Dezvatatul de pampers

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Si mie mi s a intamplat cu fata asa cum spune Roxanaz, la 2 ani am lasat o efectiv fara pampers a facut pe ea de cateva ori, apoi fugea la olita . Noaptea am scult o s o pun la olita cam 2- 3 nopti, apoi suparata ca o scol a zis : lasa ma sa dolm ca nu fac pis. Si nu a facut . O puneam la culcare pe olita si peste noapte nu facea, doar dim la 7 cand se trezea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Fiica mea cea mica face peste zi pisu la olita , dar KK nu vrea sa faca nici pe WC , nici pe olita , ce sa mai povestim de faptul ca la somnul de amiaza si noaptea nici macar nu simte ca s-a udat , doarme mai departe linistita fara nici o problema . Cand simte ca ii vine KK imi spune " pune mami pampers , vine KK " . Am incercat tot felul de tactici , nu i-am pus spunandu-i sa mearga sa foloseasca olita sau WC-ul ( are capac moale micutz pe care l-am adaptat peste capacul normal ) , dar nu vroia , o lasam numai in chiloti , dar se ascundea de noi si facea KK pe ea . Daca nu facea nicaieri , atunci imi spunea seara ca o doare burtica , probabil din cauza ca se abtinea .
Acum are 2,9 ani si din 17 septembrie o duc la camin , numai ca mi s-a dat de inteles ca ar fi mai bine sa o dezvat de pampers , ca nu le prea convine .
Am folosit tot felul de tertipluri citite pe acest topic , dar nu functioneaza nimik la noi . Am cumparat paturicile acelea gen pampers , am lasat-o in chilotei , etc. , dar nimik .
Va rog sa-mi mai spuneti ce credeti ca r fi bine sa mai fac ca sa reusesc cumva sa o determin sa faca KK pe olita/WC . Acum sunt constienta ca la somnul de noapte sau de amiaza nu are cum sa se controleze , dar macar sa se ceara la Kk la baie .
Va multumesc si astept sfaturile vostre !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

anacezara,
kk la olitza sau la wc este si problema noastra mareeee. Si a mea fetita are 2 ani si 11 luni !
Pipi face la wc dar kk nu vrea, am reusit o data s-o momesc si s-o prind exact cind era gata sa faca, am pus-o pe olita, si a facut kk dar a inceput sa plinga ca si cum s-ar fi speriat. De atunci se ascunde mereu cind face kk si nu conteaza ca are chilotei pe ea asa ca prefer s-o tin in pampers cind stiu ca se apropie ora de kk, de obicei dupa masa cind isi bea laptele.

A doua oara a facut kk la cresa, saptamina asta si educatoarele mi-au spus ca iar a plins, parca e speriata de kk
Mi-au mai spus ele ca, din experienta lor kk e mai greu sa se obisnuiasca sa faca la wc sau la olita.

Am mai incercat o metoda: sa-i cumpar o jucarie speciala, o papusa mare sau altceva si sa-i spun ca o primeste dar trebuie sa faca kk la wc. N-a desfacut-o o saptamina, s-a uitat la ea, se mai ducea la wc dar cind venea clipa se ascundea si nu vroia in ruptul capului sa mearga la wc. Pina la urma am convins-o sa stea pe olita cind vedeam ca-i vine kk si sa desfacem papusa impreuna: ma gindeam ca o sa faca in timpul asta si nu va mai avea teama: ei bine n-a facut, am stat 15 minute cu ea , a timp in care am desfacut papusa dar kk n-a facut. A facut mai tirziu in pampersi...

acum astept idei si sper sa-i treaca frica asta de kk


-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns victoriamaria spune:

buna!
Sunt o mamica care va intelege perfect
Baietelul meu implineste 3 ani peste 3 saptamani si abia acum pot spune ca am scapat de pampers.
Operatiunea s-a intamplat in urmatoarea ordine, nici nu stiu daca am vre-un merit in asta:
- prima oara am scapat de pampersul de noapte, de aproape 3luni nu s-a intamplat nici macar un accident pe timp de noapta sau pa timpul somnului;
- etapa II am scapat de pampersul de pisu, in disperare(pentru ca facea pe el intruna si il lasasem fara pampers)l-am pus sa faca pisu in vana, a fost superincantat si treptat a inceput sa spuna cand vine pisu si sa faca la WC;
- etapa III pampersul de caca, deja de 3 luni nu i-am mai pus pampers chiar daca facea pe el, la inceput nu-l interesa ca-i murdar, stataea asa si nici nu recunostea ca a facut, treptat a inceput sa-l deranjeze, dupa ce facea nu se mai ridica, statea ciuci sa nu-l atinga caca, cum nu spunea si olita nu-l atragea l-am asezat pe reductor cu jucaria preferata in mana, sau cu ceva ce-si dorea toata ziua (de exemplu o stampila cu care se murdarea graoznic, dar ce conteaza) si nu primea decat atunci cand statea la WC; ei mimune ieri 06.09.2007 copilul meu mi-a spus pentru prima oara ca vine caca, hai repede la WC, imi vene sa sar intr-un picior.
Incercati faza cu jucaria la WC, la noi a functionat.
Succes si rabdare, pana la urma nici unul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

In week-end am lasat-o pe fiica noastra la bunici si cica bunica i-ar fi explicat cum sta treaba cu KK si s-a cerut tot week-dul la olita . Acum astept sa vedem azi daca se va mai cere sau nu ...
Cat despre pisu la somnul de amiaza si noapte tot asa zicea buni ca o trezea la 3 ore sa faca pisu si nu a facut deloc pe ea .... am incercat si eu azi noapte sa-i pun paturica aceea gen pampers , am lasat-o fara pampers , dar la 3,30 ea dormea uda si nu dadea semne ca ar deranja-o .... acuma sa pun ceasul sa ma trezesc din 3 in 3 ore imi este cam greu , avand in vedere ca dimi merg la servici , iar daca ma trezesc noaptea foarte greu reusesc sa adorm din nou .
Mai astept sfaturi din partea voastra !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Si noi avem marea problema a pampersului la somn. Cand e treaza e totul perfect. Face la olita de toate, nici un accident de circa 1 an si jumatate (fetita mea are acum 3 ani si jumatate).
Am incercat sa o las la somnul de dupa-amiaza fara pampers, zicandu-mi eu ca e scurt (2-3 ore) si poate se tine. Aiurea! Se trezeste dupa o jumatate de ora - o ora de somn, cere la olita dupa care nu mai vrea sa doarma.
Noaptea nu am avut curaj sa o las fara, dar trebuie sa-mi iau inima-n dinti si sa o fac si pe asta, sa-mi pun ceasul sa sune des, sa vad daca nu e uda. Nu cred ca noaptea s-ar trezi sa ceara, de multe ori nici apa nu cere, doar maraie in somn si se suceste in pat, o "servesc" eu cu apa, daca vrea bea, daca nu - nu.

Of! Eu tot asteptam sa se intample o minune si sa gasesc pampersul uscat dupa somnicuri (asa cum s-a intamplat o perioada de circa 2 saptamani, pe la 1 an si jumatate dar am ratat ocazia de a-i scoate pampersul).
Face pisu la olita inainte, uneori si dupa fiecare somn.

Metoda cu trezitul copilului si pus pe olita la X ore n-as incerca-o, a testat-o mama mea pe mine si nu a mers. Iar la somnul de dupa-amiaza, in 2-3 ore ce sa fac? Se trezeste ea oricum si nu-si mai face somnul. Daca nu poate tine in somn 2-3 ore la pranz, ce-ar insemna noaptea? Sa se trezeasca de 3-4 ori pe noapte? Cand e treaza poate sta si cate 5 ore fara pishu. Dar in somn nu.

Uf! Cred ca iar o bat la cap pe pediatra. Ea imi spune ca pana la 4 ani e normal, dar eu vad ca in jur de 3 ani majoritatea copiiilor sunt "rezolvati".


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98766" target="_blank"> Bazar pentru Alex, un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

adio pampers
mary_ary
Buna,

Alexandra are 2 ani si 1 luna. De aprox 3 saptamani nu mai purtam pampers ziua. A ajuns sa zica cand vrea pipi si caca.
Ce fac mai departe? Cum o dezvat noaptea? Am auzit o varianta: o trezesc noaptea si o duc la wc. E ok?
Astept cu interes sfaturile voastre!

Mersi anticipat,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyandreas spune:

dragele mele,problema la noi este urmatoarea:andreas are 2 ani si 5 luni si nu face nici pisu si nici kk decat in pempi.este vina mea ca la 1 an de zile cerea olita si acum nu sta pe ea,mai ales ca e si constipat.am incercat sa-i dau ceva,orice,dar sta pana in momentul cand isi atinge scopul dupa care se ridica.cum sa-l dezvat?ajutati-ma sa nu dau faliment!gaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Noi l-am dezvatat renuntind pur si simplu la pampers (la doi ani jumate) Nu i-am mai pus, i-am explicat ca are chilotei pe el si o sa se ude si din jumatate in jumatate de ora il duceam la WC. Evident ca au mai fost si accidente, dar s-a dezvatat foarte repede. Totul e sa nu va speriati ca s-ar putea sa scape pipi prin casa si sa ignorati disconfortul. Cred ca daca nu-i scoteam scutelecele ar fi facut pe el si pina la 5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

s-a racit afara.. chilotel, pantalon mai grosut, pantalonul bagat in sosete... vbc u el ca de acuma nu mai apre pampers... pus la olita sau la wc cu capac de copii din 30 in 30 min, intrebat mult vrei la baie, .. dupaia din ora in ora.. si tot urci timpul cand vezi progrese. cu rabdare se rezolva totul
- nu zbiera, nu urla, nu pedepsi, nu certa copilul daca are accidente.. sunei e ok, se intampla next time anunta din timp... eventual o recompensa daca face o zi intreaga la oala fara accidente.


quote:
Originally posted by gabyandreas

dragele mele,problema la noi este urmatoarea:andreas are 2 ani si 5 luni si nu face nici pisu si nici kk decat in pempi.este vina mea ca la 1 an de zile cerea olita si acum nu sta pe ea,mai ales ca e si constipat.am incercat sa-i dau ceva,orice,dar sta pana in momentul cand isi atinge scopul dupa care se ridica.cum sa-l dezvat?ajutati-ma sa nu dau faliment!gaby



Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput