probleme cu BRD-ul....

probleme cu BRD-ul.... | Autor: morena06

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Citesc cu interes de ceva timp subiectele dezbatute si m-am gandit sa va cer si eu o parere in legatura cu o problema legata de-un card avut la BRD ... si de incompetenta celor de acolo.
Povestea mea pe scurt e urm;
- mi-am facut un card de debit (de pe care poti retrage in limita sumei depuse in cont) la BRD in 2001. In respectiva perioada mi se alimenta contul de cineva din Botosani, iar eu retragea banii din Piatra neamt. Din greseala unei operatoare a bancii, contul a fost alimentat cu o suma mai mare. Suma alimentata a fost retrasa de mine. Ulterior banca si-a dat seama de gresela, si-a efectuat stornare, situatie in care contul a intrat pe credit (situatie anormala, tinand cont ca acel card era de debit). N-am fost anuntata, banca percepand dobanda la "credit" (ajungandu-se de la suma de 150 ron la 460ron in 2005); in 2003 cardul a expirat ... Si finalul .. incercand sa-mi fac un credit am descoperit ca sunt in baza de date a Biroului de Credit !!!!! Stupoareeee .... Am achitat suma ..desi nu era greseala mea ... dar ... situatia a ramas aceeasi ... banca mi-a acordat un credit, recunoscandu-si vina, dar problema e ca nu pot accesa nici un alt credit, la nicio banca timp de 7 ani!!!!

A mai patit cineva asa ceva ?? Cum sa procedez sa nu mai figurez in baza de date a Biroului de credit???


Astept parerile voastre,
CRISTINA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Si noi am avut probleme cu BRD-ul, cu un card de credit pe care l-am lichidat;culmea e ca nu am fost anuntati ca va ramane deschis contul respectiv si ne-am trezit ca avem de platit oarece comisioane de administrare... Am aflat in ultimul moment si am reusit sa evitam intrarea in baza de date...
In cazul tau, ce sa spun, din nefericire legea este de 3 lei... N-ai alta sansa de a iesi din baza de date decat sa faci taraboi la banca si ei sa solicite scoaterea ta de pe lista neagra (pentru ca oricum s-a produs din vina lor).
Bafta!

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Nu poti face nimic ca sa fii stersa din baza de date. Iar ei au procedat firesc.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

ma gandesc probabil daca ii dai in judecata si obtii o sentinta, asa se pote sa fii scoasa din baza de date respectiva....



No, vidiazni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

Poti solicita bancii o adresa oficiala din care sa rezulte caracterul intamplator al inregistrarii tale in baza de date determinate de eroarea de inregistrare in contabilitate provocate de angajatul lor, faptul ca nu ai fost atentionata cu privire la existenta unui debit pe numele tau determinat de stornarea efectuata fara consimtamantul tau si care sa ateste ca excluzand acest incident izolat esti un client corect.
Din baza de date nu poti fi sters 7 ani de zile decat daca BRD-ul solicita Biroului de Credit acest lucru in mod expres, recunoscandu-si greseala, dar ... problema este ca tu chiar datorai acei bani!

Mergi la inceput