paduchi?

paduchi? | Autor: Alyssa

Link direct la acest mesaj

Am trait sa o vad si pe asta... Paduchi!

Mi-am petrecut toata ziua cautind paduchi in capul fetelor, desinfectind totul, inca mai am de dus la spalat toate lenjeriile de pat, am bagat pernele in pungi de plastic si le-am pus la beci si le las acolo trei saptamini, bine sigilate...

Am cheltuit $70.00 pe sampoane impotriva paduchilor, am stat cu maclavaitul ala in cap, am luat fiecare fir de par la analizat in capul fetelor mele... Calvar!

Am fost ieri la day care sa iau fetele si invatatoarea celei mari mi-a spus ca au trimis citeva fete acasa pentru ca aveau paduchi in cap. Mi-au spus ca au cautat-o si pe Sarah dar ca ea a fost ok. Toata noaptea nu am putut dormi tot gindindu-ma la paduchii aia... Mai ales ca saptamina trecuta cind am fost sa o iau pe Sarah am vazut ca erau intr-un colt amenajat special ca un coafor, citeva fete care se pieptanau una pe alta si isi faceau fel de fel de coafuri... Bineinteles ca au desfiintat coltul ala si au aruncat la gunoi toate pieptanele si moatzele...
Ieri seara le spal la cap (de obicei le spal o dara la doua zile. Dimineata cind am mers la day care i-am spus celei de acolo sa se mai uite o data in capul lor ca sint paranoica de aseara... S-a uitat din nou si... surpriza... Sarah avea paduchi... oua de paduchi mai bine zis... Am crezut ca vad negru in fata ochilor...

Le-am facut o gura acolo la day-care, asa in toata frustrarea mea... Mi-0au dat brosuri cu ce trebuie sa fac... M-am siut in masina... habar n-aveam unde sa ma duc... La stop opresc masina, vreau sa fac dreapta... O iau inainte... apoi vad o masina venind... Imi zic ca este mai bine sa mai asept un pic... Dau in reverse... Poocc! Nici macar nu ma uitasem in spate... Am busit un Mitsubishi nou!... aha... Ma dau jos din masina si ii intind foaia de asigurare. Se da si el, se uita si la mine... si zice ca nu ii trebuie asigurarea mea, ca totul este in regula... Si am plecat acasa, ca nu ma lasau nervii sa mai conduc...

Am sunat pediatra fetelor care a inceput sa rida... cica este ceva comun aici... Comun pe ma-sa!... I-am spus ca la noi numai cei nespalati aveau si ca mi-e rusine de mor!... Mi-a spus sa merg la farmacie si sa iau sampon special. I-am urmat sfatul si saptamina viitoare meircuri am ora la ea sa se uite la fete... Sint exagerata?...

Am sunat la munca si le-am sps ca nu mai vin la munca tot restul saptaminii... Sefa mi-a spus ca imi trebuie numai o zi pentru asta... Nici nu mai imi vine sa ma duc nicaieri! Asa imi trebuie de le-am dus la day-care si nu le-am mai tinut acasa, cu nanny...

O zi de cacat ca asta nu am mai avut demult...

Cui a avut rabdare sa citeasca... ii dau o floare!... asa de la departare sa nu sara paduchii pe voi!...

Alice

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

sa stii ca paduchii se simt tare bine in par curat. Eu am avut de vreo 3 ori in copilarie ( luam de la gradinita ) si pe cuvant de pionier ca nu eram nespalata

Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


na, si eu m-am sifonat cind am vazut intre hirtiile de la scoala a copilului una in care ne anunta sa-l verificam de paduchi, si modalitati de inlaturare a lighioanelor in caz de...;

noroc ca-l port chel sau periuta saracu" si n-au pe unde aciui

http://community.webshots.com/user/vara2006photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Gazul e de baza! Si face paru frumoooooosssss.

Imi pare rau pentru ziua ta mizerabila si sincer nu ma asteptam sa aud de paduchi canadieni.

Ma gindeam ca poate ar trebui (re)verificati toti copiii de la gradinita, ca asa cum le-a scapat Sarah, asa poa' sa nu vada nici la alti copii.

Uite o floricica si pentru tine:


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

quote:
Originally posted by michelle7

sa stii ca paduchii se simt tare bine in par curat. Eu am avut de vreo 3 ori in copilarie ( luam de la gradinita ) si pe cuvant de pionier ca nu eram nespalata

Michelle




Michelle... te rog sa nu te superi pe mine, nu ma vrut sa spun nimic gresit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Ana Stroe, si eu am mai auzit ca au mai fost cazuri la gradinita, dar nu mi s-a intimplat niciodata si nici nu m-am gindit vreodata ca voi aduna paduchi... Si eu le-asi tunde zero pe fete, dar ele vor parul lung, fac intrecere in fiecare seara al cui este mai lung si mai frumos, il piaptana, il impletesc toata ziua...

Ale... de unde gasesc eu gaz aici?... Asa mi-a spus si o olega de munca dar de unde gasesc asa ceva? La benzinarii nu au decit benzina si motorina... Ma gindeam sa merg la magazinele alea care vind lumanari si lampi ca sigur au combustibil din ala pentru lampa... si poate este gaz... dar cum i se spine gazului stiintific?...

Ma maninca peste tot, numai paduchi vad in fata ochilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Se paote sa fi facut greseli cu duiumul, dar mi-am dat jos lentilele de contact inainte de baie si ochelarii nu mai stiu unde sint... Ma duc jos la spalatorie sa mai bag un rind... offf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Alice, iti scriu un mesaj mai vechi al unei fete despre paduchii din Germania.
Si aici se pare ca exista de scriu astia prin ziare.

quote:

.....
Fetelor, pe mine ma apuca groaza. Citesc tot felul de reviste pt. mame si bebei si nu e revista in care sa nu fie un articol despre paduchii care bantuie gradinitele, cum se scapa de ei, etc. Azi am citit unul in care scria ca greu se mai gaseste o gradinita in care sa nu existe paduchi. Si iarasi, pieptanele anti-paduchi, otetul, etc...
Voi, care aveti copii la gradinita, ce-mi puteti spune? Exagereaza autorii articolelor? Eu imi aduc aminte ca in Romania se vorbea de paduchi in perioada de dupa razboi parca...
Brrrrr, ce subiect. Luminati-ma, pls !



Ce mai.... ma apuca groaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Didi... ce m-ai linistit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

P-aci ii zice kerosene la gazul lampant, home depot? poa' sa aiba poate...da' mai bine dai cu ce-au zis tantiile alea nu stiu daca e bine sa faci experiente pe capul fetelor poate nu e chiar acelasi lucru ca ala din ro.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Io aveam paduki in fiecare an in shcoala generala, puna prin clasa a 5-a shi pe cuvint ca ma spalam odata la doo zile, ca aveam paru lung shi super des. De baza era gazu, shi moama ce par frumos facea!

Io shi plozii turbulentzi


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput