A fost...acum sunt multumita ca a trecut ...

A fost...acum sunt multumita ca a trecut ... | Autor: maryam

Link direct la acest mesaj


Eu am nascut acum 2 sapt. in Buc. la Municipal si desi totul n-a durat mai mult de 1 ora , desi am dat peste 400 $ si totul fusese pregatit cu lux de amanunte , dr. a venit de acasa , toata lumea si-a luat "dreptul" , sunt profund dezamagita de serviciile oferite , ceea ce confirma ca numai partial in Romania lucrurile s-au mai aliniat unor standarde occidentale ...asa incat nu pot sa spun decat Al hamdu ALLAH(multumesc lui ALLAH) ca m-a ajutat si am nascut nu usor , super usor si repede , dar experienta este intr-un fel dramatica si ca sa spun doar o parte , copilul ere cu 1/2 din cap afara si noroc ca mama care a stat tot timpul langa mine avea mobil si au reusit asistentele s-o sune pe dr. care plecase prin spital si care era ferm convinsa ca mai dureaza cateva ore , in fine , as putea sa scriu o poveste , daca cineva vrea sa-i povestesc , am s-o fac...bine ca a trecut !!!!!!!!!!!!!!1

Maryam

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala spune:

bine ca a trecut; sa-ti traiasca fetita; sa fiti fericiti, sanatosi si sa va bucurati de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

felicitari maryam !!! si bun sosit pe lume bebelusului
ia te uita cum mai apar bebeii de octombrie, pana acum sunt 4!!!!!!!!!!!!
fericire si viata lunga tuturor, mamici si bebei !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela spune:

Maryam, vorba ta - bine ca a trecut si ca sunteti amandoua sanatoase!
Dar sa nu te superi, eu chiar as vrea sa stiu ce s-a intamplat de esti asa de dezamagita! Ca sa nu ma intelegi gresit o sa-ti spun ca asta face parte intr-un fel din "pregatirea mea psihologica"!
Adica, de va fi cazul, sa pot spune " Lasa, dom'le, cum a reusit x sau y o sa ma descurc si eu!"

Inca o data numai bine pentru tine si printesa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

felicitari ! dar sunt si eu curioasa totusi de amanunte ...
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Felicitari!Si intr-adevar,bine ca a trecut!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

La multi ani bebelusului! Felicitari parintilor si sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adina spune:

si eu as vrea sa stiu mai multe amnunte despre nasterea ta la municipal,despre costuri si toate alea,eu ar trebui sa nasc in jur de 27 octombrie tot la municipal....ce te-a dezamagit?cum sa ma pregatesc?de ce atit de multe spagi????poate reusesti sa iti faci timp sa ne mai povestesti....
felicitari pentru bebelusa si sa uiti cit mai repede toate neplacerile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

green][b
Acum ca YSRAA doarme , am sa va povestesc si sper ca n-am sa omit nimic , asa cum sper ca nici una dintre voi nu va fi speriata , cua tat mai mult cu cat este bine stiut ca nici o nastere nu seamana cu alta si asa cum am mai spus , desi ceea ce m-a dezamagit in serviciile de acolo a fost trecut repede in sfera amintirilor NE placute pt. ca Allah mi-a dat in compensare o nastere fffff usoara , rapida si o fetita superba ....Dar , sa incep cu inceputul : termenul de nastere era cca 5 oct . , pe 3 am fost la dr. si mi-a recomandat ca seara inainte de culcare sa beau ulei de ricin , ceea ce am si facut , ai. pe la 5.15 dim. m-au apucat niste dureri ...!!!!!!!!!!!!! Sindgurul lucru bun era ca nu erau intense , ci f. scurte .Am sunat la 6 la dr. si apoi pe la 7 , am plecat la spital si ne-am intalnit acolo. Acolo , o dr. de garda a inceput sa-mi spuna ca nu ma poate interna pt. ca au "restrictii de internare "????!!!! , intre timp dr. mea plkecase pe sectie , am sunat-o pe mobil si s-a rezolvat , dupa ce dr. de garda m-a consultat , m-am schimbat si m-am dus intr-o sala de nastere...ce sa zic , arata dezolant , un pat cu asternut intr-adevar curat , insa aspectul de4 acolo era , ce sa zic ...deprimant , in fine , dupa ce m-a consultat , dr. a zis ca desi travaliul a inceput , mai e dureaza mult (ceea ce mi-a confirmat inca o data faptul ca nimeni in afara de ALLAH nu poate stii ce se va intampla nici macar in urmatoarele sec.)Dupa control m-a bagat la monitorizare , sa vada contractiile , bataile inimii la copil , apoi mi-a pus o perfuzie , mi-a facut o injectie si dr. mea minune a plecat prin spital sa-si vada(probabil!)pacientele .In timpul care s-a scurs de la venirea in spital pana cand au inceput durerile , adica de pe la 7.30 pana pe la 8.30 , situatia a fost , spun cu toata sinceritatea suportabila , insa dupa perfuzia aceea durerile au devenit insuportabile , banuiesc ca din cauza uleiului de ricin aveam senzatia de iesit afara (ambele) , in fine ... pe la ora 9 i-am spus moasei ca nu mai suport , s-o cheme pe dr. si anestezistul , cerusem inainte sa fac anestezie , insa moasa mi-a spus ca mai dureaza , apoi dupa vreo 5 min m-a controlat si mi-a spus ca m-am dilatat 4 , dupa inca cateva min. 8 1/2 , si de atunci a inceput show-ul , am tipat la ea sa o cheme pe dr. , mama a stat langa mine pana la sfarsit si vazand ca lucrurile se precipita i-a tot spus moasei s-o cheme pe dr. , cert e ca din cele cateva ore cat au estimat ele , in cateva sec. copilul meu iesise cu 1/2 din calota afara , si dr. mea nu mai aparea , Al hamdu ALLAH ca mama a fost inspirata si i-a dat mobilul ei moasei s-o sune , care intrase in panica si tinea capul copilului , il impingea de fapt cu un cearceaf , strigand la asistente : "sa vina dr, cheam-o , naste "...Ce sa zic , eu eram pe pat , asa ca din patul acela sordid , cu caputul asteptand sa iasa , m-am deplasat 1 m pana la masa , nu ma intrebati cum , in timp ce toate asistentele urlau de nebune :"nu te mai screme " , dar eu nu ma scremeam deloc , insa cine poate opri un copil care vrea sa iasa? Intr-un final , pe la 9.25 a venit dr. si am nascut cred in mai putin de 5 min. Am stat deci cu capul copilului jumatate iesit , in spaima si tensiune , simtind ca mi-se rupe totul din cauza presiunii , cu o moasa tampita care imi impingea copilul ca sa vina dr.Ceea ce a urmat a fost la fel de nebunesc , imediat dupa nastere copilului i-se face desfundarea cailor respiratorii cu un fel de aspirator si asistenta care era acolo a dat presiune prea mare , dr. a inceput sa tipe la ea ,micuta mea a inceput sa urle , mamei i-a venit rau , noroc ca nu s-a intamplat nimic , dar putea sa-i faca cpoilului ceva ... apoi , am stat 1/2 de ora sa ma coasa , timp in care dr. a avut dialoguri cu colegi , si-a programat week-end-ul samd....Acele cu care m-a cusut zaceau intr-o baie de sange , anestezia menita sa -mi atenueze durerea m-a ajutat sa "mor " de durere , asa incat a fost mai simp-la nasterea decat ceea ce a urmat .[/b]Asta ar fi povestea , poate ca nu are coerenta dar am scris repede , din dorinta de a nu omite nimic .
A intrebat cineva despre costuri , eu am dat cca. 400 $ , la dr,.200 , rezerva 63 $, restul asistente , plus o injectie care a fost 100 $(incompatibilitate de RH), etc... In zilele care au urmat , deruland totul "in liniste" acasa , sotul meu a spus ca-i vine s-o dea in judecata pe dr. mea cea minunata , iar mie imi venea sa-i cer banii inapoi , insa , a fost , acum a trecut , dar gustul amar , dezamagirea , vor ramane mult timp , Romania este inca un loc unde femeia este tratata mai rau ca un obiect , vreau doara sa apun ca prietena mea a nascut intr-o clinica particulara din Liban si conditiile sunt ceva inimaginabil : mama este tratata ca o regina , personalul e super , a doua zi i se aduc cele mai bune mancaruri , prajituri , tort , un cadou ptr. ea , cateva hainute pt. copil ... ce sa zic ceva de nedescris ... poate pare greu de crezut dar va zic cu toata responsabilitatea in deplina cunostinta ca nici nu poate fi facuta o comparatie .Eu ma intreb doar ce se intampla cu acele femei care n-au posibilitati , daca mie care special m-am dus la o dr. care lucreaza intr-o clinica particulara din Buc. , dintre cele mai ...mi s-a intamplat asta ? Urmeaza ca fiecare sa inteleaga ce crede , poate a fost o intamplare Nefericita , poate sunt prea pretentioasa eu ? POATE ...??????????????????????????//[/green]

Maryam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

...vai, Maryam, saracuta de tine !!!!!! prin ce cosmar ai trecut !!!!!! bine macar ca s-a incheiat fara complicatii pt tine si bebelusa... sper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra spune:

Draga Maryam, te rog sa-mi spui cu cine ai nascut, ca eu tot la Municipal voi naste, pe la sfarsitul lui aprilie 2003 si ma sperie perspectivele. Dr. mea se numeste Moarcas, mie mi se pare grijulie si priceputa, desi f. tanara, dar nu poti sti...Asa ca te rog, daca nu vrei sa scrii pe forum, scrie-mi pe adresa de mail pe care o gasesti activata la profilul meu. Sa-ti dea Cel de Sus multa sanatate si tie si lui bb si iti multumesc anticipat.

cu drag

Mergi la inceput