Popcorn

Popcorn | Autor: paula2003

Link direct la acest mesaj

Fetita noastra manca fosrte multe floricele. In parc am auzit o discutie intre parinti ca nu ar fi bune pentru micuti? Voi ce stiti? Am auzit o poveste ca ar fi dus copilul la dr., la operat si ca ar fi din cauza lor???? Voi dati copiilor floricele? Mananca si alune. Ii plac foarte mult si are o rabdare imensa sa le zdrobeasca bine in masele si pe urma le inghite. Stie dupa punga ce este si ne trage de maneca sa-i dam.



Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Paula,eu una nu am auzit inca de asa ceva...Las-o pe Alexandra sa manance ce-i place si ai grija sa nu se inece.Numai bine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Si Andrei(1 an si 9 luni) mai mananca uneori popcorn cand are ocazia.
Ce-i drept destul de rar si prefer sa-i dau din cele facute in casa din boabe de porumb simple (fara adaosuri gen caramel etc).Singurul lucru care ma deranjaza la ele e ca sunt "prajite" in ulei, in rest, daca nu se ineaca, eu zic ca e OK. Alune nu mananca fiindca nu stie inca ce-s alea, n-a vazut pt ca nici noi nu prea mancam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Al meu nu mananca ca nu-i plac. Eu am incercat sa-i dau, mi se par ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

sunt ok pentru copil, atata vreme cat stie sa le inghita. singura problema ar fi cu inecatul, altfel chiar erau trecute printr-o revista ca si aliment in regula pt copil mic. si al meu baiat ar manca oricate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Alexandra este o fetita tare precauta si atenta. Nu inghite, nu mesteca daca nu poate, scoate din gurita si iti pune in palma.
As fi vrut sa stiu daca ii afecteaza sanatatea intr-un fel. Am auzit ceva de cojitele alea mici ca se depun pe stomac, si in timp ar afecta apendicele????Am auzit in parc si m-am gandit sa va intreb poate este cine in masura sa-mi raspunda.
I-am cumparat un aparat care se fac fara ulei, dar nu sunt bune, sunt uscate, si au un gust.....Tot cele la ceaun cu putin ulei sunt cele mai delicioase.
Multumesc de raspuns.



Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Ceea ce ai auxit in parc e un mit nefondat...se poate zgaria sau inneca cu cojitele respective...pofta buna si stai linistita...e poate una din putinele materii de rontait care mie mi se pare aproape inofensiva la copilasi...

Puteti incerca sa le faceti intr-un ceaun, cu putin unt de buna calitate, cam o jumatate de lingura...dar care sa nu contina apa pentru ca sare rau...eu pun pentru mine 2 lgt ulei la 100gr boabe...nu iese gras...singurul inconvenient este cel al uleiului prajit...

Partea cea mai nasoala e ca e o sursa foarte buna de carbohidrati si de asta nu trebuie consumat in cantitate mare...Dar daca e consumat cu moderatie si cu periodicitate ofera un aport suficient de vitamina b1 si b2


Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/aniela.marin/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Si al meu mai mananca, cand are chef si popcorn si alune. Si avem 1 an si 9 luni. Ii dau rar si grauntele le fac in putin ulei de palmier, despre care s-a tot scris pe forum.

aime si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Paula, am citit ca mamicile ti-au raspuns ca este bine sa ii dai alexandrei popcorn!!! si am vazut ca si celelate mamici da popcorn la copilashi pana la vrsta de 4 anisori!...

iti spun ce am patit eu cu alvarica prin ianuarie cand avea 2 anisori.ma zapacise la cap intr-o zi cu popcorn si asta din cauza ca ma vazut pe mine cand am facut si m-am dus cu floricele pe canapea.A bagat si el mana in castron si a inceput sa pape singurel...am avzut ca nu se ineaca si l-am lasat sa manace in continuare ...pana intr-o zi cand la fel i-am facut popcorn si nu am tinut ochi pe el de era sa imi moara copilul inecat cu pocorn!am ajuns sa sun salvarea si sa ma simt ca o mama de nimik cand mi-au spus ca popcorn nu se da la copil sub 4 anisori.

pe cutie scrie clar ca pana la varsta de 4 ani nu se da popcorn ...

p.s si iti spun sincera ca alvarica mesteca mancarea tare bine.




Choking
This age group is particularly susceptible to choking because so many things - both foods and non-foods - go into their mouths. Following are some key tips for preventing your child from choking:

Until age 4 avoid foods that can block the airways such as: peanut butter, hot dogs, popcorn, whole grapes, raw carrots, raisins, nuts, hard candies or toffees, and chewing gum.
Provide safe finger foods such as bananas, well-cooked pasta and vegetables, o-shaped low-sugar cereals (such as Cheerios).
Keep items such as coins, buttons, balloons, safety pins, barrettes and rocks out of your child's reach.
Follow age recommendations on toys, especially those with small parts, and make sure toys are in good repair.
Be vigilant. Small children put many things in their mouths. A watchful adult is often the best defense.

Elena23+
POZE

"Happiness is not having what you want.It is wanting what you have."Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Elena grauntele care nu sar bine, sau deloc nu o las sa le pape. Ce sa fac, ii plac si mananca cam o data pe saptamana. Dar nu de acum, ci de cand avea un an. Si Paul papa daca-i dau boabe mici rupte de mine direct in gurita fara cojita, si sa vezi ce mai cere. Nu stiu cat ii plac lui Paul pe cat se indeamna unul pe altul la mancare. E jale cu mancarea de cand au descoperit ce si cum si mai ales cu gelozia...Nu o las sa pape singura niciodata si nici nesupraveghiata. De multe ori ii dau cu portia sa pape.



Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Multumesc ca mi-ati raspuns. Mama mea, ma tot intreaba de ce-i mai dau de cand cu acea poveste in parc.

Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Mergi la inceput