ROMERGAN sirop pt copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

ylimic saru'mana mult de raspuns. Asa am gandit si eu, ca daca scrie pe cutie sirop pt copii si l-au luat atatia si e prescris de 3 medici, nu poate fi ceva periculos....nici nu stiu ce sa mai zic, in nici un caz nu am de gand sa imi sedez/drgohez copilul...dar este la fel de inuman sa il las sa planga o zi si o noapte continuu, ca nu se calma cu nimic altceva..a fost o masura extrema ca sa doarma si el putin, sa se calmeze din crizele alea

Cristina lui Luca (21 jun 2006)


http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_mistodie/my_photos
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/3;10719;104;1;1/c/59/t/53/s/53/k/5acf/weight.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by ylilimic

Ma bag si eu in seama, o fi bine, o fi rau, decideti si voi!

Si Matei a avut crize urate, pana pe la 3 luni a fost mai mult vanat de plans si abia la 1 luna si 3 sapt a dormit primele 2 ore cap-coada. Si noi am incercat fel de fel! Ni s-a recomandat apoi o farmacie la noi in oras, singura care pregatea in laboratorul propriu un praf calmant care continea si fenobarbital. Sigur ca la inceput nu i-am dat, ne gandeam ca drogam copilul. Dar daca erau prescrise de medici si dozate in farmacii, pana la urma am incercat si noi, dar 1 data sau de 2 ori pe saptamana, ca sa recuperam somnul care ne trebuia atat de mult tuturor, si mai ales lui (din cauza durerilor nu se odihnea, nu manca suficient si nu lua in greutate). Imi pare rau ca nu stiu denumirea, nu era niciodata pe plic, insa cantitatea era mica si trebuia impartita in 4 doze. Daca vrei, merg la famacie sa intreb denumirea.


ma ia cu lesin. pe linga fenobarbital panarama aia de medicament mai contine si medicamente prescrise in afectiunile neurologice... s-a mai purtat discutia asta pe forum.
esti draguta sa-mi spui ce anume mai contine in afara de fenobarbital care de departe e cel mai lejerescu in compozitie...
copiii nu se linistesc la burta cu fenobarbital, romergan etc sunt SEDATI. se linistesc cu totul si dorm din cauza medicatiei.





Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Pentru fetele care au probleme deosebite cu colici: e posibil sa aiba copilul alergie la proteina din lapte. Incercati sa schimbati tipul de lapte folosit. Nu va apucati sa dati medicamente atit de tari la copii nou-nascuti.
Cum se spunea mai devreme, il linistesti (droghezi) pe moment si adoarme, dar problema nu se rezolva in felul asta.
Colicii obisnuiti trec intr-o luna-doua. Pare mult, dar trece repede. Daca obositi gasiti o mama, bunica, sotul sa va mai inlocuiasca macar citeva ore sa va odihniti.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Wow...
In primul si-n primul rand la 2 luni nu e nimic neobisnuit sa aiba colici. Dr. nostru mi-a spus ca nici macar de Sab Simplex sa nu abuzez... Si ca cel mai bine evit durerile de burtica daca:
- am grija sa dau aerul afara, chiar daca dureaza si o ora.
- nu-i dau lapte mai des de doua ore si n-o tin mai mult de 45 de minute la san, pentru ca atunci cand in burtica exista lapte care deja se "branzeste" apare lapte proaspat normal ca ii doare burta.
- am grija la ce mananc.
Iar in momentul cand am mancat ceva "interzis" chiar a durut-o burta... De ex. eu am mancat si 1-2 sarmale de Craciun... mare greseala... sau cateva muraturi... sau bere (celebrul sfat ca de bere faci mai mult lapte) si de fiecare data bb a protestat, asa ca m-am potolit si f. rar a mai avut probleme cu burtica.


Eliana si Elena (23 octombrie 2004)www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">
S-a mai nascut o stea


Mergi la inceput