Amenoree!!! Ajutor!

Amenoree!!! Ajutor! | Autor: Valentina_D

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Am mare nevoie de parerea voastra. Am 29 de ani si pana in luna iunie am avut un ciclu regulat.Ultima menstruatie a fost pe 18 iunie si de atunci ...tot astept.
Am facut numeroase teste de sarcina si toate au fost negative. Am fost la medic,am facut un consult si o echografie intravaginala. Se pare ca totul este in regula si ca am o insuficienta hormonala (progesteron). Mi-a prescris Utrogestan intravaginal(2/zi timp de 10 zile), si inca nimic.In cazul in care imi vine, trebuie sa intrerup tratamentul si sa merg la doctorita, iar in cazul in care dupa 10 zile de la terminarea tratamentului menstruatia tot nu apare....tot trebuie sa ajung la ea.
Imi fac numeroase griji...se pare ca este amenoree. Stiti cumva la cate zile dupa tratamentul cu Utrogestan ar trebui sa vina menstruatia? Este posibil sa nu imi mai vina, desi nu sunt insarcinata?
Pe de alta parte, ingrijorarea cea mai mare vine de la faptul ca imi doresc un copil si mi-e teama ca nu o sa il mai pot avea.Credeti ca este posibil?

Va pup dulce!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Valentina, cum adica se pare ca ai o insuficienta de progesteron???? ti-ai facut analizele de sange?
Doctorita ta ar trebui sa iti dea sa faci analizele hormonale toate nu numai progesteronul. Acum in situatia in care tie nu ti-a mai venit de atata timp ia utrogestan ...dar ma mir ca ti l-a dat vaginal si nu oral, vaginal stiu ca se da doar pentru sustinerea sarcinii.

Cauzele amenoreei pot fi mai multe: cicluri anovulatorii ovare micropolichistice, prolactina marita, de aceea spun ca dupa ce iti vine ciclul fa-ti analizele hormonale de ziua 3, 14, 21.
ziua3: FSH, LH, Prolactina, Estradiol;
ziua 14: FSH, LH, Estradiol
ziua 21: Prolactina, Estradiol, Progesteron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Multumesc mult pentru raspuns!
Doctorita nu mi-a dat de facut nici un fel de analize, cel putin deocamdata. Dupa rezultatul echografiei intravaginale mi-a spus ca este o insuficienta de progesteron si mi-a dat tratamentul asta. Eu ma simt foarte bine...dupa ce am inceput tratamentul, am cand si cand simptome premenstruale. Dar inca nu mi-a venit!
Singura mea ingrijorare este ca nu voi putea avea copii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Sunt foarte speriata...si a fost pentru prima data cand am mers la aceasta doctorita,o prietena mi-a recomandat-o ca fiind buna. Daca tratamentul nu da rezultate, o sa cer parerea si altui doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Nttt..imi cer scuze ca spun asta dar schimba medicul, pentru un diagnostic in domeniu se face o investigatie scrpuloasa. si analizele se repeta periodic...multa sanatate...

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/aniela.marin/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Ma gandesc serios la asta deja.....dar as vrea sa termin intai tratamentul dat de doctorita asta. In cazul in care dupa urmatoarea programare nu ma convinge ca sunt ok si nu imi da un tratament sau analize serioase, o sa incerc la alt medic.
Fetelor, dar eu ma simt foarte bine...asta mi se pare ciudat! Banuiesc ca de la varsta asta nu intru in menopauza. Eu vreau si o sa fac orice ca sa il pot avea.
Citeam tot pe acest forum ,dar sunt mesaje din arhiva, ca nu sunt singura care a trecut prin asta.
Va trimit si voua linkul sa imi spuneti ca parere aveti....
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=27292

Acum trei ani am renuntat la pilule si am avut un ciclu normal...regulat. Din aceasta cauza sunt asa speriata...caut informatii si pareri de oriunde...ma ajuta!
Voi credeti ca voi putea avea un bebe?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PamELLA spune:

Cum a spus si lachione,tratamentul cu utrogestan in amenoree se ia pe cale orala!dupa aproximativ cinci zile ar trebui sa apara menstruatia!

"Vei fi cu atat mai fericit cu cat va trai mai mult in tine copilul ce ai fost!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Mai fetelor...nici nu mai stiu ce sa mai zic.

Citeam umdeva pe net, un articol...ca este acelasi lucru..numai ca pe cale vaginala are efect local si nu produce somnolenta.
Doctorita mi-a spus sa il pun seara...
Anul trecut am fost insarcinata iar sarcina mi s-a oprit din evolutie la 7-8 saptamani dupa saptamani de chin. Anul asta...alta problema... Poate reusesc si eu sa scap de ghinioane.


Va multumesc tare mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Eu nu am ciclu din martie desi am luat orgametril.Pot sa iau si eu Utrogestan?Se elibereaza si fara reteta?Cum se ia?La doctor nu ma pot duce pentru ca ar trebui sa-mi iau cel putin o zi libera si la cat avem de lucru ....nu ma lasa nimeni libera!

"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Seherezada....eu sunt o fire precauta in ceea ce priveste medicamentele. Nu e bine sa le iei daca un medic nu ti le indica.
Te inteleg, si eu am problema serviciului, dar ajung sambata dimineata de obicei la medic. Sunt cabinete care au program si sambata...in Bucuresti. Poate reusesti sa ajungi asa. E mai sigur decat sa iei fara sa te vada un doctor.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Problema este ca doctorii din Bistrita pot ajuta doar femeile care nu au nici un fel de probleme...cele ca mine trebuie sa mearga cel putin pana la Cluj!Si in momentul asta imi este absolut imposibil sa ajung acolo!
Si ma mai simt ingrozitor...uneori ma gandesc ca poate intru la menopauza

"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

sheherezada

Mergi la inceput