Economistii

Economistii | Autor: miruna28

Link direct la acest mesaj

Am si eu o curiozitate pe care prietenilor, de ex., nu indraznesc sa le-o fac cunoscuta, pentru simplul fapt ca nu se intreaba asta...., nu ?
Tot vreau sa-mi schimb serviciul, sunt economist,..iar cunoscutii imi spun ca mai bine platit nu gasesc usor (in conditiile in care nu am un cv deosebit, remarcabil, ci unul normal, cu 8 ani experienta in finante); aici castig 1 600 ron (net); ideea e ca nu-mi place deloc ceea ce fac (asta e alta problema, si din aceasta cauza vreau eu sa plec, insa mi se spune sa stau linistita ca voi gasi, poate, dar mai rau platita decat sunt eu acum--unde eu consider oricum ca iau putin ).
Ideea era, fara sa stiu, unde, ce si cum, voi cat castigati ? La concret......daca se poate ;
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

adica vrei sa-ti spunem cifra exacta a salariului nostru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Depinde de mai multe :
- de oras ;
- de companie ;

De ex ,in compania in care lucrez eu , economistii au salarii diferite in functie de Departamentul in care lucreaza ,de munca prestata ,de vechime ,etc .
Si salarii (net) sunt intre 900 ron -5000 ron .

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lolly spune:

Daca lucrezi la firma privata, in provincie, salariul taunu e chiar asa de rau.
Daca lucrezi la buget, imi permit sa exclam: ce salariu mare ai! Si asta pe bune...

:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Da, voiam sa-mi spuneti salariul vostru, al cui vreti, economisti sa fie, in sistemul privat, in Bucuresti (asa cum lucrez si eu).
Sunt deplasata ? Nu vreau sa fac nimic cu informatiile ci doar sa stiu daca fata de mine castigati mai mult sau mai putin .
Multumesc de intelegere.
Daca nu puteti spune, nu ma supar; asta este..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

nu as folosi cuvantul deplasata. Dar salariile sunt confidentiale si mi se pare cam ciudat sa le expui in public asa pur si simplu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Date concrete nu-ti pot da,cred ca e usor de inteles de ce..(deci nume firma,nume angajat ori mai stiu eu..)
Am un prieten in Buc. este economist,lucreaza pe post de economist la firma privata,chiar multinationala si are salariul de 700ron net.(deci bani in mana!si atat! ca de multe ori nici prime nu le-au dat de sarbatori!)Si-a cautat si-n alte parti,a fost la interviuri,doar sa el n-a dat de posturile alea bune(care nu cred ca sunt in ziare sau pe site-uri de recrutare)unde sa castige 15-20mil(sau mai mult cum am vazut in postul lui lulu77)
Deci pot sa spun ca salariul tau e unul foarte bun,pe langa al lui.
Ah..sa precizez ca nu e un novice in domeniu,deci nu proaspat iesit de pe bancile facultatii.
Mai am prieteni care au terminat ASE-ul,din pacate nu si-au gasit joburi in domeniu si lucreaza ce pot si pe unde pot.(din pacate nu in domeniu pe care l-au terminat)
o zi faina.


POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Da,se poate si mai mult,
Dar de ce nu incerci sa-ti faci tu propria afacere in acest domeniu?
Atunci lucrurile se schimba radical.
Bafta!
Eve



"Cu penele altuia te poti impodobi ,dar nu poti zbura."L Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mironna spune:

Salariul meu este confidential de mic, dar incerc sa-mi suplimentez venituri. Dupa parerea mea ai un salariu destul de bun, la vechimea pe care o ai.

Mirona si Andrada (20.03.2003)





POZE PROASPETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina75 spune:

Si pe la noi cam tot asa sunt....depinde si de functie insa, de responsabilitati.....

Nu e foarte rau, dar intotdeauna se poate si mai bine...
Cel mai rau e sa nu iti placa ce faci si atunci chiar e o problema....

Corina si Andrei (24.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Eu am reusit sa gasesc un job bun (cu salariul mai mare ca al tau) prin trimiterea cv-ului pe un site cunoscut de recrutare. Cred ca am fost foarte norocoasa! Am avut bafta ca cv-ul meu sa fie ales din cateva sute trimise la companie.
dar sa stii ca in 5 ani schimbasem 3 locuri de munca. Nu eram nestatornica ci, pur si simplu, de fiecare data imi dadeam seama ca nu e ceea ce caut!
Eu cred ca trebuie sa ai multa rabdare si sa perseverezi. Cautarea cere multa rabdare si perseverenta!

Succes!

Mergi la inceput