problema cu tampoanele

problema cu tampoanele | Autor: alexutza_V

Link direct la acest mesaj

Pana la urma tampoanele astea interne dezvirgineaza ca eu nu stiu ce sa mai cred.Aud ba ca da ba ca nu.Pana acum am folosit externe dar acum as vrea sa la incerc si pe astea.Nu stiu ce sa fac.Stiu ca nu mai e cazul multora dintre voi dar ma lamureste cineva!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

Chiar nu mai ai rabdare?....vrei sa le incerci, da' ce esti asa de curioasa? Nu dau "senzatii tari"...ci doar Sindromul socului toxic la unele persoane...
Daca dezvirgineaza sau nu???? poate da, poate nu...studiile care s-au facut spun ca himenul are un orificiu destul de mare ca sa poata fi introdus tamponul...deci teoretic nu...practic sa ne spui tu...

si BB Fulvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Din experienta mea, nu. Dar depinde de la femeie la femeie. Poti folosi modelele mini sau light si daca simti durere cind le introduci, renunta. Himenul tau poate fi mai rigid decit a fost la meu si atunci poti sa risti.
Si ca un sfat, tamponul intern trebuie introdus atit de adinc incit sa nu-l simti deloc. Daca il simti citusi de putin, nu e in regula. Unele au aplicator si te ajuta, dar la altele, tre' sa procedezi "manual".

Succes.

Si ai mare grija la ce spune teo mai sus, unele femei pot dezvolta sindromul socului toxic de la tampoanele interne. Dupa ce l-ai introdus pe primul, urmareste-te citeva ore. Daca cumva incepi sa te simti rau, sa faci febra sau sa ai o stare generala proasta, scoate-l imediat. Si daca e asa, din nefericire, nu le vei putea folosi niciodata.



Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

Dezvirgineaza sau nu, himenul e elastic si se adapteaza, se poate. Insa eu, la 16 ani, am avut o experienta tare neplacuta cu un tampon mini, care m-a dezvirginat "pe jumatate". L-am introdus si nu am mai putut sa-l scot. N-am dormmit o noapte de durere si nu mi-a dat prin cap sa merg la urgenta, am asteptat dimineata sa merg la doctorita mamei, care l-a extras si mi-a spus ca a rupt himenul.

Ai grija la tot, ia in calcul si posibilitatea asta, si SST-ul si mai ales trebuie sa ai si multa grija la igiena locala. In plus, nu e bine sa folosesti numai tampoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veve08 spune:

Eu zic ca in mare parte nu cred ca dezvirgineaza si eu am folosit in perioada aia din cate imi amintesc cele min i dar iti creiaza o senzatie de disconfort asa ca mai bine ai incerca sa le eviti.Plus ca la prima aplicare o sa ai mai mult de lucru.Iti urez succes si sa nu ai probleme cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Nu te supara pe mine, dar la doar 13 ani, nu cred ca e cazul sa folosesti tampoane interne, pentru ca in primul rand nu ai vaginul definitiv dezvoltat si e foarte probabil sa ajungi si tu sa nu mai poti extrage singura tamponul plin. Acesta aproape isi tripleaza volumul cand este plin, dupa aprox. 3- 4 ore. Si valabil pentru toate fetele, cele mai multe cazuri de rana pe colul uterin sau cervicita se fac datorita acestui tip de tampoane, pe care medicii ginecologi nu prea le mai recomanda. Oricum, la 13 ani esti doar un copil. Poti folosi foarte bine absorbante. Ciao

Mary si Anna (pisicuta lacomita)08.04.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Nu se stie daca are 13 ani...E o eroare la varsta...apare la multe persoane ca ar avea 13 ani. Si eu am folosit cand eram virgina si nu s-a intamplat asa ceva. In plus, nu pot folosi absorbante, ca nu suport si fac si alergie la ele. Pentru mine tampoanele sunt excelente si nu mi se par deloc incomode.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Eu nu stiu de vreo eroare legata de varsta, dar daca are o varsta asa de frageda, eu imi mentin sfaturile. Si eu folosesc tampoanele, dar nu le-am folosit virgina pentru ca vaginul difera de la o persoana la alta si nu doream accidente. Accidente au avut multe pustoaice, asa ca dupa parerea mea, pot fi evitate. Si chestia legata de rolul tamponului intern, mai ales cel tinut peste noapte (mai mult de 4 ore), in formarea unor rani la nivelul colului este cat se poate de reala si de serioasa. Eu am dat aceste sfaturi cu drag, pentru ca nu am uitat nimic din felul cum gandeam la 13 ani. Dar erau multe lucruri pe care consideram ca le cunosc si ma inselam.
Pa!

Mary si Anna (pisicuta lacomita)08.04.2006

Mergi la inceput