Stafilococ auriu la cultura col

Stafilococ auriu la cultura col | Autor: luciaro

Link direct la acest mesaj

Buna,

Sunt insarcinata in aproape 28 sapt.

saptamana trecuta mi-am facut o cultura de col la indicatia ginecologului, ieri am luat rezultatul si mi-au gasit stafilococ auriu, mi-a facut si antibiograma. As vrea sa stiu cine s-a mai confruntat cu aceasta problema, abia vineri ajung la medic si vreau sa stiu si parerile voastre pana atunci.

Cand am facut ultima oara cultura col, pe la 12-14 sapt, mi-a iesit sterila


Lucia27+ si

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

luciaro am primit si eu azi rez la cultura de col de vineri (stiu ca si tu tot vineri ai facut analiza, mi-ai raspuns la subiectul "cultura de col") daca nu ma insel... in fine si la mine a iesit aiurea, si anume Proteus spp. eu am facut analiza la Romar Polizu dar intentionez sa o repet inainte de orice tratament. am totusi noroc ca azi e medicul meu la cabinet si ma pot duce cu analiza macar pt o parere, chiar daca o voi repeta... nu am nici un simptom, nimic, stiu ca proteus asta nu sta "cuminte" acolo. offf....

din pacate nu stiu sa iti spun mai multe, daca e o sa postez maine un rezumat cu dicutia cu doctorul, macar sa ramana pt alte fete care mai au de'aface cu asa ceva

multa sanatate si sarcina usoara in continuare!

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

am fost aseara la medic. pe scurt mi-a spus ca daca era stafilococ sau streptococ era o problema pt ca astia pot infecta membranele si trece mai sus decat e cazul. era sigur cazul de tratament. acest proteus nu trece de bariera facuta de acel dop gelatinos. asa ca a decis ca nu imi va da tratament desi ar fi avut posibilitatea sa o faca cu antibiotic care e permis in sarcina si la care acest bacil proteus a iest sensibil (conform antibiogramei!). dar a zis ca nu e cazul...am incredere in el, merg pe mana lui.

cam asta ar fi, nu stiu cat am reusit sa te ajut dar sper sa rezolvi cu bine si sa ai si tu incredere in medicul tau.

mulat sanatate!

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

Merci mult, Helenutza, din ce ti-a spus tie medicul la mine va fi cazul de tratament... maine oricum ajung si eu la al meu si voi dezlega misterul... te tin la curent...

Sanatate multa,

Lucia27+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

Intr-adevar, mi-a dat tratament, eritromicina, 2 la 6 ore timp de 5 zile. Si recomandarea sa repet cultura la 36 sapt... sincer nu stiu daca o voi face. Sper ca tratamentul sa fie eficient.

Sarcina usoara in continuare,

Lucia28+ si Serban-Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexsia spune:

Buna!
De curand am facut cateva analize recomandate de medicul ginecolog. Cultura Col uterin, secretie vaginala (uretrala, col) si un test Chlamydia.
Rezultatele au fost:
Cultura Col uterin - Absent Candida
Secretie vaginala (uretrala, col) - frecvente polimorfonucleare neutrofile, relativ frecvente celule epiteliale. Relativ frecventi cocobacili si bacili gram negativi, relativ frecventi coci gram pozitivi in mici gramezi, rari bacili gram pozitivi.
Ag Ch. Trachomatis - Negativ (0.)
CO = 0.
[EIA - Trinity Biotech]
Puteti sa imi spuneti si mie interpretarea?
Multumesc

Mergi la inceput