AJUTOR, AM RH NEGATIV!!!

AJUTOR, AM RH NEGATIV!!! | Autor: MATICA

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!Asi dori sa ma ajutati cu un raspuns, dar sa va spun problema mea. In anul 2000 am facut o intrerupere de sarcina la un cabinet particular. Anul acesta, in luna mai am ramas din nou insarcinata insa in saptamana a cincea am inceput sa sangerez si desi am ajuns la medic in aproximativ o ora de la sangerare intr-o saptamana am pierdut sarcina. Medicul meu mi-a recomandat Utrogestan si Elevit. A urmat o serie de analize si atunci am descoperit ca am gr. 0 si RH negativ, iar sotul meu gr. AII si RH pozitiv. Nu mi s-a facut nici un vaccin la nici unul dintre avorturi si la cel de-al doilea nu s-a intevenit prin chiuretaj. Acum asteptam rezultatul analizelor de la determinarea de anticorpi anti rh insa nimeni nu mi-a raspuns daca pot sa mai am un copil daca se descopera prezenta acestora.E cineva in situatia mea? Avortul spontan credeti ca s-a produs din cauza RH-lui? Stie cineva un medic foarte bun pentru asemenea probleme?
Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

buna, eu am rh negativ, gr. AII si am avut un avort- apoi la 4 ani, am ramas insarcinata. Atunci medicul ginecolog m-a chestionat si mi-a zis ca nu este nevoie de dozare, dar daca ma gandesc sa fac al doilea copil trebuie mai intai facute teste amanuntite.... eu zic sa nu te alarmezi pana nu discuti cu un medic. Eu am fost la directorul spital. bucur...si cred ca astia despre ce vorbeste, nu am avut probleme.Cat despre avortul spontan... eu nu cred ca este de la rh, am cunostinete o groaza, neamuri cu rh negativ, fara probleme....eu am citit cate ceva despre problema cu rh, da cautare si cred ca o sa te mai linistesti....cautal pe profesorul de la bucur, el m-a ajuata foarte jilt pe mine, mama a nascut al doilea copil cu rh neg si a a vut probleme, iar eu eram panicoasa...din acesta cauza!

Succes!

omu' cu... banca la cap!www.bankingnews.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisssu spune:

Draga Matica,
Mare coincidenta! si la mine situatie identica: eu grupa 0 , rh negativ si sotul A cu rh pozitiv. Prima mea sarcina s-a oprit din evolutie la 5 saptamani. La 10 luni dupa chiuretaj am ramas insarcinata si acum am un baietel superb de 3 ani si o luna care are si el rh-ul negativ. Doctorul meu a zis ca nu au cum sa apara anticorpi anti-rh la o varsta asa mica a sarcinii. Si chiar daca au aparut nu-i mare bai pentru ca faci imunoglobulina (parca in max. 72 ore). Pentru mine nu e tragedie rh-ul asta si de fapt chiar nu e.
Fruntea sus si gandeste ca organismul tau poate si-a facut datoria cum a stiut el mai bine (poate ca nu era ok embrionul). Stiu ca e dureros dar va trece. Si o sa poti sa faci copii cati iti doresti trebuie doar sa iti faci DH imediat ce ramai insarcinata si daca apar anticorpi anti-rh atunci ti se va administra imunoglobulina.
Pupici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

citeste si aici

Mergi la inceput