Endometru,ovulatie,monitorizari,TB,gravi 134

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

CLAU sper sa se prinda o mogaldeata la tine in burtik.

eu azi ma apuc de stimulare...ca vaz ca nu tine treaba asa...naturel...te pupik si abia astept sa treaca o saptamana sa ne povestesti de simptome...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:


OANA, merci de gandurile bune. Si eu sper la o mogaldeata...

Iti urez mult succes cu stimularea si astept vesti bune de la tine. Da? Apoi mergem impreuna la odisee!!!!!

Pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:


Fetelor, cam la cate zile dupa ovulatie se intaresc sanii? Eu Z 15, sani moi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Buna dimineata fetelor si bine v-am gasit la capitol nou! (Tabi,sa fie cu noroc si sa ne iei pe toate la ,ok? )
sa va povestesc ce bucurii am trait in ultimele 24 de ore ca trebuie sa le impart cu cineva si daca nu cu voi,prietenele mele,atunci cu cine? (sper sa-mi fie iertat off-topicul)

Ieri am sarbatorit aniversarea noastra cu numarul 6 si am vrut sa evadam un pic din orasul asta apasator si canicular,sa mergem la munte si la racoare si sa fim "numai noi doi si cerul".... Asa ca ne-am suit in masina si am plecat spre Brasov cu emotii mari in privinta drumului si mai ales a traficului pe Valea Prahovei. Spre foarte placuta noastra surpriza drumul a fost foarte bun si neaglomerat asa ca am ajuns repede la destinatie (culoarul Rucar-Bran).
Si aici incepe sirul de "evenimente". Am vizitat cetatea Rasnov care are in mijloc o veche biserica catolica.Pe pertetele exterior se afla un mare si foarte frumos crucifix din lemn. Sub acel crucifix ne-am promis unul altuia ca asta va fi ultima aniversare pe care o petrecem singuri,la anul vom fi in trei!.De acolo am plecat la Bran unde chiar la poalele castelului am vazut un cuib de barza!!! Gol,ce-i drept dar am fost asa de bucuroasa ca i-am gasit in sfarsit "adresa" ... De ani de zile ma uit dupa berze si n-am vazut nici tipenie desi stau in Baragan,la ele acasa asa ca m-as fi multumit si cu un cuib....Dar la plecarea din Bran,in timp ce eram cu gandul ..aiurea am vazut pe camp 2 berze!!! In carne si oase! Nu-mi venea sa cred!!! Am tipat odata de l-am si speriat pe sotzul meu care era la volan. Pacat ca n-am avut unde sa oprim sa le facem poze! O jumatate de ora am bazait de fericire dar cu gura pana la urechi,nu-mi puream strerge un zambet de pe fatza dar nici sa-mi opresc lacrimile din ochi! De ani de zile pandesc barza si acum vad doua de-odata!! Bineinteles ca am si uitat cat de suparata am fost pe ele! Doamne,cred ca nici daca as fi vazut o "Barza" din aia din plic cu doua liniute nu as fi fost mai fericita ca in momentul ala!
La intoarcere ne-am oprit in Poiana Brasov,pe care n-o mai vazusem de multa vreme...Acolo,plin de nunti! Am intrat intr-o bisericuta de lemn in stil maramuresan,am spus o rugaciune si m-am inchinat la icoana Maicii Domnului pe care am rugat-o sa se indure de noi si sa ne ajute sa avem un bb. La iesire un nene mi-a intins o iconita.Cand ma uit la ea era Maica Domnului cu lacrimi in ochi!! M-am uitat nedumerita la el si mi-a spus ca e un dar! Eu l-am considerat un semn! Am fost asa de impresionata de gestul lui,mai ales ca venea intr-un moment atat de special pentru noi...

Per total,bilantul unei zile de vis suna asa: am vazut doua berze,cinci mirese,trei gravidutze si o gramada de bebei! A! si doua focuri de artificii cand ne-am intors aseara in Bucuresti,care sunt convinsa ca erau trase in cinstea noastra!
Doamne,de ce s-a terminat ziua de ieri?
Am venit cu "bateriile" incarcate si cu speranta ca poate,de-acum nu ne va mai ocoli norocul!
Ceea ce va doresc si voua!
Va pupic pe toate si va doresc un sfarsit de weekent minunat si o saptamana ...racoroasa!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Mishulina, parca as fi citit o poveste, asa frumos a fost! Sa dea DD sa fie intr-un ceas bun! Tare bine ca mai exista si zile din astea, altfel...cred ca nici nu stiu cum am putea merge mai departe!...

Clauclau, la mine stiu sigur cand se termina perioada fertila (nu vb. neaparat de ovulatie, ci si perioada de dupa...) pentru ca mi se umfla sanii si incep sa fie durerosi de numa'!...Dar asta e la mine, nu e obligatoriu...Asa ca doar tu poti sti cum reactioneaza organismul tau...Urmareste cateva luni, noteaza pe un calendar si o sa iti dai seama...Plus ca nu e obligatoriu ca o luna sa semene cu alta...Dar eu sper ca nu-ti vei mai face astfel de probleme prea curand...o as fii prea ocupata cu o burtica cu in ea

Oana, multa bafta cu stimularea! Pentru mine e o dovada de curaj si daruire faptul ca multe fete fac stimulare...Eu nu pot, n-as putea, mi-ar fi groaznic de frica....Asa ca va admir!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:


MISHULINA, ai avut o zi foarte frumoasa, ma bucur pentru voi, inseamna ca v-ati incarcat bateriile, nu gluma! Cred ca o sa fie cu noroc, ai avut atatea semne...

ADELAMARIA, vrei sa spui ca la tine dupa ce se termina perioada fertila incep sa te doara sanii? E un semn excelent de cunoastere pentru tine. Mi-ar placea sa-mi cunosc si eu asa bine organismul. Daca ar fi sa fie la fel ca la tine, ceea ce e putin probabil, ar trebui sa in continuare. Cred ca asa am sa fac. Dar eu sunt singurica pana diseara

CLAU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Da, Clau, la mine asa e...sau cel putin asa cred...Monitorizare ecografica am facut o singura data, dar in rest am invatat sa fiu atenta la semnalele corpului meu...Acum, ce sa zic, e f. posibil sa ma insel...Dar la mine asa se intampla in fiecare luna: imediat dupa ce dispare mucusul "albus", apar durerile de sani...La inceput mai slabe, apoi...teribile...Asta e! Ar trebui sa mai fac un control, sa vad ce se intampla...Eu am primit diagnostic de mastoza fibrochistica, asa ca...poate de asta reactioneaza mai puternic sanii mei......In primele luni, ma bucuram, credeam ca e semn de sarcina, acum......Am ajuns sa cred ca daca oi ramane gravi, n-o sa ma doara sanii deloc ...Si dr. mi-a zis acum cativa ani ca sunt sanse sa scap de durerile astea dupa o sarcina, cica se regleaza hormonii...Atunci am zis ca ce stie el, acum...as vrea sa vina bebe si la mine si nu vine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

ADELAMARIA...stimularea in cazul unui cm normal intr.adevar e fara sens.dar la mine sunt mai multe probleme...am plecat de la amenoree...am ajuns cu chiu cu vai la un cm care vine singur fara pastile,neregulat,dar ovulatia e ca vai de ea.uneori cred ca lipseste.in cazul meu stimularea e o optiune normala,chiar daca efectele sec,sunt.

CLAU nu la fiecare om organismul reactioneaza la fel.iar la cm tau regulat de 25 z,cred ca ai intrat deja in faza luteala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:


OANA , si eu cred ca sunt acum in faza luteala pentru ca temperatura a crescut destul de mult, azi 37.2
Intr-adevar Oana, la tine e o optiune normala cu stimularea, daca ai probleme cu cm si altfel nu se rezolva. Eu iti urez mult succes si sunt alaturi de tine. Sa ma ti la curent.

CLAU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Buna fetelor,
Nu am mai intrat pt ca vineri seara am plecat la socrii langa Ploiesti. I-am spus pe drum de analize pt ca era singura cale sa ma asculte si sa nu fuga.i-am explicat mai bine de jumatate de ora tot ce stiam si eu de la voi, si parea ca intelege. I-am spus ca as vrea sa fac si o histero pt a avea mai multe sanse, si i-am explicat ce implica histero pt mine.
Apoi a devenit tacut, nu m-a mai intrabat nimic si eu am lasat-o asa cum a picat. Ieri noapte am venit acasa si pe drum i-am spus ca vreau sa sun la Bucuresti pt o programare, dar nu mi-a spus nici da, nici nu. I-am spus si cat costa si toate astea. Nu cred ca am facut bine dar i-am spus ca se poate face inseminare si cu donator necunscut, si nu cred ca i-a picat prea bine.
De dimineata l-am intrebat daca vrea ca maseuza mea sa ii faca reflexoterapie, pt ca am inteles ca face bine, si mi-a spus un nu hotarat. Asa ca m-am suparat si i-am aratat rezultatele analizei si le-a aruncat cat colo. Mai tarziu am incercat sa il linistesc si sa ii spun ca rezolvam noi si problema asta si m-a repezit furios.
Maine ma duc la o prietena de a mea care are un plafar si vad ca imi da sa ii dau, si ce iau si ot mine. Si daca nu vrea sa le ia o sa ii spun fffffffff clar ca eu fac IAD fie ca ii place, fie ca nu.
Si acum sa va raspund la intrebari: recoltarea am facut-o vineri dimineata si in 30 de minute am fost la centrul medical. Centrul unde am facut analiza este cel mai bun de la noi din oras si nu dau gres la analize. Ce ma doare cel mai tare este ca sora mea cand a aflat mi-a spus ca era singura ca el este steril si ca este numai vina lui.
Cam atat pt azi, intru maine si va spun mai multe.
Va multumesc mult de tot pt suport pt ca altfel cred ca as fi luat-o razna.
Mishule, imi poti da un PM cu ce tratament face sotul tau?
Amely, multumesc mult de tot, discutia cu tine m-a ajutat sa inteleg cum sa ii dau vestea.
Va pup pe toate


catalina

Mergi la inceput