Porumb copt - acasa - cum ?

Porumb copt - acasa - cum ? | Autor: joxy

Link direct la acest mesaj

titlul spune totul. CUM ? .. am incercat pe o tabla, am incercat intr-o tava... (pe aragaz). NU merge bine... are doar o aroma ce aduce cu cel facut pe jar.

Solutii ?

Cu respect,
G.

Suntem urate... si ne tarim!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Copt acasa nu prea merge,doar in jar si daca stai la bloc e mai greu,la curte se poate ,dar fiert nu va place?in oala subpresiune?

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Eu acasa coc porumbul pe grill electric.Nu e ca cel pe jar...dar se apropie .

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Fetele, in Grecia am mancat un porumb copt care era apoi uns cu un amestec lichid. Intrebandu-l pe nenea ala, mi-a zis ca-l unge cu unt si atat.
Numai ca am facut si eu acasa si nu era la fel de dulce, ceea ce ma face sa cred ca punea si miere sau zahar. Era ceva de vis, dar scump rau! 1 Euro/stiulete...

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by adriana_mihnea

Fetele, in Grecia am mancat un porumb copt care era apoi uns cu un amestec lichid. Intrebandu-l pe nenea ala, mi-a zis ca-l unge cu unt si atat.
Numai ca am facut si eu acasa si nu era la fel de dulce, ceea ce ma face sa cred ca punea si miere sau zahar. Era ceva de vis, dar scump rau! 1 Euro/stiulete...

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare




Adriana,
E alt soi de porumb,dulce.Aici,in Germania,ii spune Zuckermais,in traducere porumb de zahar .
E un porumb care merge numai copt,nu fiert.Sau cel putin fiert nu-mi place .

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

oh, joxy, nu stii cum se face porumbul.
pai sa-ti zic eu cum il faceam cand eram copii si mergeam la "furat" ca incepea campul de cucuruz la 20 m de unde locuiam:

intr-o oala(de preferabil cucta daca ai ca iese eins zwei ) tapetezi oala cu frunzele de la porumb(asa ca o plapumioara ) apoi pui prumbul, apoi mai pui un stat de frunze(de pe coceni) si iar pui stratul de porumbi,apa si dai la fiert.

cand sunt gata scurgi apa , ii ungi cu sare si ii mananci calzi.

hai ca mi-ai facut pofta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Alina, uite acum m-a lovit raspunsul la intrebare ...
Porumbul ala se numeste porumb zaharat. Am mancat anul asta pentru prima oara, dar fiert. Acum nu mai are mama ca sa-mi trimita si sa-l coc. Ce rau imi pare...

Mare dreptate ai! Merci ca m-ai lamurit.
Pupici!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Bateti campii... porumb COPT .. nu fiert, nu cu zahar...

grill electric... hmm...

Cu respect,
G.

Suntem urate... si ne tarim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara spune:

Eu il coc pe grill din acela rotund, cu capac, de aragaz. Iese destul de OK, mie care-s fan, imi place!

Dara si Darisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Giocsanu,daca ai gratar merge,il pui pe balcon,pui carbunii si il coci ca pe friptura.Daca nu ai gratar fugi de cumpara ca nu e bine sa poftesti
PS,eu am mancat 3 sambatanu daaa

"La vita e bella"
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Am mancat porumb copt pur si simplu pe flacara mica de aragaz. Nu are chiar acelasi gust ca cel copt pe jar, dar merge.

Mergi la inceput