hernie ombilicala

hernie ombilicala | Autor: ancutzathree

Link direct la acest mesaj

buna!
baietzelului meu in varsta de 1 an i s-a depistat hernie ombilicala
doctoritza ne-a zis ca nu e urgent sa-l operam acuma ,dar va trebui ma incolo...eu sunt de-a dreptul bulversata de cand am aflat si cand mi-l inkipui pe masa de operatzie
a mai trecut cineva prin asa ceva? a fost necesara operatzia,nu se poate rezolva altfel? cat e de grav?
ce sa fac? cand sa-l operez,cum e mai bine ,mai devreme sau cu cat e copilul mai mare?




anca @ alex.bb


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">Asa s-a nascut o mare iubire ...
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex

***viatza e doar o iluzie a simtzurilor***

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Din pacate eu nu iti pot raspunde la intrebari, ci am eu cateva pentru tine.

Fetitei mele de 20 de luni ii iese buricul cam cat un bob de mazare. MIe mi se pare ca nu e in regula, mai ales ca initial nu ii iesea asa. In schimb nici unul din medicii pe care i-am vazut nu mi-a zis ca nu ar fi in regula.
La tine cum s-a pus diagnosticul de hernie ombilicala ?

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Anca, mai cere si alte pareri.
Am mai auzit de bebei carora li s-a rezolvat problema cu un fel de pansamente aplicate strans pe zona cu pricina. In plus copilul trebuia ferit de orice sfortari si chiar de plans. E cazul unui var de-al meu, a scapat fara operatie, dar a fost destul de complicat pt parinti sa-l determine sa nu planga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

si baietelului meu i s-a pus acest diagnostic, culmea e ca din 3 dr. numai ultimul, in care am si mai mare incredere (ca altfel nu era ultimul), a spus asta. Ne-a si aratat ca e gaura la buric, nu e inchisa, dar a zis (si am citit si eu pe net) ca in general dupa 3 ani se fac aceste operatii. Acuma ce sa zic, nu e ceva complicat, se coase gaurica si gata, complicatiile cu strangularea intestinului sunt mult mai nasoale. Eu am spus la cresa ca are asa ceva dar nu mi-au spus nimic, ca ar fi observat ca iese ceva afara sau altceva. Mai mergem din cand in cand la dr. (o raceala ceva) si dupa 3 ani am sa intreb o data si de asta. Bine ca nu e ceva mai rau, asta rezolvam noi.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Buna Anca si bb Alex!

Baietelului meu i s-a pus acelasi diagnostic la varsta de un an....m-am speriat tare rau.Dr noastra insa a incercat sa ma linisteasca explicandu-mi ca nu ii afecteaza dezvoltarea si sanatatea copilului in niciun fel si ca exista o mica sansa ca pe parcurs sa se rezolve de la sine, prin intarirea musculaturii, si sa nu fie nevoie sa ajungem la operatie. Referitor la operatie, eu am inteles ca este mai mult de ordin estetic, deorece in cazul copilului meu nu era pusa sanatatea lui in pericol avand aceasta hernie (poate o fi fost o forma mai usoara?).
Noua ne-a recomandat inot f mult, alergat si catarat...si iata-ne la 2 ani si 10 luni cun un buric la locul lui (inainte nu era iesit tot buricul, ci asa doar marginile lui).
Poate ar trebui sa consulti un alt medic, nu strica o a doua opinie...noi nu ne-am grabit cu operatia si pare-se ca n-am facut rau.

Imi aduc aminte si acum cum imi reprosam ca n-am pus si eu o fasa peste buricul copilului cand era mic, asa cum zice si Daniella, etc..etc...

Sanziana72, la controlul de un an, dr a observat ca marginile buricului nu se retrasesera si cand se ridica in fundulet din pozitia culcat se accentuau.

Va doresc ca si la voi sa se rezolve fara operatie!

Andreea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

sanziana la fel are si baiatul meu,ombilicul iesit intr-o parte cat un bob de mazare,dar mai are si o mica umflatura langa ombilic...
dqaniellapotzi sa-mi dai mai multe detalii,te rog,despre cum se face acel pansament?




anca @ alex.bb


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">Asa s-a nascut o mare iubire ...
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex

***viatza e doar o iluzie a simtzurilor***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina75 spune:

Andrei are hernie inghinala...si toti ne-au spus ca nu trece...doar prin operatie se rezolva...am postat si eu subiectul cu cateva zile in urma...uite link-ul http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79892
Daca o sa cauti dupa cuvant cheie pe forum, s-a mai vorbit despre asta, si despre hernia ombilicala.

Si pe internet sunt destule articole.
Numai bine...si poate scapati fara operatie...ca e groaznic ptr o mama sa-si vada copilul la reanimare...



Corina si Andrei (24.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Anca, parintii varului meu nu mai traiesc ca sa-i intreb exact, iar el nu stie decat ce i-au povestit parintii lui: era vorba de un fel de centura facute din tifon si pusa pur si simplu ca un cordon. Cu siguranta ca un cadru medical iti poate spune exact cat de strans trebuie pus ca sa fie eficient.

Sanatate lui Alex si pupici amandurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna , si cristi a avut hernie ombilicala dar de la nastere pana pe la 7-8 luni parca cand s-a rezolvat ,am pus mereu o moneda de plastic invelita in tifon si peste un leucoplast pentru piele sensibila , care tinea buricul la locul lui.Lui ii iesea tot buricul inafara , era cat degetul mare si toti spuneau ca la un an va face operatie daca nu se retrage de la sine.Si intradevar e foarte important sa fie ferit de plans , adica sa nu-l lasi sa planga prea tare , pentru a nu forta muschii burtii.
I-a trecut baiatului meu , cum ziceam cam pe la 7 sau 8 luni , dar era regula , dupa fiecare baita de seara ii puneam moneda de plastic peste buricutul bagat inauntru ,prinsa cu leucoplast.E bine ca unde pui leucoplastul sa fie pielea bine ingrijita ca sa nu faca rana.
Fasa daca pui nu e foarte rentabila ca nu tine fix buricul in locasul lui.
Bafta si sper sa rezolvati si voi fara operatie.

PS: da cum deabia la 1 an a fost depistata hernia, nu se vedea buricul inafara de nu va dadeati seama ,ca la mine se vedea de la un kilometru , asa era de iesit inafara , ca imi era frica sa nu ramana asa.Acum are un buricut foarte frumos si rotund , asa cum va doresc si la copilasul vostru.

Roxy mamica lui Cristi (05 iunie 2000)

huianur
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

de la pediatru stiu si eu ca hernia ombilicala nu se stranguleaza, adica nu mai e la moda sa pui pansamentul ala,ca cica mai rau faci, ...nu te intrista, stiu ca ti-e greu acum, dar operatia aceea nu e grea...oricum, tot medicul tau te indruma cel mai bine.


R



No, vidiazni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si Vladut a avut hernie ombilicala, am descoperit-o pe la 2 luni (nu de la inceput) si a trecut intr-o luna de la sine. Eu i-am pus leucoplast pentru copii ca sa nu iasa prea mult in afara cind plingea, dar am citit ca nu de la asta trece ci trece de la sine. Unde am citit eu scria ca poate trece pina la 3 ani de la sine, si ca altfel se opereaza.

Dar depinde mult de ce e acolo. Eu te sfatuiesc sa ceri parerea altui doctor. Poti sa mai amini, dar am auzit ca nu e mare lucru operatia.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput