Toaletele de la hoteluri

Toaletele de la hoteluri | Autor: Karina

Link direct la acest mesaj

Am si eu o curiozitate, pt. fetele exagerate de pe DC . Pe cele care ma considera deplasata, le rog sa nu-mi raspunda

Cum folositi toaleta in hotelurile din strainatate ? Ca la alea romanesti m-am lamurit: dezinfectez baia in 95% din cazuri.
Va intreb, ca eu in fiecare an cind plec in CO, plec cu sticla cu clor dupa mine, cu servetele antibacteriene, etc.
Anul asta plec in Bulgaria si ma intreb daca sa plec in mod obisnuit cu tot arsenalul in dotare , ca sa pot folosi toaleta ca pe cea de acasa.



Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine



Karina + Bogdanel
Imnul lui Irinel

Semneaza protestul Maxim impotriva pedofiliei prostului-gust

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

De ce nu pleci cu capacul personal ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Pleaca cu tot arsenalul. Si eu sunt defecta din acest punct de vedere, am fost in Italia, Grecia, Austria cu sticla de Domestos dupa mine, oricum pe capac pun o rola de harte, ca sa fiu linistita. Mai dezinfectez robinetii si clanta.
Pe de alta parte Guestus are dreptate, se simplifica problema.
Vacanta placuta

Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by Guestus

De ce nu pleci cu capacul personal ?

NTz ! Daca nu dezinfectezi si WC-ul, se iau microbii pe capac si cum kupilu' si sotul din dotare pun mina sa ridice capacul... Si sincer, decit sa car un capac de WC, mai bine car o sticla de clor si servetelele aferente.

NinaR ma bucura ca nu sint singura in exagerarea mea. Si io dezinfectez toaaaaaata baia, inclusiv dus/cada, peretii pina la nivelul robinetilor. Iau o sticla de plastic de 2 litri, pun un litru de clor si restul apa, ii fac o gaurica in capac si stropesc tot . Iar clanta o sterg cu servetele umede sau cu spirt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Fata mea, chiar ca esti exagerata. Tu pleci in concediu, sau sa faci curatenie?

cicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by cicina

Fata mea, chiar ca esti exagerata. Tu pleci in concediu, sau sa faci curatenie?

Cicina, multumesc. Dar spune-mi ceva nou, sau mai bine raspunde la subiect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Bineinteles ca dezinfectez toata baia, in plus nu dorm pe lenjeria de la hotel. Am lenjerie de vacanta. Sotul meu nu ma intelege si ma critica mereu. Oricum asa voi proceda in continuare pentru linistea mea.

Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Vrei sa raspund la subiect? Bine. Eu cand ma duc in vacanta, nu mi-am pus niciodata problema asta pentru ca sant femei de serviciu care dau camera "la cheie" , desinfectata si eventual gasesc in baie si "copriwater" din hartie. Acum depinde in ce pensiuni te duci tu, ca la hotel au obligatia sa dezinfecteze si dupa o zi de stat acolo. Vezi tu daca e necesar sa-ti iei si clorul dupa tine, in avion nici n-ai voie cu substante de genul asta.

cicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Si eu am incredere in hotelurile din afara, rar de tot am avut surpize neplacute...
In Romnia da, la mare plecam cu Domestosu' dupa mine, caci era necesar.
Iti dau yo solutie, mergi cu incredere, eventual pune pe capac un ziar/revista de-al sotului

Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Mey, dar ce hotel e ala, de va trebuie atatea in dotare? De ce mai mergeti la hotel atunci? Sa nu uiti sa iei si detergent de vase, sa speli si tacamurile inainte de a lua micul dejun.

Eu la nici un hotel nu am avut nevoie de detergenti sau lenjerii. Intr-un timp luam cu mine prosoape, dar am renuntat si la ele, ca nu avea rost.



Alina



In der Ruhe liegt die Kraft! - In calm sta puterea! (proverb german)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Ca de obicei primesc raspunsurile nesolicitate: am scris clar ca cele care ma considera deplasate, le rog sa nu-mi raspunda.
Care e obligatia lor e una, ce fac e alta. Si ma interesa concret cazul Bulgariei, ca Bulgaria e cam ca Romania si in Romania am avut muuulte surprize, mai ales la mare.
Si merg la hotel, ca doar am scris clar in titlu.

In fine, va multumesc oricum

Mergi la inceput