Pregnyl - ce rezultate?

Pregnyl - ce rezultate? | Autor: irinacodrina

Link direct la acest mesaj

Fetelor care ati facut tratament cu Pregnyl... Ce rezultate ati avut?

Eu fac de 2 ani si jumatate tratament, am luat initial duphaston, de cateva luni a schimbat pe Utrogestan. Luna trecuta am facut 3 injectii cu Pregnyl, si mi-a fost foarte rau, acu astept rezultatele. Ce sperante pot sa imi fac?

V-am pupat

Irina Codrina, Suceava

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns trust spune:

Nu vreau sa te dezamagesc dar eu tocmai am avut un esec cu pregnyl-ul.Pentru prima data am facut stimulare cu pregnyl o injectie de 5000 dar nu s-a intamplat nimic.Dar poate ca la tine va functiona.La mine a fost prima luna de stimulare si a am dat gres.Luna aceasta am facut pauza iar luna viitoare ramane de vazut.Curaj ca Domnul ne va ajuta si pe noi.Trust

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Ce tratament cu Pregnyl????? pen' ce? c adoar nu s-a reinventat medicina intre timp... irina codrina, da niste detalii ca nu-i bine ceva...

Trust, stimularea se face cu clomifen (clostilbegyt sau clomid) si pt spargerea foliculului se face o injectie cu Pregnyl. Deci nu avea ce sa se intimple in afara de "poc"!


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Fetelor, Trust si Irinacodrina, cred ca sunteti in eroare. Pregnylul nu e un "tratament" miraculos cu care sa ramaneti insarcinate. Pregnylul se administreaza pe ultima suta de metri inainte de ovulatie, pt spargerea foliculilor ( si o eventuala maturare a lor). Asa ca nu e nici un tratament. Iar 3 fiole pregnyl m-au lasat masca. Nu s-a spart foliculul dupa primele administrate sau ce?!

Si oricum pregnylul asta mi se pare ca se administreaza cu prea mare usurinta. Inteleg acolo unde nu se sparg singuri foliculii, chiar e indicat, dar daca ovulezi fara ajutor luna de luna, de ce se mai da pregnyl?! De ce nu e lasat organismul sa-si faca singur treaba daca si-o face fara pregnyl?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinacodrina spune:

Multumesc de raspunsuri, fetelor.
Pregnyl-ul se face in serii de cate 3, am citit si prospectul, e pt.spargerea foliculului, dar si in faza luteala. Mie mi le-a prescris in zilele 12-14-16, doza max.de 5000. Atat dr.cat si farmacista pareau foarte optimiste.
Deocamdata sunt in ziua 31, fara ciclu. Apropos, fara tratament, ciclul meu este total anapoda, adica ba prea rar, ba prea des. Acum fac lunar tratament cu utrogestan. Cauza infertilitatii: uter mult prea mic, si retrovers. Trompele sunt OK, desi lungi si subtiri.
Luna asta am patat in zilele 24-25, si ieri foarte-foarte putin, maro.
Ziua 30 - test negativ.
Oricum, ma simt ingrozitor de rau.
Cat despre usurinta cu care mi-a dat sa fac pregnyl... eu am hotarat sa continui tratamente doar pana la sfarsitul anului, apoi renunt. asa ca , pe ultima suta de metri, am cerut sa incercam tot ce se poate.

Irina Codrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Irina, cand am spus de usurinta cu care se da pregnyl nu m-am referit la tine, ca nu stiam problemele tae. Am spus ca in general se prescrie pregnyl la toata lumea, fara sa se urmareasca daca ovulezi si singura intai. Ca daca ovulezi singura de ce sa mai faci pregnyl?! Ma rog, asta e parerea mea.

De serii de cate 3X5000 nu am mai auzit, e prima data. Ciudat...Dupa aceasta serie ai mai fost la eco, ai ovulat? Uterul retrovers nu e o problema, poate doar ca e prea mic, nu stiu, dar nici asta nu prea cred...In alta ordine de idei, stii cand ai ovulat? Ca sa calculezi cand ar fi corect un test. In plus cum ai luat utrogestanul, ca tot DUPA ovulatie se ia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relya spune:

irinacodrina, nu te-am vazut de mult pe DC !!! Vad ca te-au lamurit fetele ce e cu pregnylul...asa ca , pentru o mica barfa, te asteptam aici :
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80314

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinacodrina spune:

Eseea, utrogestanul il iau 16-25 , 10 zile /luna, impreuna cu Magne B6 2 /zi, vit A, vit E cate 1/zi.Pregnyl-ul chiar se prezinta in cutii de 3 fiole, si asa se si fac, din cate am citit eu acolo, zilele le stabileste medicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Tratamentul pare f bun in conditiile in care ovulezi in ziua 14. Dar vitamina A?? Eu stiu ca e interzisa in sarcina, asa ca nu cred ca e bine in per de dupa ovulatie! Stiu ca pregnylul e in cutii cu 3 fiole dar nu se fac toate deodata. Ai grija, ca e f ciudat. Poate la o stimulare mai puternica sa se dea 2, adica 10000 ui, dar 3 nu am auzit!

le las si pe celelalte fete sa spuna, ca am monopolizat discutia.

Bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Irina, imi trebe emoticonu de pus cenusa in cap. Nu s-a reinventat medicina, am ramas io in urma .
Am citit prospectu' si m-am lamurit.
Oricum, ca explicatie pt reactia mea, trebuie sa-ti spun ca este o metoda neconventioanla de tratament. Schema clasica e stimulare cu clomifen, una bucata injectie pregnyl si apoi utrogestan. Si nu neaparat pt stimulare, ci si pentru cicluri anovulatorii, asa cum banuiesc ca ai tu, dupa cum zici ca fara tratament ai un ciclu total anapoda.
La reactii adeverse sint multe belele, poate de aici si starea de rau pe care o simti. Uite, www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=1937" target="_blank"> aici am citit.
Poate ar trebui sa incerci altceva, totusi...


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Mea culpa Irina atunci...oricum, nu am mai auzit de tratamentul asta, nu ovulezi sigur fara el? In orice caz, mi se pare mult...te-ai simtit si rau... Acum macar ai ovulat sigur?

Mergi la inceput