.
Mult succces iti doresc si te felicit pentru ambitie.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitecantrop spune:

Eu la inceput am facut mult cardio. Am ajus sa fac si o ora de bicicleta eliptica. In timp, bineinteles. Dupa ce am dat jos cam 15 kg, am inceput sa lucrez si muschii. Am inteles ca vrei sa slabesti 30kg. Inarmeaza-te cu multa rabdare si fa pentru inceput cardio(asta e parerea mea). Chiar daca pentru inceput faci 15-20 de minute in timp o sa ajungi la o jumatate de ora , iar daca ajungi la o ora iti garantez ca se vor topi kg. Fa 15 minute bicicleta stationara si apoi 15 bicicleta eliptica. Panta de alergat e mai dificila fiindca daca ai greutate mare o sa te doara genunchii, dar daca mergi alert pe banda e foarte bine. Eu asa am facut si numai dupa ce am ajuns la 80kg am alergat pe banda. Si dupa ce faci cardio lucreaza ptr abdomen si cred ca primele 3 luni poti face numai asta.
Eu iau cu o ora inainte de antrenament o capsula de L-Carnitine si mai iau una imediat dupa antrenament o capsula. Cica ajuta la arderea grasimilor, dar nu stiu daca de la ele m-am mai subtiat. Seara imi fac un shake de proteine si scap de senzatia de foame. Poate te ajuta si pe tine.
Bafta multa si nu dispera. Eu anul trecu pe vremea asta aveam 97kg, iar acum am cam 67-68, deci se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

bravo tie! Esti super tare ca ai reusit sa dai jos asa multe kilograme. Voi retine sfatul tau, caci si eu m-am apucat de sala (fitness) si am cumva aceeasi pb, nu stiam ce si cum sa lucrez astfel incat sa topesc grasimea. Bicicleta hai sa zicem ca as mai face, dar banda mi se pare super grea, mai ales sa alergi pe ea ... eu am si ceva pb cu respiratia, in sensul ca obosesc imediat, mult inainte de a-mi obosi muschii.

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Felicitari pitecantrop. Am si eu de dat ceva kg si nu reusesc. Unde locuim noi avem gym, am si eu niste DVDs cu workouts acasa dar am probleme cu disciplina. Mai si maninc aiurea.
Tu lucrezi la sala in fiecare zi? Cit? O ora? Eu am si probleme destul de serioase cu spatele, mai am si grija asta. Pe de alta parte daca as slabi poate ar fi mai bine si cu el.
Fiind vara merg zilnic si la piscina, dar pina acum nu vad sa aiba mare efect.
Ma gindisem sa incerc Nutrisystem. Poate imi fac un obicei bun cu mincarea daca intru intr-un program.
De pastile mi-e frica.
Poate imi dai si mie un sfat, ca tu chiar esti un model de urmat.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Eu zic ca cel mai bine e de combinat cardio cu exercitiile cu greutati.Eu ma duc la fitness de 11 luni,de doua ori pe saptamana,sedinta de aprox. 3 ore.N-am slabit in kg,ci in cm,banuiesc pentru ca n-am fost in stare sa tin regim in timpul asta,ba chiar uneori am mancat destul de mult,insa nu s-a mai pus nici un gram.E adevarat ca eu am nevoie sa dau jos 5 kg maxim,poate de asta e si asa de greu,am inteles de la instructori ca persoanele care au mai multe kg de dat jos le dau mai usor.Insa modul in care arata corpul in momentul cand se tonifica muschii si se contureaza e absolut bestial.N-am avut o talie asa subtire nici la 18 ani.

Poze

One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitecantrop spune:

Ramona -pina in luna mai am lucrat acasa. Am un crosstrainer si faceam cam de 5 ori pe saptamina cardio o ora. Din mai am venit in Romania si am inceput sa merg la o sala de fittness. Din pacate nu am mai putut lucra o ora pe aparate de cardio fiindca patroana salii la care merg nu ma lasa sa le utilizez prea mult fiindca se strica. Asa ca am inceput sa lucrez si la aparate de forta. Acum fac cam 30 min de cardio(banda si stepper) si cam 30 de min lucrez aparate de forta. Muschii s-au modelat, dar pre slabire am avut mult mai multe rezultate cind reuseam sa fac o ora de cardio. Din octombrie ma intorc in Elvetia si voi lucra pe crosstrainer si vreau sa-mi iau un DVD cu Pilates. Cred ca o sa-mi cumpar si 2 gantere de 3 kg fiindca ajuta foarte mult.Si inca ceva, daca nu reusesti sa iti faci un program acasa, poate ca e mai bine sa iti faci un abonament la sala. Pina iti intra sportul in singe.
Referitor la dieta eu am incercat sa tin regimul Montignac care mi se pare cel mai usor fiindca nu te infometezi. Eu sint o gurmanda si cel putin de 2 ori pe saptamina maninc dulciuri. Si din pacate nu o ciocalatica. Dar a doua zi o iau de la capat in lupta cu kg. Incearca Montignac macar o luna si cred ca impreuna cu sportul vei avea rezultate extraordinare.
Mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Larra spune:

Da, Pitecantrop e un model demn de urmat , ea si Teo pe care le urmaresc la Montignac .
Programul meu cu unul dintre intructori e cam asa , 15 minute bicicleta , 15 minute banda ( nu alergat ci mers alert) , 15 minute stepper , apoi exercitii la slatea 35-40 minute , apoi iar in incheiere bicicleta sau banda 15 minute.
Cu celalalt instructor , programul arata astfel : se incepe cu bicicleta 15 minute , apoi exercitii de streching pt grupa musculara ce urmeaza a fi lucrata ..apoi vreo ora te plimba pe la dverse aparate pt grupa lucrata in ziua respectiva. Se fac 4 serii a 12-15 repetari cu greutati mici spune el , apoi 35 de minute abdomene la saltea dupa care 20 de minute banda ( 5 minute mers alert drept , 5 min mers alrt panta maxima , 5 minute mers si mai alert drept apoi ultimele minute panta maxima ) Dureaza cam 2 ore si ceva tot ce va spun eu aici si merg zilnic.
Poate ca in final cea mai buna solutie ar fi sa fac o saptamana cardio cu intructorul ala care asa ceva vrea , si o saptamana programul celuilalt , nici nu prea ma de ales , pana invat eu programele dureaza , nu merg decat de 2 saptamani.
nu cred c-am slabit ceva , insa ma simt extraordinar de bine si cred ca e imposibil sa se vada atat de repede , m-am inarmat cu multa vointa pt un drum lung ...acum trebuie sa revi si la Montignac care e excelent si poate reusesc si eu ceea ce Pitecantrop a reusit deja .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Mai fetelor,ma speriati!Inseamna ca ceva nu e in regula cu mine de nu slabesc.Eu incep cu 30 de minute bicicleta,apoi 20 de minute alergat pe banda si cand zic 20 e chiar 20,adica alerg din prima secunda in care ma urc pe banda,la viteza moderata,apoi 20 banda mecanica,apoi 20 stepper,restul pana la 3 ore sunt abdominale si exercitii pe aparate sau cu greutati.Mai mult de 3 ore nu pot sta ca nu-mi permite timpul.

Poze

One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

quote:
Originally posted by rosa sinensis

Mai fetelor,ma speriati!Inseamna ca ceva nu e in regula cu mine de nu slabesc.Eu incep cu 30 de minute bicicleta,apoi 20 de minute alergat pe banda si cand zic 20 e chiar 20,adica alerg din prima secunda in care ma urc pe banda,la viteza moderata,apoi 20 banda mecanica,apoi 20 stepper,restul pana la 3 ore sunt abdominale si exercitii pe aparate sau cu greutati.Mai mult de 3 ore nu pot sta ca nu-mi permite timpul.

Poze

One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.






Eu ma gandesc sa nu fie prea putin de 2 ori pe saptamana, char daca faci atat de intensiv. Eu cred ca mai bine faci mai putin si sustinut zilnic, sa zicem 1 ora-1 ora jumate, decat asa, dintr-un foc, de 2 ori pe saptamana. Stiu ca nu e bine sa lasi corpul sa "lancezeasca". Sa se odihneasca, da, dar nu mai mult de o zi intre 2 sedinte de sport.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Larra spune:

Rosa, si eu zic ca-i prea putin , eu stiu ca de 3 ori pe saptaman e recomandat pentru intretinere iar pentru slabit trebuie zilnic sau cel putin de 4 ori pe saptamana

Mergi la inceput