Paralizie din cauze psihice???

Paralizie din cauze psihice??? | Autor: alina023

Link direct la acest mesaj

Cumnata mea are aceasta mare problema. De doua saptamani nu-si mai simte toata partea dreapta (mana, picior, jumatate din fata). Abia mai merge, abia mai vorbeste (are si limba amortita), este f speriata. De la o zi la alta starea ei se agraveaza, vizibil.
La urgenta i s-a spus ca este de competenta unui neurolog, la neurolog i s-a spus ca este de competenta unui psihiatru.... A fost plimbata de la un medic la altul timp de 2 saptamani, fara ca macar sa i se faca vreo investigatie, doar control...cu coordonarea degetelor si a vederii... Mi se pare absurd si strigator la cer ca unei femei de 28 de ani, care se vede clar ca este aproape paralizata, sa nu i se faca investigatii si sa fie trimisa direct la psihiatru. Stiu ca mai intai se elimina posibilele cauze fizice, apoi se ia in calcul si latura psihica.
Este adevarat ca ultimile luni ai fost mai grele pt ea, are un bebelus de 7 luni, dar oare stressul si oboseala pot fi cauzele unei astfel de manifestari? Si este normal ca nimeni sa nu ii faca o tomografie, o analiza...ceva???

Sunt tare ingrijorata pt ea iar ea este foarte speriata. Maine are programare la psihiatru si asteptam cu mare nerabdare un verdict, dar parca totusi ceva nu este in regula in reactiile acelor "medici".

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Nu vreau sa te sperii, insa am avut o asemenea situatie in familie. La fel, a fost trimisa de la neurolog la psihiatru, pentru ca simptomele au debutat brusc, dupa o sperietura foarte mare (cutremur).
Un alt neurolog, responsabil de asta-data, a procedat la investigatii serioase si diagnosticul a fost clar: tumoare.
Nu vreau sa continui povestea, nu este una fericita, dar pot sa spun ca in majoritatea cazurilor se poate interveni chirurgical, cu rezultate foarte bune.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Sa faca urgent un RMN (rezonanta magnetica) eventual si cu contrast.
Poate incerca si un TAC dar am inteles ca nu e la fel de precis.
Lona, ce tip de investigatii i s-au facut rudei voastre.
Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Fetelor, va multumesc din suflet pt raspunsuri. M-au speriat si mai tare, dar prefer sa fiu speriata si sa se dovedeasca a fi fost ceva mai putin grav.

Va rog mult de tot, recomandati-mi un medic bun. Efectiv nu stim la cine sa mergem cu ea. Nu mai avem incredere in nici un medic despre care nu stim nimic.

Situatia se agraveaza de la o zi la alta. Azi nu se poate ridica din pat. Unde sa mergem??? La urgenta nimeni nu ii face nimic. Ori noi suntem de pe alta planeta, ori ei...

Avem mare nevoie de ajutor, va rog din suflet. RMN-ul am inteles ca se face cu programare de 2-3 saptamani. Unde il poate face? In ce conditii?


POate ar fi mai bine sa postez un subiect la generale?

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Alina, daca nu vine mutat subiectul asta, deschide tu unul la 'Clinica virtuala' si intreaba de un neurolog, sau mai bine un neurochirurg bun.
Mult succes si sanatate ii doresc cumnatei.


Mergi la inceput