Bagajul pentru concediu !!!

Bagajul pentru concediu !!! | Autor: dianaiulie2009

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor !!!

M-am gandit sa deschid acest subiect in care sa scriem fiecare cam ce contine bagajul pentru concediu . Ne-ar fi mai usor asa sa facem o listutza cu cele necesare .
De ex. eu plec in concediu in Grecia , fiind intr-o tara straina ar trebui sa pun mai multe lucruri care acolo costa mai scump , cum ar fi de ex. medicamente .

Sau poate v-ati batut voi de ceva care v-a lipsit si ne puteti sugera si chiar sfatui in legatura cu anumite lucruri .



albumele noastre

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Buna, Adriana. Acum ne-am intors din concediu, si pot sa-ti spun ce nu am pus si mi-a trebuit. De ex. smecta. Am avut probleme cu burtica lui Andrei deoarece i-am dat apa de la robinet (in ceai, si fiarta ca doar gazda zicea ca e buna si ei beau de acolo) si a trebuit sa caut o farmacie pentru atata lucru. Am avut in bagaj si am folosit algocalmin, decasept, paracetamol. Deoarece mergi cu fetita nu ar strica sa iei si niste antitermice eventual un antibiotic. Am mai avut la noi si nu am folosit, ca nu a fost cazul fenistil, antihistaminice (ca suntem alergici). Iar la haine tre sa te gandesti si la subtiri (mai multe- cam un tricou la 2 zile am socotit eu -ca am mai spalat si acolo de 2 ori-), ca sa nu fie si bagajul asa mare , dar si groase in total 2 tricouri cu maneca lunga si macar o geaca (eu i-am pus 3!) Astea desigur pentru copil. Pentru noi am pus mai putine si de cele care nu trebuie calcate.Vacanta placuta, si drum bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Ma gandesc ca ar fi indicat sa avem in bagaje si ata alba si neagra + ac de cusut , foarfeca , pansament , urgo , ceva dezinfectant in caz de cazaturi si julituri .
Pe langa haine evetual un fier de calcat de voiaj si un foen .
Ma mai gandesc si daca imi mai amintesc cate ceva revin ...

Dar astept si sugestiile voastre !!!

albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Sa nu uiti nici spray sau crema impotriva tantarilor pe care sa-l aplici direct pe piele (se gaseste si in Ro.)foarte util mai ales seara.
Palarii,umbrelute de soare(pentru fetite),lotiune de plaja.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

quote:
Originally posted by Luna75


Sa nu uiti nici spray sau crema impotriva tantarilor pe care sa-l aplici direct pe piele (se gaseste si in Ro.)foarte util mai ales seara.



Buna idee !!!

albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Noi mergem peste doua zile in India si partea cea mai importanta a bagajului il constituie medicamentele: un antibiotic, paracetamol, fortasec, alcool si iod, pansament, crema protectoare cu filtru 70, crema pt tantari, desinfectant pt. maini cand lipseste apa, pastile potabilizatoare, profilaxia pt. malarie. In rest, vreo 2 tricouri, pantaloni, sapun si doamne ajuta!

apsara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadya spune:

Sa nu radeti de mine: ceva picaturi pt nas. Eu am plecat in Creta cu un bagaj complet de medicamente, fusesem pusa in tema ca acolo sunt foooooarte scumpe. Dar mi s-au terminat picaturile si am vrut sa iau de acolo. Erau de la 4.50 euro in sus. M-am lipsit ca nu mai aveam chiar asa nevoie! Si neaparat niscai diclofenac, bengay sau orice va ajuta daca va stiti cu sensibilitati la curent sau febre musculare.


Creta
Poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Pt cei care va duceti in statiuni preponderent turistice luati cu voi filme foto si baterii foto suficiente, pot fii acolo enorm de scumpe!

Eu mai iau cu mine un fierbator de apa (dar nu din acela spirala , sunt prea periculoase, ci cana), in caz mi-e rau si vreau un ceai noaptea sau o supa la pungulita...

---------------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

- Ace de siguranta pentru haine (am patit-o de cateva ori)
- Adresele prietenilor (rudelor) pt trimis vederi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutza2002 spune:

incarcatoarele telefoanelor, ale acumulatorilor de la camera sau aparat;
pasta de dinti si periuta;
si uneori chiar si lenjeria pentru pat, asta datorita faptului ca am patit-o! m-am dus in concediu si nu am gasit in dulap nici patura si lenjeria era varza!
si dc tot te duci la greci, am pe cineva care de abia a venit de acolo, si datorita umiditatii exagerate a facut o cadere de calciu si magneziu. asa ca nu uita cateva fiole de calciu si niste magneziu ca nu se stie niciodata!



'Ubita si 'Ubitu' & 'Una alta pentru nunta'

Cum apa totdeauna in apa se scurge, zilele mele in ale tale vor curge!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Am scris aceasta lista si la subiectul cu bebei. Eu zic ca e buna pt. toata lumea, eventual cei care n-au copii sau merg fara copii, sterg articolele referitoare la copii.

Eu am o lista pe care sint trecute toate cele necesare pt. mine, pt. sot si pt. kupil, lista care o preiau de la un an la altul. Cu toate astea, in fiecare an e ceva ce n-am trecut si cind ne intoarcem din CO, update-z lista .
Va redau mai jos ce am eu in lista. De obicei mai sterg din ele, in functie de unde mergem:


Ac, ata;
Acte, bani, chei masina, bilet mare-munte
Adidasi
Aparat filmat
Aparat foto+incarcator
Aparat ras
Aparat tintari+pastile
Babetica
Batiste de hirtie
Biberoane (la noi numai e cazul ca B are deja 3,5 ani)
Blugi
Bluza mineca lunga
Bodyuri
Briceag
Burete + det. vase + sirma vase
Caciulita pt. noapte
Canita, pahar mare plastic, pahare
Carlige, sfoara;
Carti, reviste de citit
Castronel
Chiloti
Ciorapi
Cleste unghii
Costum de baie
Costumase
Covoras baie (pt. Bogdan, sa nu-l pun in cada direct)
Deodorant
Espadrile
Farfurii plastic
Forfecuta unghii pt. Bogdan
Fusta
Galetusa+lopatele+alte jucarii
Gel barbierit
Gel de dus
Ghetute
Halat de baie
Hirtie igienica
Ibric lapte
Jachete
Lanterna
Lingurite, furculite, cutite (eventual de unica folosinta)
Minge
Ochelari de soare
Olita
Pahare cu tuturoi pt. Bogdan
Pantaloni lungi
Pantaloni scurti
Pantofi
Pasta dinti
Pelerina ploaie+cizme de cauciuc
Periuta unghii
Periute dinti
Pieptan
Piscinuta+pompa
Pistol cu apa
Pix, creion, hirtii
Prelungitor
Prosoape mari
Prosoape mici
Prosop plaja
Pungi pt. hainele murdare
Punga in masina, care sa fie la indemina, daca cumva bb vomita
Resou pt. fiert laptele daca n-am conditii
Rochita
Rogojini
Salopeta blugi B
Sampon
Sandale
Sapun+sapuniera
Scaun de masina
Scutece cearceaf (le pun sub cearceaf la hotel, ca daca iese pipi din scutec sa nu se murdareasca patul, ca asa fac si acasa)
Scutece de unica folosinta
Sepcute
Servetele la cutie
Servetele umede
Sigurante priza
Slapi + slapi dus (Eu am o pereche de slapi din cauciuc pe care-i folosesc la dus - nu-mi place sa-mi pun picioarele in dus/cada in locuri straine)
Slip
Sosete
Strecuratoare
Sutiene
Tava
Telefoane+incarcatoare
Tricou plaja
Tricouri
Trusa unghii
Umbrela plaja
Umbrela ploaie

Si mai am o lista separata de medicamente si altele:

Algocalmin
Apa plata, minerala
Baneocin crema+pudra
Smecta
Ceai pliculete
Cereale Bogdan
Comprese sterile
Crema Chicco
Crema de corp Nivea
Crema de fata
Crema galbenele cu propolis
Crema Nivea pt. fundulet
Cutaden
Eferalgan, nurofen (Bogdan)
Lada frigorifica+elementi
Lamii
Lapte
Leocoplast cu rivanol
Lotiune de plaja
Miere
Mincare, sandwich-uri, etc
Nidoflor
Nurofen, Saridon
Panderm
Piine
Polen
Pudra talc
Sare
Ser fiziologic, Nazomer
Spirt medicinal, rivanol
Spray tintari (OFF/Autan)
Tampoane
Termometru
Vata
Vigantol
Zymafluor

Sper sa va ajute !



Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine



Karina + Bogdanel

Mergi la inceput