analize gratuite 1data/an,stie cineva?

analize gratuite 1data/an,stie cineva? | Autor: babyyy

Link direct la acest mesaj

Am auzit de la o cunostiinta ca 1 data / an , mai exact in luna in care esti nascut , poti primi analize gratuite de la medicul de familie.Este adevarat?Daca da cum trebuie sa procedez si care ar fi analizele gratuite pe care ar putea sa ti le dea dr. de fam? va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

Stiu si eu ca asa e normal si legal... Nu stiu insa care sint analizele care se pot face.
Noi facem bunicilor in fiecare an in luna nasterii, gratuit si inca o data la 6 luni cu plata.


"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Medicul de familie al sotului meu asa procedeaza.
Isi suna pacientii in luna care s-au nascut pt ai chema sa le dea trimitere pt a-si face faca setul de analize anuale. Problema e sa gasesti un laborator care sa faca gratuit aceste analize. Multe dintre ele isi termina fondurile dupa primele luni ale anului.
Cateva din analizele de care imi amintesc: VSH, sumar urina,calcemie, TGP, TGO, colesterol, trigliceride,glicemie, ...

kiss

Anumita muzica se asculta cu vantul in fata! si degeaba lasi in jos geamul de la masina ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

La medicul de familie la care se sunt se face recoltarea o data/an de la fiecare pacient si apoi ei le trimit la spital si ne aduc rezultatul imprimat, sunt destul de multe analize care se fac, nu le pot enumara dar sunt cele obisnuite care vizeaza colesterolul, glicemia, calcemia, hemoglobina etc.



If you don't stand for something, you'll fall for anything.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Dap, si noi ne "vizitam" medicul de familie in luna in care suntem nascuti, si ne da trimitere pt analize. Nu stiu sa`ti spun exact denumirile analizelor, dar e vb de urina si sange (cel putin mie asa mi`a dat pana acum). Si, in caz ca vroiam neaparat, imi dadea si trimitere la altceva...

Partea nasoala este ca laboratoarele sunt in general suprasolicitate. E greu sa gasesti unul care mai face analize gratuit. Anul trecut cand am vrut sa ma duc, mi`au spus "avem programari pana in octombrie"... Presimt ca si de data asta o sa patesc la fel - eu sunt nascuta in august si chiar ma gandeam sa o vizitez pe Dna doctor zilele astea...

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Si eu imi aduc aminte cand eram la doctorul de familie imi faceam o data pe an analizele si specifica de preferinta in luna in care esti nascut dar nu era obligatoriu.cred ca asta depinde de la medic la medic.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

dr meu de familie face analizele la cerere, nu neaparat in luna in care m-am nascut. merg si-mi recolteaza sange, iar apoi merg dupa rezultate. o data pe an gratuit.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

nu stiam asta , ma bucur ca mai exista ceva gratuit in tara asta.ma interesa pt bunica mea care isi serbeaza ziua de nastere luna aceasta.deocamdata eu nu am nevoie pt ca oricum le fac ,,, sunt gravida.pupici multi si multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiar spune:

medicul de familie are dreptul sa dea o data pe an analize gratuite (de regula in luna in care esti nascut)si la bonlavi cronici de 2 ori pe an.Exista un set de analize care se fac gratuite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Medicul de familie stie setul de analize pe care il are prins in contract cu casa,eu am o cunostiinta la Casa de asig.de sanatate Bucuresti si asa mi-a spus ca prevede legea,si avem si alte drepturi dar uni medici de familie...

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Da, o data pe an sunt gratuite analizele de sange, urina.
Eu stiu ca Romar-ul lucra cu statul (adica analize gratuite).
Nu stiu cum e cu programarile, cred ca dureaza.

Ana

_
Annablue si Adita(1.11.2002)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

fotografii cu noi

coafura preferata

Mergi la inceput