Lista neagra pt intrarea in Anglia

Lista neagra pt intrarea in Anglia | Autor: mess0804

Link direct la acest mesaj

Am auzit la stiri ca Anglia a facut o lista neagra pt intrarea cu cei care nu vor putea intra dupa intrarea in Uniunea Europeana... si ca pe ea sunt si cei carora le-a fost refuzata viza vreodata. E posibil asa ceva? Mie de exemplu mi-au refuzat viza ca "stiu suficienta engleza si nu mai am motive sa invat engleza, daca vreau s-o imbunatatesc sa fac un curs aici in Romania"... Pt ca taxa de viza e 5 mil. si pt ca am inteles ca daca te refuza o data te vor refuza din nou aproape sigur, nu mi-am mai incercat norocul... asta inseamna ca de acum nu voi avea dreptul la libera circulatie?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Am auzit si eu stirea si imi puneam aceleasi intrebari. Nu am solicitat vreodata viza, dar nu mi se pare deloc corect ca solicitantii de vize carora li s-a refuzat viza, de exemplu cazul tau mess0804, total inofensiv, sa fie pusi pe picior de egalitate cu cei care au comis fapte reprobabile!

Nu credeam ca sunt atat de obtuzi, poate ca vor revizui hotararea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Britanicii sunt mai mult decat absurzi. Isi rezolva problemele consulare in parcarea de vis-a-vis de ambasada. Si toti cei ce au trecut pe acolo, il cunosc probabil pe personajul Aurel, supranumit si dl Stafie: probabil e foarte nefericit ca toata ziua trebuie sa se poarte mizerabil cu concentatenii lui. Am numai lucruri rele de spus despre ambasada majestatii sale si nu m-ar mira sa continue sa fie rigizi si dupa 2007.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Pe unde umbla Irina noaptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

Mess nu cred ca e cazul sa iti faci probleme, pentru ca acea lista se refera doar la acele persoane care au comis infractiuni pe teritoriul Angliei. Nu este cazul tau. Sunt extrem de scortosi dar nu sunt imposibili. O sa vedem cum evolueaza toata povestea cu vizele pt Romania si Bulgaria. Desi eu sunt sigura ca dupa intrarea in UE nu se vor schimba lucrurile in sens favorabil. Vom putea calatori in Anglia, dar nu vei avea drept de munca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Eu sper sa nu fie chiar asa absurzi... totusi nu ar trebui oficialitatile romane sa se sesizeze daca ni se va ingradi dreptul la libera circulatie? Pt. viza turistica pana acum te refuzau daca nu aveai carte de munca pe durata nedetreminata, daca se poate si locuinta si cat mai multe dovezi ca te intorci (copil lasat in tara, etc)... De acum sa presupunem ca ai banii (i-ai castigat muncind, insa pe perioada determinata) si vrei sa calatoresti nu ai voie? (esti considerat vinovat pana la proba contrarie?)

Nu stie nimeni mai multe detalii despre lista de indezirabili?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

Uite aici articolul ...nu dau multe detalii
http://www.hotnews.ro/articol_52870-Londra-se-teme-de-imigrantii-romani.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:


Poate spun astia la stiri prostii... din ce am citit pana acum in ziarele de pe net:

"Oficialii de la Londra, scrie „The Sunday Times”, au alcatuit deja „un index de avertizare” confidential, care contine numele cetatenilor din cele doua tari, suspectati de implicare in activitati criminale sau ca ar reprezenta un risc la adresa securitatii."

www.expres.ro/article.php?artid=266254" target="_blank">evenimentul
www.adevarulonline.ro/2006-07-24/Externe/britanicii-asteapta-aderarea-a-45-000-de-infractori-romani_192340.html" target="_blank">adevarul

si din strainatate:

"the government had compiled the "warnings index" from the records of Bulgarians and Romanians who had tried to enter Britain illegally in the past, or were thought to be involved in organised crime."
aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Am gasit si eu un articol pe aceasta tema:http://www.9am.ro/revistapresei/International/39159/Ilegalistii-romani-reformeaza-politica-de-imigratie-a-Londrei


Oana si Paul (3 iulie 2002)

Ticker_Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Nu e dracul asa de negru precum pare.
Cred ca ne stim si de pe alt forum, am sa scriu aici insa parerea mea. La refuzul tau ai spus ca vrei sa vii ca aupair ca sa iti imbunatatesti cunostintele de lb engleza?
Ca daca da si tu vb perfect engleza, atunci sigur ca s-a gandit respectivul ce vrei mai mult. Trebuia sa spui ca vrei o experienta noua, vrei sa vizitezi si sa afli la fatza locului cat mai multe despre cultura si istoria Regatului. Mi-am ajutat prietenele cele mai bune sa vina ca aupair aici si nu au intampinat nici o problema.
Sigur ca sunt cazuri si cazuri dar daca te duci bine pregatita, sigura pe tine si nu te lasi prinsa in jocul lor, nu ai cum sa iesi fara viza.
Am o prietena care a primit refuz caci familia care o invita nu era British get beget. S-a dus fata acasa, a cautat alta familie, de data asta britanici si a luat viza fara probleme.

In alta ordine de idei, cei care sunt sau vor fi pe lista neagra a lor sunt cei care au comis/comit infractiuni si nu tu care ai primit un refuz ca vorbeai prea bine engleza. Or fi ei absurzi dar nici chiar asa.

Eu si sotul meu aplicam saptamana viitoare pt o noua viza si e firesc sa ne intrebam si noi daca nu cumva nebuneala asta de cateva zile o sa ne puna si noua probleme. Sper sa nu si mai sper sa fie totul ok si sa putem calatori si noi, romanii, oriunde si oricand fara sa mai stam la cozi la ambasade (da' nenea Aurel ala nu s-o fi plictisit cu jobul ala? ca e naspa rau sa faci acelasi lucru in fiecare zi, dar sa mai si vorbesti aceleasi chestii in fiecare zi!?)

Succes pe mai departe si sa auzim de bine!

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Am cautat in ultimele doua zile tot netul si n-am gasit nicaieri ca ar fi si cei refuzati la viza pe lista ... Nu stiu pe ce post era la TV ca am auzit doar un capat de stire, dar dezinformeaza oamenii astia de la TV...
Daca mai auziti ceva nou ma tineti si pe mine la curent

Mergi la inceput